• خانه
  • یادداشت
  • نوآوری‌های شهری عامل محرکه شهر هوشمند
کد خبر : 84041
/ 10:39
رقیه حاجی زاده طوسی

نوآوری‌های شهری عامل محرکه شهر هوشمند

امروزه با پیشرفت روز افزون دانش و فناوری و جریان گسترده اطلاعات، جوامع برای آنکه بتوانند همگام با توسعه علم و فناوری به رفع چالش‌های پیش آمده، بپردازند نیازمند آن هستند.

نوآوری‌های شهری عامل محرکه شهر هوشمند

در تمام اعصار از ابتدای خلقت انسان نیروی گرایش به اختراع و شیوه‌های نو همواره همراه آدمی بوده است. میل به زندگی راحت‌تر و انجام سریع‌تر امور، انسان را وادار به نوآوری کرده است. امروزه با پیشرفت روز افزون دانش و فناوری و جریان گسترده اطلاعات، جوامع برای آنکه بتوانند همگام با توسعه علم و فناوری به رفع چالش‌های پیش آمده، بپردازند نیازمند آن هستند. ماهیت نوآوری تنها بحث درباره محصولات تولیدی نیست بلکه، خدمات بخش اعظم فعالیت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین فضای زیادی برای نوآوری در این بخش وجود دارد که از ابعاد مختلفی مانند نوآوری در محصول، نوآوری در فرایند، نوآوری در موقعیت و نوآوری در پارادایم قابل بحث و بررسی است.
حال که سرعت پیشرفت فناوری در شهرها روز به روز در حال افزایش است، سازمان‌ها برای بقا و رشد خود راهی جز منطبق کردن خود با تغییرات محیط اطراف ندارند. موفقیت سازمان‌ها عمدتا ریشه در نوآوری دارد که این روزها همواره به عنوان یکی از مؤلفه‌های قدرت و حرکت در شهرهای هوشمند است.
مأموریت شهر هوشمند فراهم آوردن فناوری و بسترهای لازم در مسیر هوشمندسازی شهرها و ارتقای کیفیت زندگی شهری با بهره‌گیری از دانش به‌روز جهانی و حمایت از نوآوری، ایده‌های خلاقانه و استارتاپ‌های داخلی در مسیر توسعه و رشد اقتصادی است.
نوآوری در شهرهای هوشمند به عنوان عامل محرک با هدف توسعه فناوری‌هایی است که زندگی کردن در شهرهای بزرگ و مدیریت آن‌ها را تسهیل می‌کند و بر مشکلاتی مانند هزینه زندگی، حمل و نقل کارآمد و مصرف انرژی، مدیریت منابع طبیعی، خدمات شهری، فرهنگ، آموزش و ... تمرکز دارد. در این دوره آغاز دگرگونی شهرها، نوآوری‌ها نقشی اساسی در توسعه محصولات فناورانه، پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های پیشرفته‌ای دارند تا بتواند در مقیاس وسیع در شهرهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. البته این پایان کار و نقطه نهایی نیست بلکه همواره به همراه فناوری اطلاعات به عنوان تسهیل‌کننده برای خلق نوع جدیدی از خدمات و کالاها، نیازمند توسعه و نوآوری‌های بعدی هستیم که زمینه بروز فناوری‌های هوشمند و برنامه‌ریزی آگاهانه محیطی را به منظور افزایش پایداری و جذابیت شهرهای هوشمند فراهم می‌‌کند.
به عنوان مثال یکی از اثرگذارترین مؤلفه‌های مرتبط با شهر هوشمند، مبحث مدیریت پایدار منابع است. چرا که انتشار و اتلاف بیش از حد کربن و میزان بالای مصرف انرژی‌های تجدیدناپذیر یکی از بزرگ‌ترین خطراتی است که همواره آینده بشر را تهدید کرده‌است. نیاز به نوآوری درباره افزایش بهره‌وری انرژی، بهره‌گیری از انرژی‌های نو، همه و همه مواردی هستند که در راستای مشکلات و تنگناهای پیش آمده به‌وجود آمده است.
توسعه این امر در سرگرمی و فضاهای عمومی تعاملی، می‌تواند به ما در ایجاد فضاهای سالم و لذت‌بخش کمک کند. تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده همگی نشان از تمرکز نوآوری بر حل چالش و فرصت‌های مختلف فناوری، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شهرهای هوشمند دارد. به عنوان مثال در حوزه اقتصاد هوشمند، که مبتنی بر نوآوری و رقابت است، فرصت‌های مناسب، سبب ایجاد خوشه‌ها و بوم‌سازان هوشمند مثل کسب و کار الکترونیکی، کارآفرینی دیجیتالی و .... شده است. در کنار این فرصت، چالش‌های امنیتی وجود دارد که با استفاده از نوآوری در اهرم‌های امنیتی تا حد زیادی این مشکل رفع شده‌است.
 
به طور کلی می‌توان گفت بهبود کیفیت زندگی، به اشتراک‌گذاری تجربیات، برنامه‌ریزی آگاهانه منابع طبیعی، مدیریت هوشمند شهر با توجه به چالش‌های عصر جدید مانند آلودگی‌های زیست محیطی، کمبود منابع طبیعی، افزایش جمعیت شهری و ... با کمک نوآوری‌های جدید به فرصت‌هایی برای آینده تبدیل خواهند شد. ایجاد سایت‌هایی با عنوان ایده شهر، مراکز فناوری‌های نوین، مراکز نوآوری شهر هوشمند و زیست بوم‌های نوآوری همه به دنبال ایجاد نوآوری در راستای توسعه و مدیریت شهرهای هوشمند با جمعیت در حال رشد هستند. توجه به کمبود منابع موجود و سیل عظیم
رقیه حاجی زاده، کارشناس شهر هوشمند 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی