• خانه
  • یادداشت
  • گره‌گشایی یک معضل
کد خبر : 84082
/ 11:26
جعفر شاهرخی

گره‌گشایی یک معضل

در اکثر شهرهای دنیا دولت‌ها نسبت به سه مقوله امنیت، بهداشت و ترافیک رویکرد ویژه‌ای دارند. به عبارتی دیگر این سه حوزه مشمول یارانه‌های دولتی می‌شود و امروزه حمل‌و‌نقل عمومی جزو جداناشدنی زندگی شهری و نیاز اساسی شهروندی به شمار می‌رود.

گره‌گشایی یک معضل

در اکثر شهرهای دنیا دولت‌ها نسبت به سه مقوله امنیت، بهداشت و ترافیک رویکرد ویژه‌ای دارند. به عبارتی دیگر این سه حوزه مشمول یارانه‌های دولتی می‌شود و امروزه حمل‌و‌نقل عمومی جزو جداناشدنی زندگی شهری و نیاز اساسی شهروندی به شمار می‌رود و البته در شهرهای بزرگ این نیاز به دلیل حجم قابل‌توجه خودرو با چالش معابر شهری به پارکینگ عمومی مواجه می‌شود و قطعا رسالت شهرداری‌هاست که به عنوان متولی ترافیک درون‌شهری در این حوزه چاره‌اندیشی کنند. مشهد به عنوان دومین کلان‌شهر کشور از این قاعده مستثنا نیست.
وجود بارگاه مطهر رضوی از یک‌سو و جاذبه‌های تفریحی و گردشگری از سوی دیگر انگیزه سفر را در زائران و گردشگران بیش از پیش می‌افزاید. یکی از اولویت‌ها و ضرورت‌ها در حوزه مدیریت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در جهت بهبود در روان‌سازی ترافیک شهری است، موضوعی که در کنار اصلاح رفتار ترافیکی، مستلزم ایجاد فضای کافی برای پارک خودروهاست، به ویژه در اماکنی که از تقاضای سفر بیشتری برخوردار است. یکی از جاذبه‌های شهری مشهد، پارک ملت است که از دیرباز کانون سفرهای زائران و مجاوران بوده است، پارکی که در سال‌های اخیر برای ورود به آن باید از هفت‌خان ترافیکی گذشت و خیابان‌های مجاور پارک ملت مشهد عمدتا به لحاظ ترافیکی اشباع شده است، به گونه‌ای که پارکینگ‌های حاشیه‌ای و طبقاتی اطراف آن نیز نتوانسته‌اند گرهی از این مشکل باز کند.
حرکت پسندیده و شایسته شهرداری مشهد در شروع احداث پارکینگ زیرسطحی پارک ملت مشهد، اقدامی بزرگ و ارزشمند به شمار می‌رود. این پارکینگ با ایجاد فضای پارک بیش از ٨٠٠ خودرو ضمن تأثیرگذاری چشمگیر در کاهش بار ترافیک ناشی از تردد خودروها و پارک‌های حاشیه‌ای در کوتاه‌مدت تسهیل آمد‌و‌شد و در نهایت رضایت شهروندان را فراهم خواهد کرد. یقینا نگاه‌های حمایتی دستگاه‌های متولی اعم از پلیس راهور و شهرداری با همراهی و درک تبعات ناشی از ترافیک و سفرهای غیر ضروری از سوی شهروندان می‌تواند هزینه‌های شهرنشینی و محیط زیستی را به‌صورت جدی کاهش دهد.
امیدواریم شاهد افزایش این‌گونه اقدامات در نقاط مختلف و پرتراکم شهر باشیم تا در کنار توسعه زیرساخت‌های شهری نظیر توسعه خطوط قطار شهری و مسیرهای ویژه اتوبوس و غیره به ساختن شهری شایسته نام هشتمین نور هدایت حضرت رضا(ع) و سزاوار شهروندان فهیم و زائران آن حریم ملکوتی بینجامد.
جعفر شاهرخی، کارشناس حمل‌و‌نقل و ترافیک شهری 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی