کد خبر : 83988
/ 11:02

تشکیل دوهزار و ٣١٠ پرونده تخلف صنفی در ماه رمضان

با توجه به اتفاقات ابتدایی سال، قیمت برخی کالاها همچون برنج و مواد پروتئینی که به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم منشأ واردات دارند، دستخوش تغییر شده بود اما در ابتدای ماه رمضان، بر اساس شیوه‌نامه ‌دولت، توزیع و قیمت اقلام مورد نیاز ماه رمضان در دستور کار دستگاه‌های مربوط قرار گرفت.

تشکیل دوهزار و ٣١٠ پرونده تخلف صنفی در ماه رمضان

ظهیری-شهرآراآنلاین ،علی باخرد ،معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه نوسانات ارزی و افزایش قیمت کالاها قبل ماه رمضان همه را برای ورود به این ماه نگران کرده بود،با بیان اینکه در ماه رمضان مصرف کالاهای لبنی، مواد پروتئینی و کالاهای اساسی همچون برنج، روغن و شکر افزایش می‌یابد ادامه داد: خوشبختانه در بخش فراورده‌های لبنی با همکاری واحدهای تولیدی هیچ‌گونه افزایش قیمتی رخ نداد و در بخش کالاهای اساسی، برای جلوگیری از تنش‌های احتمالی بازار، اقداماتی انجام و امتیازاتی به وارد‌کنندگان داده شد.

وی افزود: در طول ماه رمضان، انبارهای استان از نظر ذخیره کالاهای اساسی وضعیت خوبی داشت و هیچ کمبودی از این لحاظ احساس نشد. درباره روغن، با توجه به اینکه ٩٠ درصد مواد اولیه این کالا از خارج تأمین می‌شود، دولت با افزایش قیمت این محصول قبل از ماه رمضان موافقت کرد و روغن تنها کالایی بود که قیمت آن به صورت رسمی افزایش یافت.

باخرد با اشاره به گران بودن قیمت مواد پروتئینی گفت: متأسفانه قیمت مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز قبل از ماه مبارک افزایش یافت و این روند در طول ماه رمضان نیز ادامه یافت. از این نظر، باید اذعان کرد این محصولات گران به دست مصرف‌کننده

رسید.وی تأکید کرد: در مجموع، بازار استان در ماه رمضان از نظر تأمین کالا بدون هیچ مشکل و در آرامش کامل بود اما از نظر قیمتی، گرانی‌ دغدغه اصلی مردم بود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی درباره احتساب قیمت زولبیا و بامیه با جعبه در برخی فروشگاه‌های شهر نیز گفت: چند سال بود که خالص‌فروشی در فروشگاه‌ها انجام نمی‌شد و این سازمان طی دو ماه گذشته به این مسئله ورود پیدا کرد در حالی که شیوه‌نامه‌های لازم برای رعایت حقوق مصرف‌کننده به واحدها مبنی بر خالص‌فروشی زولبیا و بامیه ارسال شده بود اما متأسفانه این تخلف همچنان در بازاروجود داشت.

باخرد افزود: درباره زولبیا و بامیه بازرسی‌های مشترکی با تعزیرات، اتحادیه و اتاق اصناف صورت گرفت که طی ماه رمضان، ٣٨ پرونده با ارزش ٢٣٠ میلیون ریال تشکیل شد. تخلفات ثبت‌شده در‌باره زولبیا و بامیه مربوط به گران‌فروشی، رعایت نکردن خالص‌فروشی و رعایت نکردن موارد بهداشتی به ثبت رسیده است.

  تشکیل ٢٣١٠ پرونده تخلف صنفی

وی در ادامه به بازرسی‌های صورت‌گرفته در طول ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: در طول ماه رمضان ٣۶ هزار و ٧٩٢ مورد بازرسی انجام شد که از این بین دو هزار و ٣١٠ پرونده تخلف صنفی به ارزش ٣٠ میلیارد ریال تشکیل شد.

باخرد اظهار کرد: گران‌‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب، صادر نکردن فاکتور و عرضه خارج از شبکه از تخلفاتی بود که در حوزه گوشت تنظیم بازار، برنج، زولبیا و بامیه، حلیم و شله، لوازم منزل، غذای رستورانی و پوشاک کشف شد.

  ٣٠٠ پرونده تخلف در رمضان

در ادامه، مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایرنا از تشکیل ٣٠٠ پرونده تخلف در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: در بازرسی ویژه‌ای که برای ماه مبارک رمضان در نظر گرفتیم، هزار گشت مشترک در معیت کارشناس بهداشت، کارشناس دامپزشکی، کارشناس سازمان صنعت، معدن و تجارت و کارشناس اتاق اصناف انجام گرفت.

حمیدرضا کریم ادامه داد: در این گشت‌های مشترک حدود ٣٠٠ فقره پروانه تشکیل شدکه تخلفات عمده آن بیشتر در حوزه بهداشتی، گران‌فروشی و تقلب بوده است.

وی افزود: در این ایام طی گشت مشترکی که از سوی تعزیرات و دیگر کارشناسان انجام گرفت، پنج واحد پلمب شدند.

کریم خاطرنشان کرد: ارزش ریالی تخلفات انجام‌شده تاکنون استخراج نشده است که بناست بعد از عید فطر این آمار را ارائه کنیم. همچنین بازرسی در این ایام با دقت و نظارت خوبی انجام گرفت و با هیچ مشکلی همراه نبودیم.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی