کد خبر : 84138
/ 14:37
شهرآرا محله از دلیل جذاب بودن منطقه11 برای برخی اصناف روایت می‌کند

نیاز مردم به در دسترس بودن اجناس

یکی از مهم‌ترین مظاهر نهادهای مدنی در جامعه، اصناف هستند، نهادهایی که توسط خود مردم اداره می‌شوند و در توزیع و قیمت‌گذاری کالاها نقش بسیار مهمی دارند. یکم تیر ماه در تقویم رسمی کشورمان روز ملی اصناف نام‌گذاری شده است. همین مناسبت باعث شد نگاهی به اصناف و مشاغل فعال در محدوده منطقه‌11 شهر مشهد داشته باشیم.

نیاز مردم به در دسترس بودن اجناس

امیر مسعود دلشاد- شهرآراآنلاین،منطقه‌ای که در آن مشاغل گوناگونی از صنف‌های مختلف مشغول کسب و کار هستند و نیازهای مردم را تأمین می‌کنند. در این گزارش برآن شدیم تا پیش از ورود به خیابان‌های تجاری منطقه‌مان اطلاعاتی در خصوص فروشگاه‌ها و مشاغلی که در این محدوده مشغول فعالیت هستند به دست بیاوریم. هدف اصلی این بررسی شناسایی اصناف پایه‌ای‌ منطقه بود .

کمیت اصناف منطقه ما

پس از کسب اطلاعاتی از شهرداری منطقه آمار و نتایج جالبی به دست آوردیم، نتایجی که می‌تواند آگاهی ما را به شرایط تجاری منطقه واقعی‌تر و شفاف‌تر کند، به‌خصوص برای کسانی که قصد دارند کسب و کاری را در این منطقه راه‌اندازی کنند دانستن این اطلاعات می‌تواند راه‌گشا باشد .

منطقه‌11در چند صنف خاص مانند رستوران- فست‌فود با حدود 500‌فروشگاه، پوشاک با حدود  1000فروشگاه، موبایل با حدود 150‌فروشگاه  و گوشت و پروتئین با حدود 150‌فروشگاه  از اصلی‌ترین مراکز و  بازارهای عرضه شهر است. همچنین جالب است بدانید حدود 1000‌آرایشگاه زنانه و 400‌آرایشگاه مردانه، 250‌فروشگاه لوازم آرایشی، 530‌سوپر مارکت و همچنین حدود 30‌کتاب‌فروشی در سطح منطقه‌11 وجود دارد .

در ادامه برای تکمیل گزارش خود به خیابان‌های تجاری منطقه رفتیم تا با حضور در میان کسبه و ضمن تبریک گفتن روز اصناف به آن‌ها  درباره پیشینه و حال حاضر شغلشان و بازاری که در آن مشغول کاسبی هستند بپرسیم.

چهارراه آزادشهر و فروشگاه‌های پوشاکش

عرضه‌کنندگان پوشاک‌ منطقه‌11 شهرت زیادی در شهر دارند تا جایی که می‌شود گفت این منطقه ‌از مهم‌ترین مراکز عرضه پوشاک در شهر محسوب می‌شود. مجید حسینی کرمانی 53‌ساله حدود 10‌سال است که در حاشیه بولوار معلم ‌مشهد لباس‌فروشی دارد. او برایمان از سال‌های دور شغلش گفت. از زمانی که خرید و فروش اجناس ایرانی امکان‌پذیر بود تا اینکه ‌با ورود اجناس و البسه ‌چینی با قیمت پایین‌تر و کیفیت کمتر دیگر مردم تمایلی به خرید اجناس ایرانی نداشتند و به مرور بازار نظم خود را از دست داد، اشباع و آشفته شد.

حسینی بیان کرد: به نظر من رفتار حرفه‌ای و تخصصی‌ در این کار باعث می‌شود تا بازار پوشاک از مشکلاتی که دامن‌گیرش شده رهایی پیدا کند، ‌از ورود اجناس چینی و تقلبی جلوگیری شود و مردم دوباره اطمینان کافی به اجناس ایرانی پیدا کنند.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر در حوزه تولید پوشاک ایرانی برندسازی خوبی صورت نگرفته است، ‌در این غفلت تولیدکنندگان ایرانی، برندهای خارجی توانسته‌اند اعتماد مردم را به خود جلب کنند و این موضوع ضربه بزرگی به تولید ملی وارد کرده است.

او درباره چگونگی تبدیل‌شدن بولوار امامت و محدوده چهارراه آزادشهر به بورس پوشاک نیز ‌گفت: در گذشته بازار پوشاک این محدوده به این وسعت نبود و این‌چنین مرکزیت نداشت، اما به دلیل دور‌بودن مراکز اصلی توزیع پوشاک از محدوده غرب شهر و افزایش جمعیت این سمت شهر مردم ساکن در این محدوده به مرور با تأمین نیازهایشان درباره  پوشاک از معدود فروشگاه‌های موجود موجب رشد بازار اینجا و افزایش تعداد مغازه‌های لباس‌فروشی این منطقه شدند و کم‌کم بازار پوشاک منطقه شهرت زیادی پیدا کرد و مردم مشهد از همه جای شهر برای خرید لباس به آزادشهر آمدند.

موبایل و تعمیرات لوازم جانبی آن در ضلع جنوبی بولوار استقلال

ضلع جنوبی بولوار استقلال حدفاصل میدان استقلال تا چهارراه میلاد یکی دیگر از راسته‌های خاص صنفی منطقه است. راسته‌ای که از آن باید به عنوان بورس موبایل و لوازم جانبی آن یاد کرد.

امیر‌غلامی جوان 26‌ساله‌ای که تقریبا یک دهه از عمر خود را به عنوان تعمیر و فروش موبایل و لوازم جانبی آن سپری کرده یکی از فعالان در این محدوده است. او از ‌نحوه ورودش به این صنف این‌گونه روایت می‌کند: عصرها بعد از مدرسه با شوق و علاقه‌ به فروشگاه موبایل برادرم می‌رفتم تا چم‌و‌خم کار او را بیاموزم و با بر‌عهده‌گرفتن بخش تعمیرات ساده گوشی مشتریان وی ‌پول تو جیبی خود را تأمین می‌کردم.

او با اشاره به اینکه پس از سال‌ها کار در صنف موبایل تصمیم گرفته است تا مغازه‌ای در بولوار استقلال تأسیس کند، درباره دلیل این انتخاب گفت: علت انتخاب این مکان‌ بورس‌بودن و رو‌به‌رشد‌بودن بازار آن بود. مغازه‌ام را هر جای دیگری می‌زدم برایم ‌صرف نمی‌کرد. اگر ‌کسی بخواهد موبایل یا لوازم جانبی تهیه کند جایی می‌رود که بورس باشد، چون بازار در این حالت کمی شکلش رقابتی می‌شود و مشتری در هر صورت جنسی که می‌خواهد را در بازارهای بزرگ راحت‌تر پیدا می‌کند، آنچنان‌که اگر در جای دیگری تک بودم و تنها موبایل‌فروشی محلی می‌شدم اغلب مشتری‌ها به خیال اینکه من جنس مورد نیاز آن‌ها را ندارم حتی وارد مغازه‌ام نیز نمی‌شدند .

امیر‌غلامی ادامه می‌دهد: در گذشته تمرکز فعالیت صنف موبایل محدود به احمدآباد و مدرس و سعدی بود که به دلایل گوناگونی چون افزایش مشتریان و فاصله زیاد و دسترسی دشوار به آن‌ها این نیاز به وجود آمد تا در غرب مشهد نیز مرکزی برای فروش و تعمیر موبایل ایجاد شود. بازار موبایل بولوار استقلال به خاطر نیاز مردم ساکن در محلات منطقه‌11 و سایر مناطق نزدیک به اینجا ایجاد شد و در حال حاضر صفر تا صد کار موبایل در این راسته‌بازار با مناسب‌ترین قیمت انجام می‌شود، عملا هیچ کاری مربوط به موبایل نیست که در اینجا نتوان انجام داد، این باعث شکسته‌شدن انحصار در صنف شده است و خوشبختانه مردم نیز به بازار موبایل استقلال اعتماد دارند .

این عضو جوان اتحادیه ‌موبایل مشهد درباره وارداتی‌بودن اغلب اجناس مغازه‌اش هم گفت: در شغل ما فناوری حرف اول و آخر را می‌زند و سرعت تغییرات و رشد فناوری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موبایل به قدری است که تنها چند شرکت محدود در جهان توان رقابت با یکدیگر را دارند و عملا بازار تمام جهان در انحصار آن‌هاست. به همین دلیل ‌در فروشگاه‌های ما کمتر اثری از کالای ایرانی دیده می‌شود، البته در بعضی لوازم جانبی  مثلا گلس‌های محافظ صفحه گوشی توانسته‌ایم به کیفیت تولید مطلوبی برسیم. در‌حال‌حاضر گلس های تولید شده توسط صنعتگران ‌کشور از لحاظ کیفیت دست کمی از نمونه‌های خارجی ندارند و با قیمتی ارزان‌تر از جنس خارجی به فروش می‌رسند و کاملا توانسته‌ اند  رضایت مشتریان را به دست بیاورند .

مشهد و رستوران‌های بولوار وکیل‌آباد

رستوران و فست‌فودهای منطقه‌11 هم جزو شغل‌های‌ مهم در این محدوده هستند. وقتی به ضلع شمالی بولوار وکیل‌آباد نگاهی بیندازید رستوران‌های زیادی را می‌بینید که بر مبنای تمام ذائقه‌ها و سلایق و همچنین برای افراد با توانایی‌های مالی مختلف غذا تدارک دیده‌اند. حضور همین رستوران‌ها بولوار وکیل‌آباد را به یکی از قطب‌های گردشگری مشهد تبدیل کرده است.

مهدی نعمتی رضوانی یکی از فعالان در این محدوده محسوب می‌شود که از سال 75‌آشپزی را آغاز کرده است. او که به ادعای خودش فردی موفق در آشپزی است، می‌گوید: از نظر من حرفه آشپزی و شغل رستوران‌داری مختص به محل و منطقه‌ خاصی نیست. در شرایط فعلی بسیاری از شهروندان فرصت آشپزی را ندارند و همه جای شهر نیاز به رستوران و آشپزخانه دارد. همچنین یکی از تفریحات اصلی مردم ایران و شهر مشهد رستوران گردی است .

وی افزود: رستوران‌های حاشیه وکیل‌آباد بیشتر از لحاظ گردشگری اهمیت دارند و البته حضور آن‌ها محدود به همین سال‌های اخیر نمی‌شود‌. این مسیر وکیل‌آباد در گذشته جاده محدوده تفریحی‌ طرقبه شاندیز بوده از که از همان قدیم رستوران‌هایی در‌ حاشیه آن وجود داشته است. بعضی از رستوران‌های موجود از همان دوران قدیم باقی‌مانده و حتی بعضی با همان نام قدیم کار می‌کنند .

رضوانی یکی از رازهای موفقیت در این حرفه را‌ استفاده از اجناس ایرانی مرغوب مثل برنج دوبار کشت شمال و استفاده نکردن از گوشت‌های وارداتی می‌داند و می‌گوید: در این حرفه اصلا اجناس خارجی توان رقابت با کالای ایرانی را ندارند و آشپزی با کالای غیرایرانی‌ معنی ندارد و باید حتما از اجناس ایرانی استفاده شود.

گوشت تازه و با‌کیفیت در بازار گوشت استقلال

محدوده دست راست بولوار استقلال از میدان استقلال تا نزدیکی تقاطع میلاد هم یکی دیگر از بورس‌های کالای منطقه است. این بورس اختصاص به موادپروتئینی به ویژه گوشت گوسفند و گاو و مرغ دارد تا جایی که  به روایت بسیاری‌ این محدوده اصلی‌ترین قطب عرضه گوشت شهر مشهد است .

جواد‌صبوریان‌ که حدود 30‌سال از عمر خود را در این صنف ‌فعالیت کرده است و به گفته خودش اولین پروتئینی فروش خیابان استقلال است، درباره فعالیت این صنف در محدوده خیابان استقلال گفت: از سال 76‌در این منطقه مشغول به کار  هستم. یکی از دلایل مهم بورس‌شدن این منطقه‌ رعایت اخلاق‌، مشتری مداری و ارائه‌ اجناس باکیفیت و تاریخ روز‌ به‌وسیله فروشندگان آن است.

صبوریان افزود: صنف ما تأثیر مستقیم بر سلامت مردم دارد و من همیشه به مشتریانم پیشنهاد می‌دهم علاوه‌ بر استفاده از محصولات تاریخ روز و ایرانی، از محصولات طبیعی نظیر مرغ سبز هم استفاده کنند .اجناس و کالاهای خارجی مثل گوشت استرالیایی و برزیلی در کالاهای مصرفی مردم ‌جایگاه گذشته را از دست داده است و فروشنده‌ها نیز دوست دارند کالای وطنی را خرید‌و‌فروش کنند به همین دلیل نیروی تبلیغی فروشگاه‌ها بیشتر بر روی کالای ایرانی متمرکز شده است.


وی همچنین‌ گفت: کیفیت در این صنف از جایگاه بالایی برخوردار است زیرا مردم به سلامتی خود اهمیت می‌دهند  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی