کد خبر : 83941
/ 16:53
همدلی اهالی مجتمع الماس به رسم قدیمی همسایگی

9 سالگی یک سفره افطاری

اینجا مجتمع مسکونی الماس واقع در محله امیریه است و ما در شب ولادت امام حسن(ع) میهمان این سفره ساده و صمیمی هستیم.

9 سالگی یک سفره افطاری

حسین برادران فر- شهرآراآنلاین، حدود یک ساعتی به اذان مغرب و افطار مانده است. سفره‌ها پهن شده است و تعدادی از همسایه‌ها در حال چیدن محتویات داخل سفره افطار، مثل زولبیا، بامیه، سبزی و خرما هستند. آن‌هایی که در اولین سال برگزاری این سفره افطاری سن و سال کمی داشتند، حالا به نوجوانان و جوانان قوی و برومندی تبدیل شده‌اند و با شور و حال وصف‌ناپذیری درحال آماده‌کردن سفره افطاری هستند. خانواده‌ها که از مدت‌ها قبل منتظر شروع ماه رمضان و این افطاری بوده‌اند، با نظم و آرامش خاصی کنار سفره می‌نشینند. در این بین همسایه‌هایی که مدت زمان زیادی همدیگر را ندیده‌اند، از این فرصت استفاده کرده، احوال‌پرسی مفصلی می‌کنند. فضای صمیمی و ساده این سفره وصف‌ناپذیر است. اینجا مجتمع مسکونی الماس واقع در محله امیریه است و ما در شب ولادت امام حسن(ع) میهمان این سفره ساده و صمیمی هستیم.

حضور 500نفری اهالی

نجیب یکی از دست‌اندرکاران برگزاری این سفره افطاری با اشاره به سابقه نه‌ساله برگزاری این سفره افطاری، می‌گوید: به گفته اولین ساکنان این مجتمع مسکونی 9سال قبل زمانی که هنوز ظرفیت واحدهای مجتمع تکمیل نشده و تعدادی از واحدهای مسکونی آن خالی بود، ساکنان نیز به‌دلیل آشنایی‌نداشتن، ارتباط کمتری با یکدیگر داشتند. در همان سال یکی از همسایه‌ها به مناسبت تولد امام حسن(ع) با دعوت از همان همسایه‌های انگشت‌شمار، اولین افطاری را با همان چند خانوار برگزار کرد. بعد از صرف افطاری همسایه‌ها تعهد کردندکه این سفره افطاری را در سال‌های آینده نیز داشته باشند، در واقع سفره افطاری که با یک قابلمه آش نذری در 9سال قبل و با مشارکت چند خانواده در این مجتمع به وجود آمد، با همت و مشارکت ساکنان جدید هر روز گسترده‌تر و بزرگ‌تر شد و در رمضان امسال بیش از 500نفر در این سفره افطاری حضور داشتند، حتی افرادی از مجتمع‌های همجوار نیز به‌عنوان میهمان دعوت شده بودند.

خبری از تجمل نیست

غذاهای چیده‌شده در سفره افطاری درنهایت سادگی است و خبری از غذاهای گران‌قیمت و اعیانی نیست. یکی از میهمانان با بیان این کلمات و با اشاره به اصل سادگی در این سفره افطاری، می‌گوید: در طول این سال‌ها تلاش زیادی شده است که سفره افطاری ساده و به دور از تجملات باشد. خرما، پنیر، سبزی و آش اساس سفره افطاری امشب را تشکیل می‌دهد. در میان این میهمانان،‌ افراد ثروتمند، متوسط و معمولی زیادی وجود دارند که در کنار هم و بر سر این سفره نشسته‌اند و با همین غذای ساده افطار می‌کنند. این یکدست‌بودن حس و حال خوبی دارد به همین دلیل همه افراد مجتمع در میهمانی حاضر می‌شوند، حتی همسایه‌هایی هم که قرار میهمانی و دعوت دارند، میهمانی خود را منتفی کرده و خود را متعهد به شرکت در این میهمانی می‌دانند. این سفره افطاری هر سال در نیمه ماه رمضان و شب ولادت امام حسن(ع) و با مشارکت همه اهالی فراهم می‌شود و از همان ابتدا تلاش ما بر این بوده است که گرفتار تجملات و چشم‌وهم‌چشمی نشویم و سفره‌ای ساده و صمیمی تشکیل دهیم. یکی از دلایل ماندگاری و استقبال از این سفره افطاری نیز همین سادگی سفره افطاری بوده است. با توجه به شرایط سخت اقتصادی، این روزها برگزاری یک سفره ساده به همه ساکنان مجتمع، حتی آن‌هایی که از لحاظ مالی در وضعیت ضعیفی قرار دارند، این امکان را می‌دهد که با حضور خود در ثواب این افطاری شریک شوند و با احساس بهتری در افطاری شرکت کنند.

افطاری با طعم صمیمیت و دوستی

امیری، یکی‌دیگر از میهمانان این افطاری با اشاره به دورهم جمع‌شدن همه ساکنان مجتمع، می‌گوید: به دلیل داشتن زندگی آپارتمانی و اشتغال افراد، همسایه‌ها زمان و موقعیت کمتری برای دیدن و دورهم جمع‌شدن دارند، در واقع تنها موردی که تقریبا همه ساکنان مجتمع حاضر هستند و فرصت دیدار و آشنایی با یکدیگر را دارند، همین افطاری نیمه ماه رمضان است. بسیاری از دوستی‌ها و آشنایی‌های امروز ساکنان مجتمع از همین افطاری شروع شده است. درهمین افطاری مشکلات مالی و عاطفی برخی همسایه‌ها مطرح و با همکاری همسایه‌ها برطرف شده است. بسیاری از افراد بر سر همین سفره افطاری و با تعارف یک خرما و زولبیا با همدیگر آشنا شده و بعدها به دوستان صمیمی تبدیل شده‌اند. بعد از گذشت 9سال، این افطاری به بخشی از هویت‌ ساکنان مجتمع تبدیل شده است و همه ساکنان مجتمع برای حفظ این هویت معنوی همکاری و تلاش دارند و برای هر چه بهتر برگزارشدن آن، هرکاری که بتوانند انجام می‌دهند.

117093.jpg

توسل و گرفتن حاجات

یکی از میهمانان با اشاره به اعتقاد ساکنان مجتمع به این سفره افطاری، می‌گوید: دو سال قبل به‌دلیل مشکل مالی‌ای که داشتم، اوضاع و احوال زندگی‌ام به هم ریخته بود، به هر دری زدم نتوانستم مشکلم را حل کنم. شب 15ماه رمضان، با همان حال ناراحت در میهمانی افطاری شرکت‌ کردم و در همان‌جا به امام حسن(ع) متوسل شدم و از ایشان خواستم که مشکلم را حل کند. چند روز بعد از این ماجرا به‌طور معجزه‌آسایی توانستم وامی بگیرم و تمام قسط‌هایم را پرداخت کنم. بعد از این ماجرا اعتقاد عجیبی به مراسم افطاری مجتمع و نیمه رمضان پیدا کردم و از همان سال علاوه‌بر شرکت در این مجلس افطاری نذری نیز می‌دهم. این تأثیر معنوی به اندازه‌ای بوده است که حتی تعدادی از ساکنان مجتمع‌های همجوار نیز با نذرهای خود و توسل به صاحب کرامت این شب، یعنی امام حسن(ع)، در مراسم افطار حضور یافته و شاهد برآورده‌شدن حاجات خود بوده‌اند.

افزایش مشارکت ساکنان در امور مجتمع

نجیب با اشاره به افزایش روحیه مشارکت ساکنان مجتمع، می‌گوید: همین همکاری ساکنان مجتمع برای برگزاری مراسم افطاری ماه رمضان، باعث افزایش روحیه مشارکت و همراهی در بین ساکنان مجتمع شده است. هر زمان که هیئت‌مدیره مجتمع از آن‌ها می‌خواهد که برای برطرف‌کردن مشکلات مجتمع با آن‌ها همکاری و مشارکت داشته باشند، همگی حاضر هستند. در سایه این مشارکت و همکاری همسایه‌ها مجتمع ما به یکی از موفق‌ترین و بهترین مجتمع‌های مسکونی محله تبدیل شده است. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی