کد خبر : 84101
/ 08:45

مشهد؛ سوم در بافت‌های فرسوده، دوم در حاشیه نشینی

مشهد، با دو هزار و٢٩٢ هکتار بافت فرسوده در ٢٩پهنه شهری و ١٢منطقه، در جایگاه سوم بافت‌های فرسوده کشور قرار دارد. بیشترین حجم بافت‌های فرسوده مشهد مربوط به اطراف حرم مطهر رضوی است.

مشهد؛ سوم در بافت‌های فرسوده، دوم در حاشیه نشینی

مساحت سکونتگاه‌های غیر‌رسمی مشهد نیز سه هزار و ٨٩۴ هکتار و جمعیت آن بیش از یک میلیون نفر است و این کلان‌شهر بعد از تهران بیشترین جمعیت حاشیه‌نشین را دارد.

سکونتگاه غیررسمی
مدیر سامان‌دهی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد در این‌باره اظهار می‌کند: پروژه‌های مطالعاتی برای بهسازی و بازسازی بخشی از بافت‌های فرسوده در حال تهیه است. طی چند سال اخیر مدیریت اجرایی بافت‌های فرسوده ثامن، آبکوه، میدان شهدا و عامل تشکیل شده است و با ارائه تسهیلات در قالب وام و یا تخفیف در پروانه ساختمانی به بازسازی بافت‌های فرسوده در مناطق مذکور اقدام می‌کنند. با توجه به اقداماتی که تاکنون انجام شده و همچنان در حال تهیه است شاید بتوان در افق١٠ساله، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده مشهد را به پایان رساند.
«مسعودرضا مشرقی» جمعیت ساکن در بافت‌های فرسوده مشهد را ۵۵٠ هزار نفر و جمعیت سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر را بیش از یک میلیون نفر اعلام و بیان می‌کند: بیشترین حجم بافت‌های فرسوده در محلات قلعه آبکوه، مجد، اسماعیل‌آباد، سمزقند، سیس‌آباد، دروی، دیش‌دیش، التیمور، کوی صاحب‌الزمان گلشهر، قلعه ساختمان، کوی ۲۲ بهمن، طرق، سیدی، نه‌دره، شهرک امام‌هادی، قلعه وکیل‌آباد و محدوده مرکزی شهر قرار دارد.به گفته وی، بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال٨۶ بر اساس طرح پیمایشی که انجام شد، سه شاخص مانند ریزدانگی، ناپایداری و نفوذناپذیری برای شناسایی بافت‌های فرسوده مدنظر قرار گرفت اما با گذشت بیش از ١٠سال، مقرر شده‌است که این طرح بازنگری شود.وی اضافه می‌کند: بازنگری در محدوده بافت‌های فرسوده صورت گرفته و شاخص‌های جدیدی مانند موضوعات اجتماعی و فرهنگی در آن نیز دیده شده است. دلیل عمده آن هم این بود که یکسری محدوده‌هایی که نیاز به نوسازی نداشتند، در بافت فرسوده قرار داشتند و دیگر اینکه مناطق جدیدی مانند منطقه توس، قرقی و قلعه ساختمان به مشهد اضافه شدند.

دفاتر تسهیل‌گری و سازمان بازآفرینی
مشرقی در ادامه با بیان اینکه برای برنامه‌ریزی و بسترسازی و جذب مشارکت مردمی و بخش‌خصوصی در نوسازی بافت‌های فرسوده، ایجاد و راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری در دستور کار شهرداری قرار دارد، می‌گوید: در مرحله آغاز این طرح، مقرر شده ابتدا مناطقی که بیشترین بافت فرسوده را دارد در اولویت بازسازی قرار گیرد و سپس در تمام بافت‌های فرسوده شهر این دفتر‌ها ایجاد شوند. ماهیت این دفاتر این است که، به عنوان حلقه‌ای بین شهرداری، نهادهای دولتی و مردم ساکن در بافت فرسوده فعال باشند.
وی همچنین به راه‌اندازی سازمان بازآفرینی شهری در شهرداری اشاره و اظهار می‌کند: این سازمان در چارت مصوب شهرداری‌ها قرار گرفته و قرار باشد. است، متولی‌ مناطقی دارای بافت‌ فرسوده باشد
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی