کد خبر : 84042
/ 10:42
اتمام زیربناهای بافت فرسوده حرم مطهر طی سه سال در صورت موافقت دولت با انتشار 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت

3 پیشنهاد بزرگ شهردار مشهد مقدس به رییس جمهور

ما به رییس جمهور پیشنهاد کردیم که برای احیای بافت‌های فرسوده شهر مشهد، وام را به جای 6 درصد با نرخ 9 درصد پرداخت کنند اما بدون نیاز به سپرده‌گذاری در بانک تا سازندگان در مشهد بتوانند از وام استفاده کنند.

3 پیشنهاد بزرگ شهردار مشهد مقدس به رییس جمهور

 به گزارش شهرآراآنلاین ،طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهرکه با گذشت بیش از 22 سال تنها از 45 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است، نیاز مبرم به توسعه خطوط مترویی کلانشهر مشهد با توجه به افزایش روزافزون آلودگی هوا و گره‌های ترافیکی، طرح احیای بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی گسترده شهر مشهد از جمله چالش‌های بزرگ و پیچیده کلانشهر مشهد است که رفع آن نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت‌های ملی و محلی دارد.

 در طول دو دهه گذشته که شهر مشهد با چنین چالش‌ها روبرو بوده و هست، دولت‌ها و مدیریت‌های شهری وقت، به سهم خود اقداماتی را انجام داده‌اند ولی این اقدامات تاکنون به نتیجه مطلوبی منتج نشده است.

اما اکنون خبرهایی به گوش می‌رسد که براساس آن شهردار مشهد مقدس برای انجام اقداماتی اساسی و زیربنایی در طرح نوسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر، توسعه خطوط مترویی و طرح احیای بافت‌های فرسوده کلانشهر مشهد تصمیمات مهمی اتخاذ کرده و در این راستا پیشنهادات مهمی را به رییس جمهور در سفر اخیرش به مشهد ارائه داده است که رییس جمهور نیز موافقت ضمنی خود را با این پیشنهادات اعلام و به محمود واعظی، رییس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری ماموریت داده نحوه عملیاتی شدن این پیشنهادات را در جلساتی مشترک با شهردار مشهد مقدس بررسی کنند.

برای آگاهی از جزییات پیشنهادات مهم ارائه شده از سوی شهردار مشهد مقدس به رییس جمهور بهترین کسی که می‌تواند اطلاعات دقیقی را در این خصوص در اختیار افکار عمومی قرار دهد، تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس است بر همین اساس با وی به گفتگو می‌نشینیم.

پیشنهاد انتشار 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت طی 3 سال

شهردار مشهد مقدس با اشاره به سفر رییس جمهور به مشهد و حضورش در افتتاح اتصال خط دو مترو به خط یک در میدان شریعتی مشهد می‌گوید: در صحبت‌هایی که با رییس جمهورداشتم، پیشنهادهایی را در سه حوزه نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر، توسعه خطوط مترویی و احیا بافت‌های فرسوده مشهد براساس طرح دولت ارائه کردم.

وی ادامه می‌دهد: در حوزه نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر به آقای رییس جمهور پیشنهاد داده و گفتم اگر دولت بپذیرد برای طرح اطراف حرم مطهر رضوی که حدود 22 سال از آغاز آن گذشته و تاکنون تنها 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اگر همین گونه پیش برود باید 30 سال دیگر نیز بایستیم و این طرح کامل نشود، اجازه بدهند ما و دولت مشترکا طی سه سال و هر سال هزار میلیارد تومان و در مجموع 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کنیم، مانند مترو که 50 درصد سود و اصل آن را دولت بپذیرد.

تقی‌زاده خامسی تصریح می‌کند: رییس جمهور به آقای واعظی رییس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری ماموریت دادند این پیشنهاد را بررسی کنند. تاکنون دو جلسه در این خصوص در تهران برگزار کرده‌ایم تا ببینیم دولت توانایی این کار را دارد یا نه؟

در صورت انتشار اوراق مشارکت طی 3 سال زیربناهای طرح نوسازی بافت فرسوده حرم مطهر را تمام می‌کنیم

شهردار مشهد مقدس می‌گوید: ما اعلام آمادگی کرده‌ایم به شرط این که دولت مجوز انتشار 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت را طی 3 سال و هر سال هزار میلیارد تومان بدهد و پرداخت 50 درصد آن را بپذیرد می‌توانیم نیازهای زیربنایی پروژه نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر را ظرف مدت 3 سال تمام کنیم.

انتشار اوراق مشارکت برای توسعه خطوط مترو مشهد

وی تصریح می‌کند: حوزه دومی که درباره آن با رییس جمهور صحبت کردم در خصوص توسعه خطوط متروی مشهد بود که درخواست کردیم دولت اجازه انتشار اوراق مشارکت را تا حدی که توان اجرا داریم به ما بدهد و سهم 50 درصد دولت را هم بپذیرد که رییس جمهور این قول را دادند که اولین نمونه آن مجوز انتشار 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت بود که منتشرشده و به فروش هم رسید که طبق توافق پرداخت 50 درصد اصل و سود آن را دولت ضمانت کرده و 50 درصد دیگر را نیز شهرداری پرداخت خواهد کرد.

شهردار مشهد مقدس ادامه می‌دهد: برای انتشار مراحل بعدی اوراق مشارکت جهت توسعه مترو نیز پیگیر هستیم که تصورم این است قولی که رییس جمهور داده‌اند به احتمال زیاد برای مشهد اجرایی می‌شود.

پیشنهاد پرداخت وام بدون سپرده از سوی دولت و احداث 10 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده

تقی‌زاده خامسی به پیشنهاد سوم خود به رییس جمهور اشاره می‌کند و می‌گوید: نکته سومی که درباره آن با آقای رییس جمهور صحبت کردیم در خصوص بافت فرسوده بود، دولت برای مداخله در بازآفرینی و بازسازی بافت‌های فرسوده در کشور، فرمولی را پیشنهاد کرده است.

وی تصریح می‌کند: طبق این فرمول طبق آن دولت برای نوسازی و احیا بافت‌های فرسوده وام 6 درصدی پرداخت می‌کند اما این وام در صورتی از سوی دولت پرداخت می‌شود که استفاده کننده از آن در بانک سپرده‌گذاری کند.

شهردار مشهد مقدس ادامه می‌دهد: ما به رییس جمهور پیشنهاد کردیم که برای احیای بافت‌های فرسوده شهر مشهد، وام را به جای 6 درصد با نرخ 9 درصد پرداخت کنند اما بدون نیاز به سپرده‌گذاری در بانک تا سازندگان در مشهد بتوانند از وام استفاده کنند.

تقی‌زاده خامسی می‌گوید: اعلام آمادگی کرده‌ایم می‌توانیم در صورت عملیاتی شدن این پیشنهاد و پرداخت وام بدون نیاز به سپرده‌گذاری در سه سال باقی مانده دولت 10 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده احداث و به تدریج بافت‌های فرسوده شهر مشهد را احیا کنیم.

وی ادامه می‌دهد: واحدهای زیادی در اطراف شهر مشهد داریم که ناامن هستند و نمی‌شود آنها را بازآفرینی کرد و راهی به جز نوسازی ندارد لذا ابتدا باید مکان‌هایی آماده شود تا آنها را منتقل کنیم و پس از آن مکان‌هایی که خالی و تخریب می‌شود را دوباره بسازیم و این روند را تا بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده ادامه بدهیم، بر همین اساس این موضوع را به آقای رییس جمهور پیشنهاد داده‌ایم وامیدواریم به نتیجه برسد.

در خصوص دریافت بدهی‌هایمان از دولت مشکلی نداریم

تقی‌زاده خامسی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، میزان بدهی دولت به شهرداری مشهد حدود 3 هزار میلیارد تومان است، می‌گوید: داستان طلب شهرداری از دولت در دو محور است یک محور در قالب طلب شهرداری‌ها از بابت انتشار اوراق مشارکتی است که برای متروها منتشر می‌شود و پرداخت بخشی از آن به عهده دولت است که در بعضی از شهرها دولت به این وظیفه‌اش عمل نکرده است.

وی ادامه می‌دهد: زمانی که من به عنوان شهردار مشهد مشغول به کار شدم دولت بابت سهمش از انتشار اوراق مشارکت مترو حدود 550 میلیارد تومان به شهرداری بدهکار بود که آن را کاملا پرداخت کرد، البته دیونی نیز به مبلغ 200 میلیارد تومان مربوط به سال‌های قبل وجود دارد که با توجه به اینکه جزء دیون است دولت باید آن را در بودجه لحاظ کند که دولت این دین خود را پرداخت نکرده است.

شهردار مشهد مقدس تصریح می‌کند: دین دیگری که دولت به شهرداری‌ها دارد مربوط به ساخت و سازهایی است که دستگاه‌های دولتی در شهر انجام داده‌اند که برای آن یا پروانه دریافت نکرده‌اند و یا وضعیت آنها را با شهرداری‌ها مشخص نکرده‌اند.

تاکنون 500 میلیارد تومان طلب از دولت را احصا کرده‌ایم

تقی‌زاده خامسی ادامه می‌دهد: شهرداری مشهد ادعا دارد دستگاه‌های دولتی مبلغی حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان از این باب بدهکارند، ما احصا این بدهی‌ها را شروع کرده‌ایم که ببینیم این بدهی‌ها کجاست، تا امروز که بررسی کرده‌ایم هنوز میزان این بدهی‌ها به 500 میلیارد تومان نرسیده است که برای وصول همین مبلغ نیز به دولت نامه نوشته‌ایم، آقای جهانگیری موضوع را به آقای نوبخت محول کرده که بررسی کنند که اگر این بدهی هست آن را به شهرداری مشهد پرداخت کنند.

وی می‌گوید: ما نگفته‌ایم 3 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکاریم و نمی‌دانیم این عدد ازکجا آمده است؟ و اگر همچنین مبلغی را گفته‌اند، ما هنوز به این عدد نرسیده‌ایم.

شهردار مشهد مقدس می‌افزاید: ما همینطور جلو می‌رویم، هنوز نتوانسته‌ایم عددی را که گفته می‌شود شهرداری مشهد از دولت طلبکار است را احصا کنیم که مشخص شود عددی که بابت طلب شهرداری مشهد از دولت گفته می‌شود عدد درستی است یا نیست، لذا در حال حاضر میزان بدهی دولت به شهرداری مشهد همین دو عددی بود که به آن اشاره شد. بنابراین اگر بخواهم خلاصه بگویم دنبال آن هستیم که بتوانیم طلبهایمان را از دولت بگیریم؛ البته خوشبختانه تاکنون دولت هر چه از دیونش را که احصا کرده‌ایم پرداخت کرده و از این بابت مشکلی میان دولت و شهرداری مشهد وجود ندارد

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی