• خانه
  • گفتگو
  • حجت‌الاسلام محمدرضا زائری: آدمی نبوده‌ام که در اتاق دربسته نشسته و فقط حرف بزنم؛ «سفیدنمایی» به بدی «سیاه‌نمایی» است
کد خبر : 84072
/ 10:44

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری: آدمی نبوده‌ام که در اتاق دربسته نشسته و فقط حرف بزنم؛ «سفیدنمایی» به بدی «سیاه‌نمایی» است

همه او را به خاطر اظهار نظرهای شجاعانه و زاویه دید متفاوتش می‌شناسند. «محمدرضا زائری» آن‌قدر شجاعت داشته است تا از فیلم «مارمولک» کمال تبریزی دفاع کند و یا در صدا‌و‌سیما نظر متفاوتش را درباره حجاب در ایران بیان کند.

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری: آدمی نبوده‌ام که در اتاق دربسته نشسته و فقط حرف بزنم؛  «سفیدنمایی» به بدی «سیاه‌نمایی» است

مسعود سلطانی: همه او را به خاطر اظهار نظرهای شجاعانه و زاویه دید متفاوتش می‌شناسند. «محمدرضا زائری» آن‌قدر شجاعت داشته است تا از فیلم «مارمولک» کمال تبریزی دفاع کند و یا در صدا‌و‌سیما نظر متفاوتش را درباره حجاب در ایران بیان کند.
او علاوه بر کسوت روحانیت در سال ٢٠١٧ در رشته «روابط اسلام و مسیحیت» از دانشگاه فرانسوی لبنان فارغ التحصیل شد. حجت الاسلام زائری نویسنده زبردستی است و تمام کتاب‌های او که اغلب موضوعات فرهنگی و سیاسی دارد به چاپ چندم رسیده‌ است. شاید علت این موضوع را باید در قلم روان و سابقه روزنامه‌نگاری او جست‌وجو کنیم. دکتر محمدرضا زائری در دومین نشست «چهل‌سالگی انقلاب اسلامی» در کانون بحث و انتقاد دینی شهید هاشمی‌نژاد در حالی به سخنرانی پرداخت که همان شب سخنران مراسم نهاد ریاست جمهوری بود اما ترجیح داد تا در این نشست حضور پیدا کند. آنچه در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از سخنان او در این مراسم است.

اعتماد مردم فدای حرمت اشخاص
اگر در طول این ۴۰ سال جلساتی این‌چنین بیشتر برگزار می‌کردیم، الان میدان انتقاد، به دشمن یا عوامل دشمن واگذار نمی‌شد. به غلط فکر کردیم که اگر انتقادی به نظام اسلامی انجام دهیم، به این نظام خدشه وارد می‌شود. حتی جاهایی برای حفظ یک فرماندار، یک نماینده و یا یک امام جمعه، حرمت اصل نظام، دین و اعتقاد مردم را در معرض آسیب قرار دادیم و الان به گونه‌ای شده است که اگر کسی می‌خواهد انتقاد کند، باید از صدای آمریکا و بی‌بی‌سی باشد، در حالی که به اقتضای دستورات و تربیت دینی اتفاقا این انتقادات باید در جبهه خودی صورت می‌گرفت.
چند نکته را در این راستا عرض می‌کنم. اول اینکه کارنامه چهل‌ساله انقلاب را باید منصفانه و به صورت متوازن بررسی کرد. در این کارنامه نقاط منفی و مثبت و کامیابی‌ها و ناکامی‌ها با هم وجود دارد. اگر ما فقط نقاط مثبت را ببینیم فقط خودمان را گول زده‌ایم. اگر ما فقط به موفقیت‌های جمهوری اسلامی در سوریه و لبنان اشاره کنیم، تنها خودمان را فریب داده‌ایم. بعد ادامه این روند به جایی می‌رسد که دیگر نقاط مثبت هم دیده نمی‌شود.

حرمت اسلام بالاتر از جمهوری اسلامی
باید بدانیم که حرمت اسلام از حرمت جمهوری اسلامی بالاتر است، حرمت خدا از حرمت پیامبر (ص) و حرمت پیامبر (ص) از حرمت امام (ع) و حرمت امام (ع) از ولایت فقیه بالاتر است. اگر این را رعایت نکنیم، وضعیت امروز پیش می‌آید. اگر ما به قرآن اعتقاد داریم به این دلیل نیست که مقام معظم رهبری گفته است. همچنین اعتقاد ما به امام زمان (عج) به دلیل توصیه ولایت فقیه نیست بلکه برعکس است. یعنی اگر ما به ولایت فقیه اعتقاد داریم به این دلیل است که امام زمان(عج) گفته است.
اما ما به گونه‌ای کار کرده‌ایم که همین امسال مجری یک برنامه‌ رادیویی می‌گفت که مراسم احیا در سه نقطه برگزار می‌شود. حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع)، حرم مطهر حضرت معصومه (ع) و حرم مطهر امام خمینی (سلام‌ا... علیه) یعنی حتی «سلام‌ا... علیه» هم می‌گوییم و بعد برای امام ضریح و گنبد و حتی زیارت‌نامه هم درست کردیم. خوب کسی که از بیرون نگاه می‌کند، می‌گوید شاید قبلا هم همین‌گونه بوده و در طول زمان به ما چیز دیگری گفته شده است و در اعتقاداتش دچار مشکل می‌شود.
همان‌قدر که سیاه‌نمایی ناپسند است، سفیدنمایی هم ناپسند است. نباید برای اینکه سیاه‌نمایی دشمن را جبران کنیم، دائم سفیدنمایی کنیم، بلکه باید واقع نمایی داشته باشیم. لازمه آن هم مرور درست گذشته است. باید آنجاهایی که کوتاهی کرده‌ایم به حکم انصاف، عقل و دین صادقانه و منصفانه اعتراف کنیم. چه رسد به اینکه الان رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی جدید هم وجود دارد و دیگر چیزی قابل پنهان کردن نیست. آقایان انگار در عصر دیگری زندگی می‌کنند. جلسه‌ای را که سه خبرنگار در آن حضور داشته‌اند تکذیب می‌کنند و دفترشان بیانیه می‌دهد که جلسه خصوصی بوده است، در حالی که خودشان خبرنگار دعوت کرده‌اند.

تو لیبرالِ مرعوبِ منعفل هستی!
سیاست‌گذاری بر اساس تحلیل است و تحلیل هم بر اساس اطلاعات است. مشکلی که اکنون در جمهوری اسلامی داریم این است که ورودی‌های اطلاعات گاهی دقیق نیست. در سطوح مختلف مدیریتی هم این‌گونه است. برخی از روی این نشانه‌ها که مردم در مسجد به دست‌بوسی‌شان می‌آیند و شب هم اخبار جمهوری اسلامی را نگاه می‌کنند فکر می‌کنند که همه چیز خوب است.
این‌گونه افراد به فردی مثل من می‌گویند: «تو لیبرال، مرعوب و منفعل هستی، زیرا سیاه‌نمایی می‌کنی»، در حالی که من وضع جامعه را می‌بینم و آن را بیان می‌کنم. برای قضاوت درباره وضعیت جامعه، باید همه اقشار را دید، هم کسانی که به فلان مرکز خرید می‌روند و هم کسانی که به نماز جمعه می‌روند.
وقتی به برخی از بزرگان می‌گوییم که وضع خراب است به ما می‌گویند: شما هنوز خیلی جوان هستید و مسائل را نمی‌دانید. گاهی فکر می‌کنم که اگر این افراد در زمان حضرت علی (ع) هم بودند، وقتی حضرت (ع) آن خطبه آتشین را درباره بی‌تفاوتی مردم کوفه ایراد کردند، در حالی که امام (ع) رگ گردنشان بیرون زده و صورتشان سرخ شده بود و با فریاد مردم را نهیب می‌زدند می‌گفتند: «یا امیرالمومنین (ع) شما زود عصبی و جوشی می‌شوید، آقا این‌قدر خودتان را حرص ندهید، شما هنوز جوان هستید؟»
خردمندی به نظر برخی این است که چون نماینده ولی فقیه و یا نماینده مجلس هستیم سرمان را پایین بیندازیم و اگر دین مردم را هم باد ببرد باز هم عین خیالمان نباشد. در حالی که وضعیت فساد اداری و فساد و فحشا در ممکلت بر کسی پوشیده نیست. اما هیچ‌کس حرف نمی‌زند که نکند جمهوری اسلامی آسیب ببیند. دیگر آسیبی بزرگ‌تر از این وضعیت؟!

انسان و طبیعت
باید اعتراف کنیم که ابتدای انقلاب تصورمان تصور بسیطی بود. تصورمان این بود که صدا‌و‌سیما و ادارات را گرفته‌ایم و همه چیز درست می‌شود و دیگر مردم حرام‌خواری نمی‌کنند و...؛ این تصورات به این خاطر بود که انسان و طبیعت آن را نمی‌شناختیم، به علوم انسانی حرمت نمی‌گذاشتیم، به قواعد ثابت و سنت‌های الهی در مورد انسان و جامعه انسانی توجه نداشتیم. با این تصور ساده به وسط میدان آمدیم و دیدیم که نه به این سادگی نیست. به تعبیر مرحوم مدنی (رضوان‌ا... تعالی علیه) که فرمودند: «مبادا شاه برود و بعد ما انگشتانمان را با این چاقوها بِبُریم.»
آن زمان است که معلوم می‌شود که به درس خارج فلان آیت‌ا... رفتن یا خواندن زیارت عاشورا ملاک نیست. بلکه دنیا و قدرت و ثروت آن بسیار قوی‌تر عمل می‌کند.

غیر از امام زمان (عج) کسی وضعیت را درست نمی‌کند!
آقای نصیری در همین نشست تعبیری داشتند که من از ایشان وام می‌گیرم. ما برای مردم توقع زیادی از انقلاب درست کردیم. می‌خواستیم دولت کریمه امام زمان (عج) را ایجاد کنیم. در حالی که امام صادق (ع) می‌فرمایند: «خداوند قبل از ظهور امکان حاکمیت را برای همه فراهم می‌کند تا اینکه احدی مدعی نباشد.» اگر امکان حاکمیت به روحانیت داده نمی‌شد این ادعا برایشان پیش می‌آمد که اگر قدرت را به ما می‌دادند می‌توانستیم مشکلات را حل کنیم. خدا قدرت را به همه می‌دهد تا بفهمیم غیر از امام زمان(عج) کسی قرار نیست وضعیت را درست کند. اگر قرار بود جمهوری اسلامی همه چیز را درست کند پس چرا انتظار امام زمان (عج) را داشته باشیم. قطعا حاکمیت جمهوری اسلامی بهتر از حاکمیت‌هایی همچون شاهنشاهی و کمونیستی است. اما نباید توقع مردم از حکومت را این‌قدر بالا می‌بردیم.

مغالطه‌‌ راهکار
یکی از دوستان پرسیدند: «شما فقط انتقاد می‌کنید و راهکار ارائه نمی‌دهید؟!» اول اینکه هر وقت مطلبی گفته‌ام یا نوشته‌ام راهکار مصداقی هم ارائه داده‌ام. اگر این مسئله واقعا برای شما خیلی مهم است، یادداشت معروف من در سال ۸۸ را بخوانید. آدمی نبوده‌ام که در اتاق دربسته نشسته و فقط حرف بزنم. ثانیا چه کسی گفته است که حتما همه باید راهکار بدهند. اتفاقا برخی از افراد تخصص این را دارند که اشکال را شناسایی و از میان هزار عامل، عامل اصلی را پیدا کنند و نشان دهند. سوم اینکه شما فکر می‌کنید اگر من الان یک لیست راهکار بدهم کسی به آن توجه می‌کند؟ وقتی آقای توکلی می‌گوید: «نماینده‌ای پرونده قضایی داشته است و علیرغم پیگیری‌ها باز هم تأیید صلاحیت شده است!» باز هم کسی به دنبال راهکار می‌گردد؟
آقای نصیری در روزنامه کیهان و بعد در مجله صبح، سال‌ها به دادگاه رفت، هزینه داد و تمام مطالب او از ابتدا تا انتها راهکار بود و الان هم در فضای مجازی راهکار ارائه می‌کند. آیا کسی به آن گوش می‌کند؟! اما امثال شما عادت کرده‌اید که تا کسی حرف می‌زند بگویید: «راهکار بگو!» من به این نوع سؤال می‌گویم: «مغالطه راهکار!» کدام مشکل جمهوری اسلامی است که امروز گیر راهکار باشد. تا دلتان بخواهد راهکار وجود دارد. مشکل این است که کسی قبول نمی‌کند.شاهد مثال هم اینکه، شما در این جلسه یا هزاران جلسه مشابه یک مسئول اثرگذار نمی‌بینید. مسئولان استانی وشهری در کدام‌یک از این جلسات علمی شرکت می‌کنند؟ کدام مسئول است که بیاید حرف‌ها را بشنود. مسئولان ما در جلسات فقط سخنرانی می‌کنند و بعد از جلسه می‌روند. شما تاکنون یک مسئول را دیده‌اید که در یک جلسه نشسته و بگوید می‌خواهم حرف‌های شما را بشنوم؟!
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی