کد خبر : 83940
/ 16:46
نیم‌نگاهی به مساجد منطقه12

در همسایگی خدا

به‌سراغ مساجد فعال منطقه12 می‌رویم و تعدادی از این خانه‌های پرمهر و محبت را که در طول این ماه عزیز میزبان شما بودند، معرفی می‌کنیم.

در همسایگی خدا

فاطمی نسب- شهرآراآنلاین، امروز که روز آخر ماه مبارک رمضان است، چه بخواهی چه نخواهی،‌ دلت برای رمضان و سفره‌های صمیمی افطار تنگ می‌شود. حال خوب سفره‌های افطاری با دورهمی‌های خانوادگی و صدای ربنای مسجد، آن‌قدر به آدم می‌چسبید که سختی یک روز گرم و طولانی را به‌سرعت فراموش می‌کردیم.

اما به‌جز دورهمی‌های خانوادگی، محافل صمیمی و دوستانه دیگری هم در همسایگی شما برقرار بود؛ همسایه خوب شما، خانه خدا، روزها سرگرم پذیرایی از میهمانان عزیزش، شما خوبان، بود. درست است که پذیرایی‌اش ساده برگزار می‌شد اما تا بخواهی قوت جان بود. به همین بهانه به‌سراغ مساجد فعال منطقه12 می‌رویم و تعدادی از این خانه‌های پرمهر و محبت را که در طول این ماه عزیز میزبان شما بودند، معرفی می‌کنیم.

مصلای آفرینش

این مکان که در رحمانیه7 واقع شده است، در سال1396 توسط شهرداری منطقه12 با زیر بنای حدود 100متر ساخته شده است. ابتدا قرار بود این مکان نمازخانه پارک باشد اما باتوجه به اینکه در محدوده مجیدیه3 مسجدی وجود نداشت، با پای کار آوردن مردم و با حمایت هیئت‌الشهدای مشهد، به‌عنوان متولی مصلای آفرینش، این مکان تبدیل به مسجدی فعال در منطقه شد؛ به‌طوری‌که الان حدود یک ماه است حدود 100نمازگزار دارد. در این مکان هر شب مراسم افطاری ساده‌ای برگزار می‌شود. دیگر برنامه‌های فرهنگی این مسجد عبارت‌اند از: جزءخوانی قرآن بانوان ساعت10 صبح، جزءخوانی قرآن آقایان یک ساعت قبل از افطار، کلاس حلقه‌های معرفت، حقوق شهروندی و کلاس ارتباطات خانواده. مراسم شب احیای مصلای آفرینش هم در محوطه باز پارک اجرا می‌شود.

مسجد امام خمینی(ره)

این مسجد در انتهای بوستان نیایش در محله جاهدشهر قرار دارد. سیدحمید طالبیان که از قدیمی‌های محله جاهدشهر است، با اشاره به سابقه طولانی اقامه نماز جماعت در محله جاهدشهر، می‌گوید: به‌دنبال سکونت تعدادی از خانواده‌های جهادگران در محله جاهدشهر، پیگیری‌ها برای ساخت مسجد و اقامه نماز جماعت انجام شد و اولین نماز جماعت در مکان سوله‌مانند کوچکی که توسط تعاونی مسکن جهاد که در همین پارک نیایش ساخته شد، برگزار شد. بعد از گذشت مدتی با افزایش جمعیت، سوله موجود دیگر جواب‌گوی نمازگزاران نبود و پیگیری‌ها برای ساخت مسجدی در محله آغاز شد. اتفاقا مکانی با کاربری مذهبی و مسجد، داخل پارک نیایش وجود داشت. ما با مطرح‌کردن اینکه چنین زمینی وجود دارد، از اهالی محله خواستیم در ساخت مسجد کمک کنند. ساکنان محله و خیران از جمله عباسعلی شبان‌بجستانی نیز با کمک‌های نقدی و کار در مسجد(کارگری) در این امر مهم شرکت کردند. با کمک‌های مردم و خیران سرانجام در سال1382 مسجدی در مساحت 3000متر ساخته شد. درباره نام مسجد نیز به پیشنهاد اهالی محل که بیشتر از جهادگران و انقلابیون دوران انقلاب بودند و علاقه خاصی به امام خمینی(ره) داشتند، به اتفاق آرا مسجد به نام امام خمینی(ره) نام‌گذاری شد.

طالبیان در ادامه با اشاره به فعالیت‌های ویژه مسجد امام خمینی(ره) در حمایت از آرمان‌های انقلاب و امام، می‌گوید: اهالی جاهدشهر که اغلب از رزمندگان، جهادگران و جانبازان انقلاب اسلامی هستند، وفاداری به آرمان‌های انقلاب را ثابت‌کرده‌اند و در تمام عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی انقلاب حضوری گرم و پرشور دارند. در مراسم آماده‌سازی و استقبال از جشن‌های پیروزی انقلاب، نوجوانان و جوانان محله حضوری فعال دارند و هرساله با تزیین و چراغانی باشکوه دیوارهای مسجد به استقبال بهار انقلاب می‌روند. برگزاری نمایشگاه دستاوردهای انقلاب و معرفی شهدای محله و زندگی‌نامه آن‌ها در طول دهه مبارک فجر، از دیگر فعالیت‌های مسجد است. همچنین دیدار هیئت امنا و معتمدان محله از خانواده شهدا و جانبازان محله در ایام دهه فجر از دیگر فعالیت‌های دهه فجر است. یکی دیگر از امتیازات مسجد امام خمینی(ره) تعداد زیاد نمازگزارانی است که در نمازهای جماعت شرکت می‌کنند. در این مسجد نمازگزارانی با سن‌های مختلف: پیر، جوان و نوجوان در صفوف نماز جماعت شرکت می‌کنند. این حضور پرشور در هیچ‌کدام از مساجد منطقه دیده نمی‌شود. 

مسجد صاحب‌الزمان(عج)

این مسجد واقع در وکیل‌آباد93 از مساجد قدیمی این منطقه است. این محل ابتدا توسط یک خیّر برای ساخت مسجد وقف شده بود اما به‌دلیل آنکه مردم نتوانستند ساختمان مسجد را در آن بنا کنند؛ به انبار آذوقه تبدیل شد که به‌اصطلاح به آن یخدان می‌گفتند. بعد از آن یک مکتب‌خانه کوچک نیز در آن ساخته شد. پس از مدتی کم‌کم بنای مسجد توسط مردم ساخته شد و حدود 20سال پیش مسجد صاحب‌الزمان(عج) به‌طور رسمی در این محل، تأسیس شد.

یکی از مراسم‌هایی که هر سال در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود، جشن روزه‌اولی‌هاست که پس از صرف افطاری، جوایزی نیز به آن‌ها اهدا می‌شود. حتی برای تشویق کودکانی که به‌اصطلاح روزه کله‌گنجشکی می‌گیرند نیز مراسمی تدارک دیده شده است که پس از اقامه نماز ظهر، سفره ساده‌ای برای آن‌ها پهن می‌شود. این مراسم‌ فقط دو روز در ماه رمضان برگزار می‌شود؛ یک روز برای دختران و دیگری برای پسران. همچنین خادمان مسجد با دریافت کمک‌ها و نذرهای مردم، یک شب در ماه مبارک رمضان سفره افطاری ساده‌ای تدارک می‌بینند که در آن غنی و فقیر پای یک سفره می‌نشینند و افطار می‌کنند. هر روز صبح نیز مراسم تلاوت قرآن و سخنرانی برگزار و قبل از اذان ظهر یک شبانه‌روز نماز قضا، خوانده می‌شود.

مسجد پنج‌تن آل‌عبا(ع)

مسجد پنج‌تن آل‌عبا(ع) واقع در اقدسیه53 از مساجد فعال و درحال‌گسترش منطقه است. مسجد پنج‌تن آل‌عبا(ع) در سال1393 توسط جمعی از خیران تأسیس شد. زمین آن توسط سازمان مسکن و شهرسازی، شهرداری و سازمان اوقاف در اختیار ما قرار گرفت. این مسجد هنوز به‌طور کامل ساخته نشده است. بنای اصلی آن همچنان به کمک خیران، در حال ساخت است. بیشتر اعضای هیئت امنای این مسجد، از روستای بسک‌آباد واقع در خراسان جنوبی هستند. در حال حاضر فعالیت‌های مسجد در یک نمازخانه موقت که البته به‌قدر کافی بزرگ است، در حال برگزاری است. هزینه برگزاری مراسم‌های مذهبی مسجد نیز از طریق خودیاری مردم تأمین می‌شود. این مسجد یک پایگاه بسیج فعال دارد که به نام شهدای روستای بسک‌آباد نام‌گذاری شده است.

117090.jpg

در ماه مبارک رمضان هر شب از ساعت6 تا قبل از اذان، جلسات قرآن‌خوانی برگزار می‌شود و پس از آن با کمک اهالی محل، مراسم ساده افطاری برپا می‌شود. از دیگر برنامه‌های این مسجد، برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن ویژه نوجوانان است. پایگاه بسیج خواهران نیز کلاس‌‌های حفظ قرآن را در روزهای فرد برگزار می‌کند که به‌دلیل استقبال احتمالا در روز‌های زوج نیز برگزار شود. اگرچه این مسجد با مشکلات مالی روبه‌رو است؛ اما همچنان در تلاش است تا بتواند با یک برنامه‌ریزی مدون برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد، گام‌های موفقی بردارد.

مسجد فاطمه‌الزهرا(س)

مسجد فاطمه الزهرا(س) واقع در عصمتیه9 مسجدی است که به رغم نیمه‌ساخت‌بودن بنای آن، از انجام فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی خود غافل نمانده است. زمین این مسجد توسط شهرداری و مسکن‌و‌شهرسازی اهدا و با کمک‌های مالی هیئت امنای مسجد، شهرداری و اداره اوقاف ساخته شده است. هیئت امنای این مسجد از ساکنان همین محل هستند. بنای این مسجد هنوز به‌طور کامل ساخته نشده و به مرحله تکمیل نرسیده است و برای ادامه ساخت نیازمند تأمین بودجه است که امیدواریم با کمک‌های شهرداری و مشارکت مردم بتوانیم آن را کامل کنیم و فعالیت‌های خود را گسترش دهیم.

برگزاری دوره‌های قرائت قرآن توسط امور فرهنگی مسجد، از اصلی‌ترین برنامه‌های ماه رمضان است که در آن برنامه آموزش قرآن نیز برگزار می‌شود. همچنین برگزاری یک مراسم افطاری ساده در کل شب‌های ماه رمضان برای نمازگزاران پس از اقامه نماز از دیگر فعالیت‌های این مسجد است. مراسم شب قدر نیز تا نزدیک سحر با حضور پرشور مردم برگزار شد و ضمن آن از شب‌زنده‌داران پذیرایی مختصری شد. در دیگر ایام سال هم هرشب بعد از نماز مغرب و عشا یک صفحه از قرآن کریم تلاوت می‌شود.

همچنین امسال درصدد برگزاری طرح تابستانی برای کودکان و نوجوانان هستیم. این طرح در قالب کلاس‌های آموزشی، مسابقات قرآن، حدیث، شعر، سرود و مداحی و نیز اردوهای تابستانی برگزار می‌شود که می‌تواند برای جذب نوجوانان به مسجد بسیار مؤثر باشد.

مسجد علی‌ابن‌ابیطالب(ع)

مسجد علی‌ابن‌ابیطالب(ع) واقع در شاهنامه44 از مساجد قدیمی منطقه است و نزدیک به صد سال از تأسیس آن می‌گذرد. زمین این مسجد وقف و بنای آن ابتدا چوبی بوده است. بعد از آن پدر شهید سمیعی، با مبلغی حدود 200هزار تومان که بنیاد شهید به ایشان داده بود، شروع به ساخت این مسجد کردند. اهالی محل نیز به ایشان کمک کردند؛ حتی بسیاری از زنان محل با فروختن النگو یا انگشتر خود در ساخت این مسجد مشارکت کردند. در حال حاضر نیز هزینه‌های مسجد از طریق کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.

با تلاش‌های اهالی محل در بیش از 15شب از شب‌های ماه مبارک رمضان، مراسم افطاری برپا شد. هر روز بعد از اقامه نماز نیز مراسم سخنرانی و قرائت قرآن برگزار می‌شود. تشکیل کلاس‌های آموزش قرآن برای کودکان و کلاس‌های کارآفرینی برای بانوان مانند کلاس‌های خیاطی، شیرینی‌پزی و پرورش زنبور از دیگر برنامه‌های فرهنگی این مسجد است. در دیگر ایام سال برنامه‌های متنوعی در تمامی اعیاد و مراسم‌های مذهبی برگزار می‌شود. همچنین برای تشویق و جذب کودکان و نوجوانان، مسابقات ویژه‌ای ترتیب داده و جوایزی اهدا می‌شود که توسط شهرداری منطقه12 ناحیه3 تأمین می‌شود. یکی از نکاتی که برای ما در این مسجد، بسیار حائز اهمیت بوده، توجه به نظافت این محیط معنوی است؛ در همین راستا تعدادی از بانوان محل به‌عنوان خادمان افتخاری، هفته‌ای یک‌بار مسجد را نظافت می‌کنند.

مسجد امام حسین‌(ع)

مسجد امام حسین‌(ع) که به‌تازگی در خیابان شاهنامه44 تأسیس شده است، مسجد ویژه‌ای است. زمین این مسجد توسط خانواده‌های شهیدان رجایی و حاجی‌آبادی برای ساخت مسجد وقف شد. نکته جالب توجه در تأسیس مسجد امام حسین(ع)، این است که این مسجد توسط بانوان ساخته شده است. از لوله‌کشی و کابینت تا دوخت و نصب پرده، همگی توسط زنان محل انجام شد. البته شهرداری نیز کمک‌‌های شایانی در تأمین هزینه‌های ساخت این محل کرده که تحسین‌شدنی است. در نهایت این مسجد در ابتدای ماه رمضان امسال افتتاح شد. با وجود تازه‌تأسیس‌بودن، در ماه مبارک رمضان مراسم افطاری هرشب در این مسجد برگزار شد. همچنین بیش از 200نوع کلاس آموزشی در نظر گرفته‌شده که حدود 10کلاس آن را دایرکرده است. به محض آنکه تعداد متقاضیان به حد نصاب برسد، مقدمات شروع هر کلاس فراهم می‌شود. کلاس‌های کارآفرینی نظیر خیاطی، شیرینی‌پزی و... نیز برای بانوان با استقبال خوبی ‌روبه‌رو شد که دلیل مهم آن استفاده از مربیان و استادان با‌تجربه است که توسط شهرداری به مساجد فرستاده می‌شوند. برای نوجوانان نیز کلاس‌های آموزش قرآن و زبان انگلیسی دایر می‌شود.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی