• خانه
  • خراسان رضوی
  • ۶۵ درصد جمعیت شهرهای استان در تنش آبی/ ۵٣ شهر استان در افق ١۴٠٠ دچار تنش آبی خواهند بود
کد خبر : 84102
/ 08:49

۶۵ درصد جمعیت شهرهای استان در تنش آبی/ ۵٣ شهر استان در افق ١۴٠٠ دچار تنش آبی خواهند بود

حال دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی استان آن‌قدر خراب است که دیگر نسخه‌های مرسومی که متخصصان حوزه آبی برای این موضوع در سال‌های گذشته می‌پیچیدند، جواب نمی‌دهد و به نوعی باید برای شفای حال این بیمار دست به آسمان دراز و طلب عافیت کرد.

۶۵ درصد جمعیت شهرهای استان در تنش آبی/ ۵٣ شهر استان در افق ١۴٠٠ دچار تنش آبی خواهند بود

امسال با افزوده شدن یک شهر دیگر به چرخه شهرهایی که دارای تنش آبی در استان هستند، بحرانی کم‌آبی و خشک‌سالی در این محدوده کشور وارد فاز جدید خود شده است و به زعم مدیران آبی کماکان دخل و خرج سفره آب زیرزمینی خراسان رضوی با هم تناسبی ندارد. با این حال با وجود اینکه صحبت‌های متولیان حوزه منابع آبی درباره چالش‌های فراروی این مایع حیاتی، تکرار مکررات است، اما شنیدن دوباره هشدار خطری که بیخ گوشمان لانه کرده است، خالی از لطف نیست. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان در آستانه فرارسیدن هفته صرفه‌جویی به جمع خبرنگاران آمد تا همین دغدغه‌ها را دوباره بازخوانی کند.
حسین اسماعیلیان با اشاره به تنش آبی ٣٠ شهر خراسان رضوی که ۶۵ درصد از جمعیت شهرهای استان را در تابستان امسال شامل می‌شوند، این هشدار را داد که در صورت تداوم وضعیت فعلی، در سال ١۴٠٠ تعداد شهرهای به ۵٣ شهر افزایش می‌یابد و در افق بلندمدت تمام شهرهای استان در معرض این تنش و بحران در حوزه آب شرب قرار می‌گیرند.
به گفته وی حدود ٣٠ سال پیش سرانه آب تجدیدپذیر بیش از دو هزار مترمکعب در سال بود که این رقم اکنون به حدود یک هزار و ۵٠٠ مترمکعب کاهش یافته است.
اسماعیلیان با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت برای عبور از تنش آبی امسال تصریح کرد: حفر و جابه‌جایی ٣٠ حلقه چاه، تجهیز و برق‌رسانی به ٣۴ حلقه چاه، اجرای ١١۶ کیلومتر خط انتقال و ایجاد ١٧ هزار و ۵٠٠ مترمکعب مخزن از پروژه‌های در دست اجرا در این خصوص است.
رئیس هیئت مدیره شرکت آبفای استان بیان کرد: ٧٨ پروژه تأمین اضطراری آب برای تابستان با ١٠٠ میلیارد تومان و ٨٢ پروژه برای تأمین آب در بلندمدت با ٩٠ میلیارد تومان اعتبار در دست اجراست.
وی با بیان اینکه اعتبار دولتی پارسال این شرکت یک هزار و ٣٠ میلیارد ریال بود که ۴٠ درصد آن محقق شده است، افزود: امسال نیز تاکنون ۴٠٠ میلیارد ریال اعتبار دولتی برای آبفای استان تصویب شده است که امیدواریم این رقم در طول سال افزیش پیدا کند.
اسماعیلیان با اشاره به در دست اجرا بودن بیش از دو هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه آب و فاضلاب در شهرهای استان اضافه کرد: حدود ٢٩ درصد آب تولیدی، آب بدون درآمد و هدر رفته است که ۶٩ درصد آن در شبکه توزیع و تولید هدر می‌رود و مابقی مربوط به انشعابات غیرمجاز است.
وی همچنین از برخورد جدی با سه هزار مشترک غیر مجاز در طول سال گذشته در استان خبر داد و بیان کرد: سامانه قرائت، صدور صورت‌حساب و همچنین پرداخت آنی قبوض آب نیز در شهرهای استان از ابتدای امسال مهیا شده است می‌آید. که ابتکاری جدید در کشور به شمار می آید. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی