کد خبر : 84006
/ 12:58
سالانه بیش از 700نفر در اثر مسمومیت‌های دارویی می میرند

خودکشی در صدر مسمومیتهای دارویی!

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:70تا80درصد مسمومیت‌های دارویی تعمدی است و فرد به قصد خودکشی اقدام به مصرف دارو در مقادیر بالاتر از دوز درمانی نموده است

خودکشی در صدر مسمومیتهای دارویی!

نجمه سرباز-شهرآراانلاین،عباس اخگری در گفتگو با شهرآراآنلاین با بیان اینکه داروها یکی از خطرناکترین عوامل مسمومیت‌زا در منازل هستند ،اظهارداشت: عدم توجه به میزان مصرف دارو،مصرف داروها در تاریکی،همراه با خواب آلودگی و مصرف خودسرانه داروها،همگی می ‌تواند منجر به خطاهای مصرف و مسمومیت دارویی شوند.

وی با تاکید بر اینکه ضمن اجتناب از مصرف خودسرانه داروها،باید توجه داشت مقادیر بالای برخی از داروهای به ظاهر کم خطر،می توانند برای فرد خصوصا کودکان و افراد مسن کشنده باشد،تصریح کرد:لازم به ذکر است شایع ترین علت بروز مسمومیت در جهان،مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی می باشد و همه ساله نزدیک به 60درصد از تماسهای مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم کشور مربوط به مسمومیت های دارویی بوده است که رقم بالا و قابل تاملی است.

خودکشی در صدر مسمومیت‌های داروئی!

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد:باتوجه به آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص مرگ و میر ناشی از مسمومیت با داروها،در 5سال اخیر به طور میانگین هرسال بین 550تا780نفر از هموطنانمان در اثر مسمومیت با دارو جان سپرده اند.

به گفته وی،بالاترین مراجعه به بیمارستانهای مرجع مسمومیت در کشور،ناشی از مسمومیت داروئی می باشد.

اخگری ادامه داد:به طور کلی اغلب مسمومیت‌های دارویی در بزرگسالان و به صورت تعمدی رخ می دهد و درصد پایینی از مراجعات مسمومیتهای دارویی مربوط به کودکان است که اغلب هم اتفاقی هستند.این مسمومیتها در اثر کنجکاوی کودک و یا اشتباه والدین رخ می‌دهد.

وی کودکان ، افراد مسن، بیماران افسرده و یا بیمارانی که تعادل ررفتاری ندارند و یا افرادی که سابقه اقدام به خودکشی دارند و خانمهای بارداررا از جمله افرادی دانست که درخطر مسمومیتهای داروئی هستند.

وی افزود:مسمومیت‌های تعمدی مراجعه شده به بیمارستان‌های کشور آمار بالایی دارد و مسمومیت‌های دارویی بالاترین علت مسمومیت‌های تعمدی را به خود اختصاص می‌دهند.

مصرف داروگیاهی عطاری‌ها،بیشترین میزان مسمومیت !

وی در پایان توصیه هایی را به شهروندان در خصوص خطرات ناشی از داروها و مسمومیتهای ناشی از آن داده و گفت:این نکته بسیار مهم است که هیچ دارویی خودسرانه استفاده نشود و مصرف داروها حتما با نظر پزشک صورت گیرد.

به گفته وی،طی سال گذشته تعداد قابل توجهی از مسمومین بستری شده در اورژانش،بخش و حتی واحد مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد به دلیل مصرف داروهایی بوده است که افراد از عطاریها برای درمان مشکلات مختلف مثل کمک به ترک اعتیاد،ایجاد سرخوشی و آرامش و کمک به کنترل درد،کاهش وزن و ...تهیه کرده اند.محتوای این قرص‌ها و کپسول‌ها اصلا مشخص نیست و گاه منجر به بروز عوارض جبران‌ناپذیری در افراد می‌شود.

وی افزود:آگاه باشیم که داروهای گیاهی نیز همیشه بی خطر نیستند و گاه منجر به عوارضی گاه شدید در افراد می‌شوند.

اخگری خاطرنشان کرد:مصرف انواع داروهای هورمونی  با هدف بدنسازی در جوانان می‌تواند سبب بروز عوارض وخیمی مانند عقیمی،نارسایی قلبی و کبدی،کوتاهی قد و تغییر فرم بدن در مردان و پرمویی و خشونت صدا در خانم‌ها،عوارض قلبی عروقی و حتی مرگ ناگهانی شود.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی