کد خبر : 83944
/ 17:30

ذکر بزرگ از زبان کوچک

نخستین دوره مسابقات محلی اذان هم‌زمان با یادواره مؤذن شهید حاج‌محسن حسنی‌کارگر، برپا شد

ذکر بزرگ از زبان کوچک

منشادی-شهرآراآنلاین، بانگ اذان با صدای کودکانه‌اش را از ابتدای کوچه می‌شنوم؛ کوچه‌ای به رسم‌وسیاق قدیم که با نگاهی عمیق به دوروبر آن هنوز هم عطروبوی روزهای دور تاریخ مشهد را حس می‌کنی. هرچه جلوتر می‌روم، صدایش رساتر می‌شود و بانگ ا...اکبرش قوی‌تر. از پله‌های خانه داروغه مشهد سرازیر می‌شوم و به داخل حیاط می‌روم. در نگاه اول به حیاط و گلدان‌های بانظم چیده‌شده روی لبه حوض آبی و معصومیت چهره کودکان، بی‌اختیار می‌ایستم و محو فضای روحانی حیاط خانه می‌شوم. آرامش خاصی دارند. در چهره تک‌تکشان این حس دیده می‌شود، حتی مادر و پدرهایشان که آن‌ها را همراهی می‌کنند، هم آرام‌اند. گویی اصلا اینجا میدان مسابقه نیست. پسر مؤذن هنوز هم درحال اذان دادن است با صدایی ظریف اما دل‌نشین. گوشه‌ای دنج را انتخاب می‌کنم و می‌نشینم تا این لحظات زیبا را از دست ندهم اما اذانش زود تمام می‌شود و نوبت به دیگری می‌رسد. مجری، نام دومین کاندید مسابقه را صدا می‌زند. حسین با شوق خاصی پشت میکروفن می‌نشیند و با سرفه‌ای کوچک از حاضران می‌خواهد که صلوات بفرستند. به‌زور سنش به هشت سال می‌رسد. بسیار آراسته و مطمئن است. با اولین بانگ ا...اکبر برایش صلوات می‌فرستند و با صدایی رساتر بانگ دوم ا...اکبر را می‌گوید. آن‌قدر محو قدرت لحن صدا و حرکاتش می‌شوم که متوجه اتمام اذانی که می‌گوید، نمی‌شوم. با قدم‌های آهسته به جایگاهش بازمی‌گردد و باز نوبت به دیگری می‌رسد...

خانه داروغه مشهد، مسابقات اذان

برای نخستین‌بار است که خانه قدیمی‌ و تاریخی شهرمان یعنی خانه داروغه مشهد برای اجرای مسابقات انتخاب شده است. این خانه قدیمی‌ و بازسازی‌شده که روزگاری پاتوقی برای رفع اختلافات و مشاجرات و حتی جشن‌های مردمی‌ بود، امسال با هماهنگی‌های انجام‌شده بین معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ثامن و همچنین مساجد و مدارس سطح این منطقه، میزبان مؤذنان نونهال و نوجوان و خانواده‌هایشان است.

نخستین دوره مسابقات اذان هم‌زمان با ماه‌ مبارک رمضان و درراستای برگزاری یادواره مؤذن شهید، حاج‌محسن حسنی‌کارگر، برپا شد. در این مسابقات منطقه ثامن، 70کودک، نونهال و نوجوان به رقابت پرداختند. این مسابقات درحالی در دو روز پیاپی در خانه قدیمی‌ داروغه برگزار شد که در بخش نونهالان، استقبال از آن بسیار پرشور بود.

مسابقاتی ویژه کودکان، نونهالان و نوجوانان

درحالی‌که قرار بود نخستین دوره مسابقات اذان با همکاری مساجد و مدارس برگزار شود، به‌دلیل درگیری مساجد برای برگزاری مراسم شب‌های قدر و همچنین سایر برنامه‌های خاص ماه مبارک رمضان و همچنین فرارسیدن فصل امتحانات پایان سال در مدارس، معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ثامن تصمیم گرفت نخستین دوره مسابقات را در خانه داروغه مشهد برگزار کند. مهدی دانشمند، معاون فرهنگی شهرداری منطقه ثامن، در همین‌باره می‌گوید: یکی از 15برنامه فرهنگی که به‌مناسبت ماه مبارک رمضان در معاونت فرهنگی منطقه ثامن پیش‌بینی شده بود، مسابقات اذان عمومی‌ بود که اولین دوره این مسابقات به نام شهید مؤذن و قاری بین‌المللی حادثه منا، حاج‌محسن حسنی‌کارگر، نام گرفت.

وی ادامه می‌دهد: ابتدا قصد داشتیم دور اول مسابقات را در مساجد منطقه برگزار کنیم و نفرهای برتر به ما معرفی شوند اما متاسفانه مساجد منطقه درگیر برگزاری مراسم‌ خود به‌مناسبت رمضان بودند. از طرف دیگر در رده سنی 16 تا 18سال استقبال زیاد نبود، ضمن اینکه ازطریق مدارس هم که برای ثبت‌نام اقدام شد، به‌دلیل امتحان‌های پایان سال دانش‌آموزان، استقبال چندانی صورت نگرفت؛ به همین خاطر تصمیم گرفتیم این مسابقات را طی دو روز در دو رده سنی 7 تا 10 و 11 تا 15 در خانه تاریخی داروغه برگزار کنیم.

117098.jpg

حضور پررنگ خانواده شهید منا

این دوره از مسابقات، یادواره شهید مؤذن و قاری بین‌المللی قرآن که در همسایگی ما در منطقه ثامن زندگی می‌کرد، برگزار شد؛ موضوعی که دانشمند نیز به آن اشاره می‌کند. نکته درخورتوجه، حضور پررنگ خانواده شهید منا در این مسابقات بود. داورانی که برای این دوره از مسابقات انتخاب شده بودند، از بین اعضای همین خانواده و همچنین دوستان شهید منا بودند، حتی بیشتر شرکت‌کنندگان از شاگردان این شهید عالی‌قدر بودند.

شهرداری؛ مشوق مؤذنان کوچک

دانشمند درباره اهداف برگزاری مسابقات اذان و اقامه ویژه ماه مبارک رمضان اظهار می‌کند: تشویق نونهالان و نوجوانان به مقوله اذان درکنار شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منطقه، ازجمله اهداف برگزاری این دوره از مسابقات بود، ضمن اینکه یکی از وظایف معاونت فرهنگی، برگزاری مراسم ملی و مذهبی است و ما تصمیم گرفتیم از استعدادهای این مسابقات برای اجرای برنامه‌های مختلف شهری استفاده کنیم تا ضمن تشویق، مشوقی هم برای ادامه راه این مؤذنان کوچک باشیم.

وی ادامه می‌دهد: یکی دیگر از اهداف ما از برگزاری این مسابقات، ارتباط هرچه قوی‌تر و بیشتر نوجوانان با مساجد محلات مختلف بود. همچنین با برگزاری چنین مسابقاتی، رفت‌وآمد این قشر و گروه به مساجد بیشتر می‌شود.

حضور استادان مجرب و حرفه‌ای

حضور استادان برجسته و حرفه‌ای در حوزه اذان و اقامه یکی از موضوعاتی است که این دوره از مسابقات در سطح بالایی آن را به خود دید. دانشمند در این‌باره نیز می‌گوید: برای ارزش‌گذاری بیشتر این مسابقات، از استادان برجسته، حرفه‌ای و بین‌المللی بهره گرفتیم تا بعد از اتمام مسابقات نیز نفرهای برتر و استعدادها بتوانند زیرنظر این استادان، کسب فیض کنند.

وی ادامه می‌دهد: البته اگر درخواست و اعلام نیازی ازسوی استادان و افراد باشد، کلاس‌های آموزش حرفه‌ای و پیشرفته را هم برگزار خواهیم کرد.

استقبال، خوب اما انتظار، بیشتر بود

باوجودی‌که استقبال در رده سنی نونهالان بیشتر از سایر رده‌های سنی بود، به‌گفته دانشمند، انتظار می‌رفت بیشتر از این‌ها باشد. وی اضافه‌ می‌کند: باتوجه‌به استعدادها و ظرفیت‌هایی که در منطقه ثامن وجود دارد، انتظار داشتیم استقبال از این مسابقات بیشتر از این باشد اما متاسفانه تداخل برنامه‌های مسجد و همچنین امتحانات با مسابقات، مسابقات را تحت‌الشعاع قرار داد؛ البته افرادی که در مسابقات حضور داشتند، از بین چندصد استعداد سطح منطقه‌مان دست‌چین شده‌اند، با این‌همه سعی می‌کنیم برای سال آینده برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهیم.

117099.jpg

معرفی افراد برتر در اختتامیه نمایشگاه غدیر تا قدر

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته ازسوی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ثامن، هفته آینده از برترین‌های این دوره از مسابقات در اختتامیه نمایشگاه «غدیر تا قدر» تجلیل خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی