• خانه
  • خراسان رضوی
  • ورود غیرمجازها ممنوع؛ روزانه تا ١٠٠ هزار خودرو در مشهد وارد طرح ترافیک زوج و فرد می‌شود
کد خبر : 84079
/ 11:13

ورود غیرمجازها ممنوع؛ روزانه تا ١٠٠ هزار خودرو در مشهد وارد طرح ترافیک زوج و فرد می‌شود

آمار و ارقا می از صفر تا صد اجرای طرح ترافیک از زبان معاون دفتر برنامه ریزی و مطالعات سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد

ورود غیرمجازها ممنوع؛ روزانه تا ١٠٠ هزار خودرو در مشهد وارد طرح ترافیک زوج و فرد می‌شود

ملیحه ابراهیمی یزدی: چرا کارهای خوب را از دیگران یاد نمی‌گیرید؟! چطور وقتی تهرانی‌ها برای سوار شدن به اتوبوس و تاکسی صف می‌بندند و با رعایت نوبت، سوار وسایل حمل و نقل عمومی می‌شوند، مسخره می‌کنید که چقدر سوسول هستند این پایتخت‌نشینان اما وقتی یک موتوری را اجیر می‌کنند تا چسبیده به پلاکشان وارد طرح شود، تحسین و تمجیدشان می‌کنید. درست نیست؛ تا کی قرار است قانون را دور بزنید و حق به‌جانب باشید که نباید برای ورود به یک خیابان از شهر، بهایی را پرداخت کنید. اگر این‌قدر حساس هستید که در کَتتان نمی‌گنجد که هسته مرکزی با خیابان‌های دیگر شهر فرقی نمی‌کند و باید دسترسی به همه نقاط را بدون کوچک‌ترین مانعی داشته باشید باید به این موضوع هم حساس باشید که آلودگی ٧٠ درصدی ناشی از دود خودرو شخصی و تک سرنشین شما بزرگوار وضعیت هوا را در بیشتر روزها در شرایط ناسالم و بحرانی قرار داده است. بهتر نیست یک جایی به‌دلیل بهبود وضعیت شهر در برابر قانون زانو بزنیم. حالا زمین به آسمان نمی‌آید که روزی که شماره پلاک خودروتان با طرح مغایرت دارد چند قدمی را پیاده راه بروید یا مُد حمل و نقلی‌تان را تغییر دهید. باور کنید دوچرخه برای مسیرهای نزدیک و وسیله انبوه‌بری چون اتوبوس از بار دردسرهای نزدیک شدن به طرح از جای پارک گرفته تا جریمه‌های ناشی از ورود به طرح و... می‌کاهد. بماند که خدشه‌ای به اعصابتان وارد نمی‌شود.بشنویم آمار و ارقا می از صفر تا صد اجرای طرح ترافیک از زبان معاون دفتر برنامه ریزی و مطالعات سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد.
_____________________
در دالان تاریخ
٧٣
مطالعه جامع حمل‌ونقل شهر مشهد برای اجرای طرح ترافیک
(در ابعاد مختلف از جمله دریافت عوارض یا زوج و فرد)در سال
١٣٧٣ آغاز و در دو دوره، یعنی در سال‌های ١٣٧٨ و ١٣٩٣ بازبینی شد.
٨۴
طرحی که امروز به عنوان طرح ترافیک زوج و فرد می‌بینیم برای اولین بار در سال ٨۴ در هسته مرکزی با دریافت عوارض به اجرا درآمد و دو سال با همین روش پیش رفت.
٨٨
بین سال‌های ٨٨ تا ٩٣ طرح به شکل زوج و فرد تغییر یافت اما تنها برای ١٠٠ روز از سال که مختص ایام خاص از جمله تابستان و نوروز بود که خیل عظیمی از زائر را در شهر شاهد بودیم.
٩٣
از سال ٩٣ که حضور مستمر زائران به مشهد را در طول سال شاهد بودیم. طرح زوج و فرد ترافیک در دو مرحله ساخت و توسعه طرح افزایش پیدا کرد. به عنوان نمونه طرح اولیه از میدان بیت‌المقدس تا چهارراه دانش بود که در طرح توسعه به میدان بسیج واقع در خیابان امام رضا(ع) و خیابان بهار ادامه پیدا کرد.
_____________________
٧
مساحت طرح ترافیک زوج و فرد ٧ کیلومتر مربع و ٢ درصد از مساحت کل شهر است.
٩+١٢
طرح زوج و فرد ترافیک دارای ٩ ورودی اصلی و ١٢ ورودی فرعی است.
١٠ %
طی سالیان اخیر با توجه به افزایش زیرساخت‌ها و توسعه حمل و نقل عمومی انبوه بر باعث شده تا ١٠ درصد از مردم تغییر مد حمل و نقلی در هسته مرکزی شهر بدهند.
١٠٠٠٠٠
روزانه بین ۶٠ تا ١٠٠ هزار خودرو وارد طرح ترافیک زوج و فرد می‌شوند. البته این رقم در ایام خاص بیشتر است.
_____________________
جغرافیای طرح فعلی
از شرق: خیابان ١٧ شهریور و ادامه که مرز شمال را تشکیل می‌دهد شامل بولوار وحدت و بولوار راه آهن می‌شود.
از غرب: خیابان شهید هاشمی نژاد و خیابان امام خمینی(ره)
از جنوب: خیابان انقلاب اسلامی، فدائیان اسلام تا چهارراه ١٧ شهریور
توسعه جغرافیای طرح فعلی
توسعه تا خیابان ابوطالب و کلاهدوز /توسعه راه آهن و ادامه تا بولوار عبدالمطلب/توسعه خیابان احمدآباد، میدان شریعتی، انقلاب اسلامی(بهار) و فدائیان اسلام
____________________
١٢٠٠٠
روزانه بین ٧ تا ١٢ هزار نفر به صورت غیر مجاز وارد طرح ترافیک می‌شوند: ۶٠ % غیر مجازهای مشهدی، ۴٠ % غیر مجازهای غیرمشهدی

١٧
در طرح ترافیک ١٧ دوربین نظارت تصویری در ورودی‌های اصلی و فرعی فعال موجود است. گفتنی است؛ برخلاف تصور عموم بیش از نیمی از معابر فرعی طرح نیز به دوربین مجهز هستند.

٧-٢٣
در ۶ ماهه ابتدای سال به دلیل فراوانی روزهای تعطیل طرح از ٧ صبح تا ١١ شب قابل اجراست.

٨-٢٠
در ۶ ماهه دوم سال به علت تقاضای کمتر طرح از ساعت ٨ صبح تا ٨ شب فعال است.

جمعه
تنها روزی که در طول سال طرح قابل اجرا نیست روزهای جمعه است.

٢٠٠٠٠
مبلغ جریمه‌ای است که غیر مجاز وارد طرح می‌شوید. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی