کد خبر : 84142
/ 04:05

تابستان پر و پیمان

با تمام انرژی به استقبال اوقات فراغت بروید

تابستان پر و پیمان

محبوبه عظیم زاده - شهرآرا آنلاین - بهار امسال هم دیگر دارد بار و بندیلش را جمع می‌کند و از الان به بعد ثانیه‌شماری برای فرارسیدن فصل گرم اما پر از شور و حال تابستان آغاز شده است. درست است که تابستان و این سه ماه تعطیلی بیشتر از همه برای بچه مدرسه‌ای‌ها و کم سن‌وسال‌ها جذابیت دارد اما به هر حال در طیف چهارگانه فصل‌های ما، تابستان بهترین موقع است برای یک استراحت درست و حسابی و این ور و آن ور رفتن و خستگی از تن به در بردن به صورت دسته‌جمعی و صد البته نه تنها با خرج گذاشتن‌ روی دست پدر و مادر و الزاما از طریق هزینه‌های گزافی را متحمل شدن یا با تفریح‌های تریپ مایه‌دارها و بچه باکلاس‌ها. توی همین مشهد خودمان چشم بچرخانیم پر است از مکان‌های دوست‌داشتنی و جذاب که جان می‌دهد با یک برنامه‌ریزی درست، صبحی، بعدازظهری دست اهل و عیال را بگیریم و برویم تا فارغ از تمام های‌وهوی‌ها چند ساعتی را بچرخیم و بگردیم و خوش بگذرانیم و البته این وسط کلی چیز مفید هم یاد بگیریم . یادتان باشد اولین فاکتور برای موفقیت این دوره سه ماه برنامه‌ریزی است. بد نیست چند خطی از پیشنهاد‌های ما را بخوانید.

 

بریم پارک، کدوم پارک؟

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که معتقدند در هر لذتی باید یک چیز آموختنی نیز وجود داشته باشد، شک نکنید یکی از بهترین گزینه‌ها برای گذراندن مغتنم اوقات فراغت کودکان و نوجوانان شما پارک‌های علمی و آموزشی سطح شهر است که موارد زیر در صدر آن‌ها قرار دارد:

 

بوستان ترافیک

این پارک حدود یک سالی می‌شود که به راه افتاده است و از طریق شبیه‌سازی یک محیط شهری واقعی که شامل شبکه معابر، میادین، تقاطع‌ها و ... است و همچنین یک ساختمان آموزشی برای فراگیری مفاهیم تئوریک، می‌تواند به بهترین شکل ممکن از همین سن کم بچه‌ها را با اصول راهنمایی و رانندگی آشنا کند و در آینده از آن‌ها رانندگان قانون‌مدار و متعهدی بسازد. بوستان ترافیک در بزرگ‌راه شهید کلانتری، ابتدای جاده خلج و جنب سازمان مدیریت پسماند قرار دارد.

 

شهر مشاغل

می‌تواند پزشک شود. یا دندانپزشک مثلا. یا آتش‌نشان و شیرینی‌پز و بانکدار و متصدی پمپ بنزین. در شهر مشاغل این امکان برای فرزندان شما فراهم است تا از طریق قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف شغلی و از طریق تعامل با سایر هم سن و سال‌های خودش، از همین الان علاقه خودش را محک بزند تا در دوران جوانی‌اش تازه لَنگ کشف استعداد و آموختن یک مهارت برای خودش نباشد. شهر مشاغل در طبقه سوم برج آرمیتاژ قرار دارد.

 

پارک علمی پروفسور بازیما

حالا اگر خواستید گشت و گذار علمی‌تان را بیشتر کنید بروید سراغ پارک علمی پروفسور بازیما. مسائل مورد نظر در این پارک موضوعی با سه محوریت زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و نجوم است که بچه‌ها می‌توانند از طریق مشاهده ماکت‌ها و دریافت توضیحات آن‌ها با چاشنی بازی و سرگرمی کلی اطلاعات کسب کنند. این پارک در انتهای بولوار خیام شمالی، مجتمع تجاری وصال و طبقه ۴+ قرار دارد.

 

..........................................

 

بفرمایید تاریخ

در خلال برنامه‌های تفریحی‌تان می‌توانید سری به موزه‌های متنوع آستان قدس نیز بزنید. بگذارید این مرتبه گشت و گذارتان یک تم تاریخی به خودش بگیرد و از دیدن گنجینه‌‌ای از تمبرها، اسکناس‌ها، ظرف و ظروف و به طور کلی حال و احوال قدیمی حسابی لذت ببرید. باغ موزه نادری که آرامگاه نادرشاه افشار است نیز می‌تواند یک لذت تاریخی جذاب را به شما هدیه کند. خودش یک پا موزه محسوب می‌شود و تماشای آن سبک و سیاق قدیمی می‌تواند کلی حالتان را خوب کند. مسیرش هم چهارراه شهداست. راستی اطراف حرم مطهر خانه‌های قدیمی زیادی هست که ارزش دیدن دارد.

 

پیش به سوی سینما

گزینه قطعی دیگری که در این سه ماه تعطیلات خیلی به دردتان می‌خورد، تماشای فیلم است. و چه بهتر که محض تنوع هم که شده از خانه و تلویزیونش فاصله بگیرید و عزم سینما کنید. فهرست فیلم‌ها و ساعات اکران آن‌ها هم که به راحتی با یک سرچ ساده قابل دسترسی است.کافی است سری به مشهد گیشه بزنید. بسیار خب. فیلمتان را انتخاب کنید و پیش به سوی سینما. فقط لطفا مراعات حال دیگران را هم بکنید، سکوت را رعایت کنید و تمام اوقاتی را که قرار است پای فیلم بنشینید صرف خرت‌‌خرت و خش‌خش چیپس و پفک و تخمه نکنید. بگذارید دیگران هم از حضور در سینما لذت ببرند.

 

از تماشای تئاتر تا نگارخانه گردی

تئاتر در قیاس با سینما پویاتر است اما همچنان برای خیلی‌ها محجورتر است. این سه ماه تعطیلات فرصت خوبی است تا از غربت همیشگی این هنر کم کنیم. پس منتظر چه هستید؟ این بار شما استارت کار را بزنید. دست دور و بری‌هایتان را بگیرید و بروید روحتان را با تماشای یک هنر زنده جان ببخشید. مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا (ع) که در پارک ملت قرار دارد با داشتن چند سالن تئاتر حتما می‌تواند گزینه‌های خوبی را پیش‌رویتان بگذارد . راستی اگر اهل نگارخانه رفتن هم هستید بد نیست با اسکن این کد از آدرس و تلفن تماس آن‌ها مطلع شوید.

 

دست در دست یار مهربان

مگر می‌شود حرف از اوقات فراغت به میان بیاید اما هیچ اشاره‌ای به بحث کتاب و کتابخوانی نکرد؟ کافه کتاب‌ها و کتاب فروشی‌های موجود در سطح شهر ظرفیت فرهنگی خیلی خوبی برای شهر و شهروندانش محسوب می‌شود. فقط کافی است برای خودتان یک وقتی دست‌وپا کنید و بروید با خیال راحت لابه‌لای کتاب‌ها چرخ بزنید و عطر کتاب‌ها را استشمام کنید. اگر هم به طور دقیق‌تر پیگیر برنامه‌های هرکدام از این کافه کتاب‌ها باشید، حتما از نشست‌ها و دورهمی‌های ادبی و هنری آن‌ها نیز مطلع خواهید شد و می‌توانید از آن‌ها هم فیض ببرید. با اسکن این کد می‌توانید از آدرس کافه کتاب‌های شهر با خبر شوید. 

..........................................

 

همین دوقدم آن طرف‌ترمان

البته اینجور نیست که لزوما ترکیب «اوقات فراغت» در عمل با پول خرج کردن محقق شود. می‌توانید بزنید به دل طبیعت. ابرده یا اخلمد دو گزینه دیدنی برای شماست. یا اصلا چرا راه دور برویم؟ بروید سراغ همین بوستانی که در نهایت با شما فقط دو کوچه فاصله دارد. هم پیاده‌روی کرده‌اید و هم بچه‌ها می‌توانند در پارک کلی تاب و سرسره بازی کنند. حالا خودمانیم، می‌توانید بعد از مدت‌ها یک ورزشی به بدنتان بدهید و از دستگاه‌های ورزشی پارک نهایت استفاده را ببرید. 

 

هم فال و هم تماشا

در میان تک‌تک این لحظاتی که سعی می‌کنید به بهترین شکل برای خودتان و خانواده‌تان رقم بزنید، با رعایت چند نکته باعث می‌شود هم از وقتتان به شکل بهینه‌تری استفاده کنید و هم لذت بیشتری از گذران وقتتان ببرید.

 

رکاب به رکاب با دوچرخه

حالا درست است که قصد گذراندن اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن دارید، اما فراموش نکنید که لزوما سوار خودرو شدن و رانندگی‌کردن شما را به این مهم نمی‌رساند. اصلا مگر قصدتان تفریح کردن و لذت بردن نیست؟ با یک برنامه‌ریزی درست و درمان هم به مقصدتان می‌رسید وهم به کاهش میزان ترافیک و آلودگی هوا کمک شایانی کرده‌اید.سراغی از ایستگاه های دوچرخه سطح شهر بگیرید.بد نیست با همراه داشتن مدارک ثبت نام کنید.

 

احترام به محیط زیست فراموش نشود

لابه‌لای این پارک رفتن‌ها و لذت برد‌ن‌ها از طبیعت، احترام به محیط زیست را هم فراموش نکنید. یک طبیعت‌گردی علمی را برای اطرافیانتان رقم بزنید. اگر اطلاعاتی راجع به گیاهان دارید در اختیارشان بگذارید. فرزندانتان را با اسم گل‌ها آشنا کنید-باغ‌گل‌ها واقع در میدان سپاد گزینه خوبی است- و به آن‌ها گوشزد کنید که تنه درخت‌ها جای خراش انداختن و یادگاری نوشتن نیست و آن‌ها موظفند تا از طبیعت نهایت مراقبت را به عمل بیاورند. فراموش نکنید که آشغال ریختن هم دست کمی از یادگاری نوشتن ندارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی