کد خبر : 84055
/ 08:24
پیشرفت ٨٧ درصدی طرح اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌ها و روشنایی معابر مناطق کم برخوردار شهر

حاشیه روشن‌تر می‌شود

سال گذشته استاندار خراسان‌رضوی یکی از علت‌های زمینه‌ساز ناامنی در حاشیه شهر مشهد را تاریکی معابر و خیابان‌ها اعلام کرده بود. هم‌زمان از تیرماه ٩۶ نیز پروژه اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌ها و روشنایی معابر در هشت پهنه مشخص شده حاشیه شهر آغاز شد که وسعتی به میزان سه هزار و ٨٩۶ هکتار را شامل می‌شد.

حاشیه روشن‌تر می‌شود

محمد خسروی –شهرآراآنلاین،این طرح در قالب سه پروژه اعم از توسعه، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌ها و روشنایی معابر، باید طبق قول مجری طرح نیرورسانی و تملک دارایی شرکت توزیع نیروی برق مشهد تا پایان اردیبهشت ٩٧ به اتمام می‌رسید، اما، شواهد امر نشان می‌دهد که با گذشت حدود یک ماه از تاریخ تعیین شده، این پروژه هنوز به اتمام نرسیده است.

تاریکی معابر زمینه‌ساز ناامنی

«حسن رضایی» ساکن بولوار دوم طبرسی در این‌باره می‌گوید: نواحی میثم شمالی و محدوده جماران لامپ‌ها عوض و پرنورتر شده‌اند اما کوچه‌های انتهای بولوار دوم طبرسی هنوز هم نور سابق خود را دارند.«مریم رضوانی» از ساکنان محدوده کوهسنگی نیز با گلایه از نور کم خیابان اصلی کوهسنگی اظهار می‌کند: لامپ‌های خیابان کوهسنگی تعویض شده و به جای روشن‌تر شدن خیابان اصلی شاهد تاریک‌تر شدن آن هستیم. از خیابان اصلی که بگذریم برخی معابر فرعی‌ مثل کوهسنگی ١۶ نیز نور کمی دارند. شب‌ها، همیشه با ترس و لرز از این فرعی‌های خلوت عبور می‌کنم.

وی با بیان اینکه ستون‌های برق لابه‌لای برگ درختان قرار گرفته و این موضوع بر نور لامپ‌ها در شب تأثیر منفی گذاشته است، می‌افزاید: نهادهای متولی توجه داشته باشند که تاریکی معابر فرعی زمینه‌ساز ناامنی است.

پیشرفت٨٧درصدی

مجری طرح نیرورسانی و تملک دارایی شرکت توزیع نیروی برق مشهد در پاسخ به مشکلات شهروندان اظهارکرد: طرح اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌ها و روشنایی معابر هشت پهنه حاشیه شهر ٨٧درصد پیشرفت داشته است.

«عباس آذری» افزود: محدودیت‌های اعتباری مانع اجرای کامل پروژه شد ولی به دلیل کمبود اعتبارات از کار عقب ماندیم اما اکنون مابقی طرح در حال انجام است و تا یک هفته دیگر پیش‌بینی می‌کنیم کار به اتمام برسد.

وی با این توضیح که قسمت‌های مشکل‌دار و ضعیف حاشیه شهر از نظر روشنایی، به صورت صددرصد رفع مشکل شده است، گفت: این طرح بخشی از هشت پهنه را پوشش می‌دهد، آنچه مسلم است در این مرحله با پایان یافتن طرح سامان‌دهی، می‌توان گفت سامان‌دهی روشنایی حدود ۴٠ درصد پهنه‌های مشخص شده انجام شده‌است.

وی در همین راستا اضافه‌کرد: اعتبار دیگری برای سال ٩٧ درخواست کرده‌ایم که اگر اختصاص یابد ادامه همین کار را دنبال خواهیم کرد. زیرا مناطق حاشیه‌نشین مشهد که ٣٠ درصد وسعت این شهر را در برگرفته است بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.

اصلاح نقاط کور

مدیر برق ناحیه ٣ مشهد نیز درباره روشنایی معابر خیابان کوهسنگی اظهارکرد: لامپ‌های ستون‌های برق در این منطقه از حدود ١٠سال پیش نصب شده‌است که ٢۵٠وات سدیم یا لامپ‌های زرد بوده و در چند سال اخیر تغییری نداشته است هر چند که در سال دو مرتبه سرویس دوره‌ای انجام می‌شود.

حسن نوربخش، افزود: اکثر لامپ‌های خیابان‌های اصلی مشهد از نوع ٢۵٠ وات سدیم و فرعی‌ها بر اساس دستورالعمل استاندارد ١٢۵وات جیوه است اما اگر آدرس مشخصی برای نور نامناسب وجود داشته باشد، کمیته روشنایی معابر بازدید خواهد کرد تا نقاط کور اصلاح شوند.

وی درباره پوشش درختان که مانعی برای نوردهی مناسب تیرهای برق می‌شود نیز بیان‌کرد: اگر جای خاصی تیرهای برق بین درختان قرار گرفته باشد با شهرداری هماهنگ و اقدام به شاخه‌زنی خواهیم کرد، اما باید بازدید دوباره از کوهسنگی انجام شود.

روشنایی براساس استاندارد

مدیر برق ناحیه ٢مشهد نیز درباره فرعی‌های خیابان کوهسنگی گفت: برای روشنایی معابر، استانداردهای مشخصی وجود دارد که بر اساس این استانداردها و عواملی دیگر مثل حجم ترافیک، تردد و عرض معابر روشنایی تعریف، طراحی و اجرا می‌شود.

«حسین معرفی» با تأکید بر ارتباط دوسویه روشنایی با مقوله امنیت، افزود: تاکنون گلایه‌ای مبنی بر اینکه روشنایی معابر فرعی خیابان کوهسنگی ضعیف است به شرکت برق ناحیه ٢ ارسال نشده است، اما اگر به طور کلی جایی نور کمتری داشته‌باشد، آن را اصلاح می‌کنیم.

وی ادامه‌داد: ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی، یک معبر فرعی به اصلی تبدیل شود و یا کاربری آن تغییر کند که همه این عوامل در میزان نور مناسب تأثیرگذار هستند، اما در عین حال در مورد کوهسنگی١۶یا کوچه‌های اطراف آن از همکاران خود می‌خواهیم که بازدید میدانی داشته‌باشند و بعد از تهیه گزارش، در صورت مغایرت نداشتن با استانداردهای روشنایی، اگر معبر مربوطه نیاز به تقویت داشته باشد آن را تقویت خواهیم کرد.

مدیر برق ناحیه ٢مشهد اظهارکرد: باید توجه داشت که نور زیاد در شب، برای مناطق مسکونی مشکلات خاص خود را دارد و حتی مزاحمت‌هایی را برای استراحت همشهریان به‌وجود می‌آورد که در مواردی شرکت برق مجبور شده نور را تغییر دهد.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی