کد خبر : 84092
/ 14:25
گپ و گفتی با سفیران نیکی درمشهد الرضا(ع)؛

شهرمان تشنه خوبی است

کار خیر، خیر است. فرقی نمی‌کند به اندازه پَر کاهی باشد یا به بزرگی کوهی. به ویژه که آن کار خیر، گره از کار مسلمانی باز کند و دلی پر از غم را شاد نماید.

شهرمان تشنه خوبی است

به گزارش شهرآراآنلاین، حس کمک به هم نوع یکی از شاهکارهای است که خداوند در وجود انسان قرار داده است و تامین این نیاز، شادی تمام نشدنی را برایمان به ارمغان می آورد. این شادی آنچنان دل و روح‌مان را جلا می‌دهد که آرامش درونی خاصی را نصیبمان می‌کند و در این روزگار پر از هیاهو چه چیز می‌تواند با ارزش‌تر از این آرامش درون باشد.

در آموزه‌های دینی و اخلاقی، کمک به دیگران از مهم‌ترین وظایف برشمرده شده است. از طرف دیگر هدف نهایی، رضای خداوند است و این رضایت زمانی محقق می‌شود که خلق خدا از ما راضی باشد. به تازگی علم نیز ثابت کرده است که انجام کارهای نیک و خیر می‌تواند تاثیر زیادی در انسان بگذارد. یک مطالعه در انجمن پزشکی آمریکا نشان داد افرادی که داوطلبانه به مدت 10 هفته در یک فعالیت خیرخواهانه کوچک شرکت کردند، میزان التهاب و کلسترول خون آن‌ها کاهش یافته است. اما شرکت کنندگانی که فعالیت‌های نوع دوستانه آنها گسترده‌تر بود، کاهش قابل توجه علائم بیولوژیکی بیماری قلبی در آنها مشاهده شد. نتایج مطالعات دیگر نشان می‌دهد کار خیر روند پیری را کاهش می‌دهد.

لحظه‌ای که نگاه بیماران به ضریح گره می‌خورد

مهم نیست در چه کسوت و لباسی باشیم تا کار خیر انجام دهیم. همه ما می‌توانیم داوطلب نیکی کردن به همنوع باشیم. نمونه آن نیز مشارکت جمعی از تاکسیرانان مشهدی در طرحی است که به عنوان «تاکسی آسمانی» معروف شده و چندی است از اجرای آن می‌گذرد. طراحی که با هدف شناسایی و ساماندهی تاکسیرانان خیر مشهدی و سرویس دهی رایگان آنان به بیماران، معلولان و سالمندان کم توان مالی این شهر به مرحله اجرا درآمده است.

یکی از تاکسیرانان مشهدی که در این طرح مشارکت کرده، از حس خوب نیکی به افراد نیازمند می‌گوید و توضیح می‌دهد: «روز عید فطر به همراه تعدادی تاکسیران خیر دیگر به بیمارستان منتصریه رفتیم و به بیماران بستری در بخش، گل اهدا کردیم. عیادت از بیمارانی که روحیه‌شان در اثر بیماری تضعیف و درهم شکننده شده و حتی یک عیادت ساده و یک شاخه گل هم می‌تواند بارقه‌های امید را در دل آنان زنده کند. بیشتر از همه حس نشاط معنوی است که از کار خیر در خونمان می‌دود. به همراه همکارانم و بر طبق قرار قبلی تعدادی از بیماران بیمارستان منتصریه را در روز عید به حرم مطهر بردیم. آنان مدت‌ها است به دلیل بیماری و ضعف از زیارت محروم بودند و حالا اشک شوق زیارت بر چشمان آنان جاری است. همین حس زیبا کافی است تا تمام عمرمان را بیمه کند. دعای خیر بیماران که پس از مدت‌ها نگاه‌شان به ضریح مقدس امام رضا(ع) گره خورده بود، انگیزه‌ای داد که عهد کردیم تا در توان داریم از این کار خیر دریغ نکنیم.»

حتی سر کیف را هم باز نکردم

«اتوبوسران وظیفه‌شناس پس از پیدا کردن کیف، طبق وظیفه انسانی و خداپسندانه، آن را به مسوول خط و پس از آن به صاحب اصلیش تحویل داد.»

خبر کوتاه بود. اما خواندنی و دلنشین. مهدی شادپور اتوبوسران امانت‌دار مشهدی است که بیست و یکم خردادماه امسال کیف پر از پولی را پیدا کرد و با امانت داری و بازگرداندن آن به صاحبش، لبخند شادی را بر لبان صاحب کیف باز گرداند. نمونه کار خیری که معامله با خدا است و خدا خود پاداش دهنده این کار خیر است.

این اتوبوسران در تشریح کار خیری که انجام داده می‌گوید: « ظهر روز جمعه آخر ماه رمضان بود و عقربه‌ها ساعت یک را نشان می‌داد. آخرین سرویس را از پایانه شهید هاشمی‌نژاد به سمت بولوار شهید آوینی رفتم. مسیر را پس از عبور از ایستگاه‌های مختلف طی کردم. به انتهای خط که رسیدم دیدم کیف دستی خانمی روی صندلی عقب اتوبوس رها شده است. با هدف انجام کار خیر و طبق وظیفه‌ای که داشتم، کیف را برداشته و به مسئول خط تحویل دادم. به منظورحفظ امانت حتی سرکیف را هم باز نکردم. گرچه این بار اولین دفعه‌ای نبود که کیف‌ها یا اشیاء باقی مانده در اتوبوس را تحویل می‌دادم. از قضا، خانمی که کیف را گم کرده بود، به پایانه هاشمی‌نژاد مراجعه کرده و نشانی گم شده‌اش را داده بود. با اطلاع از موضوع، کیف را به صاحبش در پایانه هاشمی‌نژاد بازگرداندم. خانمی که کیف را گم کرده بود، از پیدا شدن کیف گم شده‌اش خوشحال بود و از فرط خوشحالی می‌گریست. او می‌گفت این پول، هزینه رهن منزل‌شان است.»

این اتوبوسران مشهدی در بخش خصوصی فعالیت دارد و به گفته خودش امنیت شغلی ندارد و حتی بیمه هم نیست. حتی حقوق‌اش هم به حدی است که کفاف دخل و خرج‌اش را نمی‌دهد. اما نه تنها در امانت داری لحظه‌ای شک و تردید نداشته، که با انجام این کار خیر و خداپسندانه و بازگرداندن کیفی که حاوی 15 میلیون تومان بود، عاقبت بخیری و عافیت را برای خود خرید و آن را با خدای خویش معامله کرد.

همه ما می‌توانیم با خیراندیشی و انجام کار خیر، سعادت ابدی را قرین روح و جان خود سازیم. امید که همه ما در فرصت چند روزه زندگی این دنیا در این خیراندیشی از هم سبقت گیریم 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی