کد خبر : 84153
/ 13:27

درآمد و نیروی مازاد چالش اصلی شهرداری‌های کلانشهرهای کشور

شهردار مشهد مقدس در جمع شهرداران کلانشهرهای کشور با اشاره به مشکلات و چالش‌های شهرداری‌ها تامین منابع درآمدی و نیروهای مازاد را جزء چالش‌های اصلی پیشروی شهرداری کلانشهرها برشمرد و خواستار تقویت شوراهای شهر و شهرداری‌ها شد.

درآمد و نیروی مازاد چالش اصلی شهرداری‌های کلانشهرهای کشور

به گزارش شهرآراآنلاین، تقی‌زاده خامسی چهارشنبه این هفته در نود و ششمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که در تهران برگزار شد با بیان اینکه شهرداری‌ها در مشکلات جدی به سر می‌برند،‌ اظهار کرد: مشکلات اصلی شهرداری به صورت تیتروار درآمد و نیروی انسانی مازاد است که در همه شهرداری‌های کشور مشترک است.
وی گفت: دو دهه از تشکیل شوراهای شهر می گذرد و هر روز و هر سال از اختیارات آنها کاسته می‌شود در حالی که قرار بود شهرها توسط شوراها اداره شوند. آیا از زمان تشکیل آنها قدرتشان بیشتر شده است؟
وی با اشاره به این که تمام قوانینی که در شهرداری‌ها وجود دارد و اختیاراتی که شهرداری‌ها دارند توسط دستگاه‌های دیگر در حال تضعیف است افزود: درکنار این موضوع صاحب نظران هم معتقدند که روش کسب درآمد از طریق تراکم منجر به سخت شدن ادامه زندگی در شهرها می‌شود. بنابراین باید گفت افرادی که می‌گویند تراکم فروشی ممنوع شود یا کاهش یابد چه پیشنهادی برای این موضوع دارند؟
تقی‌زاده خامسی اضافه کرد: ما گرفتار مشکلاتی هستیم. از یک طرف همه شهردارها می‌خواهند تراکم فروشی را قطع کنند اما از آن طرف مجلس ارزش افزوده ما را کم می‌کند. پس درآمد بایستی از کجا تامین شود؟
وی ادامه داد : معتقدم بایستی به شهر و استان قدرت داده شود و شوراهای شهر نیز ب قدرتمند شوند.
شهردار مشهد مقدس در ادامه با انتقاد از برکناری مدیرعامل بانک شهر نیز گفت: به عنوان سهامداران بانک شهر معتقدیم سریعا باید 9 نفر از اعضای هیات مدیره انتخاب و به بانک مرکزی معرفی شوند.سهام دار عمده بانک شهر شهرداری‌های کلانشهرها هستند. این بانک باید 9 عضو هیات مدیره داشته باشد که توسط سهامدارها انتخاب شوند.
وی افزود: آن چیزی که هنوز برای ما روشن نیست و به عنوان اخلاق حرفه‌ای نیز از بانک مرکزی انتظار داشتیم این بود که این موضوع را به اطلاع اعضای سهامدار این بانک برسانند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی