کد خبر : 84054
/ 08:19
توازنی در جذب گردشگران و سفر به کشورهای خارجی وجود ندارد

پرطرف‌دارترین مقاصد گردشگری مشهدی‌ها

همیشه حرف بر سر این است که چه تعداد زائر و گردشگر برای زیارت و تفریح و گشت و گذار به مشهد آمده‌اند و تمام همت و تمرکز مسئولان مربوطه بر این است که چگونه برنامه‌ریزی کنند و چه تدابیری بیندیشند که آمار ورودی‌ها به شهرمان بیشتر شود تا به تبع آن، وضعیت اشتغال و بازار رونق بیشتری به خود گیرد.

پرطرف‌دارترین مقاصد گردشگری مشهدی‌ها

ساجدی نیا-شهرآراآنلاین، به این ترتیب متولیان درباره اینکه سرانه سفرهای درون استانی و خارج از استانی مشهدی‌ها چه میزان است کمتر پرداخته‌اند. این موضوع با وجود اهمیت و ارتباط متقابلش بر راندمان کاری، نشاط اجتماعی و ارتقای سلامت روحی و روانی؛ حلقه گمشده‌‌ای است که همیشه مغفول مانده‌است!

  سفر خارجی بیش از جذب گردشگر خارجی

جانشین معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این باره با بیان اینکه «افرادی که رفاه مالی دارند، دوست دارند برای آسایش بیشتر به سفرهای خارجی بروند و هیچ منع قانونی هم در این باره وجود ندارد»، اظهارکرد: نسبت آمارهای خروجی ایرانیان به ورودی گردشگران به کشور همیشه منفی بوده و طبق آمارها، در مقابل ٩ میلیون نفر گردشگر خروجی، تنها ۵ میلیون نفر گردشگر خارجی وارد کشور شده‌اند که یک سوم این تعداد به مشهد سفر کرده‌اند.

یوسف بیدخوری، با اشاره به اینکه «آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی در مشهد بیشتر روی گردشگر خروجی کار می‌کنند تا ورودی!»، افزود: اگر استعلامی از شرکت‌ها و آژانس‌های خدمات مسافرتی و گردشگری بگیریم، قطعا این موضوع تأیید می‌شود که توازنی در جذب گردشگر و سفرهای خارجی وجود ندارد! البته این موضوع که در جذب گردشگر خارجی خیلی موفق نبوده‌ایم، تنها مربوط به خراسان‌رضوی نمی‌شود و ٨٠ درصد آژانس‌ها در همه جای کشور بر مسافر خروجی تمرکز دارند.

  مقاصد داخلی و خارجی مشهدی‌ها

بیدخوری گفت: بر اساس آمار بیشترین پروازهای ورودی و خروجی سفر مشهدی‌ها به کشورهایی مانند ترکیه، عراق، امارات و آذربایجان بوده است. همچنین، استان‌های مازندران، شیراز، اصفهان، یزد، طبس، کرمان نیز مقصد سفرهای داخلی مشهدی‌هاست.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی گردشگری استان، به دنبال جذب زائر و گردشگر و همچنین زیرساخت‌های مورد نیاز آن‌هاست اظهارکرد: جذب گردشگر داخلی و خارجی اشتغال و رونق اقتصادی را در پی دارد.

  حال سفر رفتن مشهدی‌ها خوب است

وی اضافه‌کرد: شواهد نشان می‌دهد که بعد از کلان‌شهر تهران به عنوان پایتخت ١۴ میلیون نفری، فعال‌ترین پایانه‌ و فرودگاه‌ درباره تردد بالای مسافر و داشتن تنوع و تعدد پروازهای داخلی و خارجی مربوط به مشهد است.

 جانشین معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی بیان‌کرد: با این حال در زمینه سفر رفتن مشهدی‌ها نیز باید گفت؛ حال سفر کردن مشهدی‌ها نسبت به سایر استان‌ها خوب و زمینه برای سفر رفتن همشهریان فراهم است اما اگر بخواهیم در مقایسه با استانداردهای جهانی و کشورهای توسعه یافته بررسی کنیم، این‌طور نیست و این به‌دلیل شرایط اقتصادی است!  

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی