کد خبر : 84221
/ 15:43

داستان تکراری یک فریب؛

جوان ٢۴ساله در بزنگاه وقوع جرم دستگیر شد

داستان تکراری یک فریب؛

پسر جوانی که برای اخاذی از فامیل دور خود، سناریویی عاشقانه طرح‌ریزی کرده بود حین دریافت اسکناس‌های تانخورده شاکی، توسط ضابطان قضایی در یکی از خیابان‌های مشهد دستگیر شد و پرده از راز کلاهبرداری خود برداشت.
به گزارش شهرآرا، اردیبهشت امسال، مردی ۵٨ساله به مرکز پلیس فتای خراسان‌رضوی در مشهد مراجعه و اظهار کرد فردی با دستیابی به اطلاعات شخصی و خصوصی‌اش در تلگرام قصد اخاذی و بی‌آبرو‌کردن او را دارد.
شاکی که نگران آبرویش در برابر اعضای خانواده‌ بود، از افسران اداره فضای مجازی پلیس‌فتا خواست همسر و فرزندانش از این ماجرا بویی نبرند. او برای پیگیری شکایتش به مرجع قضایی معرفی شد.
تحقیقات این ماجرا ادامه داشت تا اینکه پرونده شاکی در دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم فضای مجازی مشهد، نزد قاضی مهدی حقدادی گشوده و این مرد ۵٨ساله برای بیان اظهاراتش فراخوانده شد.
شاکی ضمن تکرار صحبت‌های قبلش در مرکز پلیس‌فتا مبنی بر اخاذی اینترنتی، به قاضی حقدادی گفت:
« اواخر سال پیش در تلگرام با دختری به نام سهیلا آشنا شدم. او خود را دانشجوی رشته پرستاری معرفی کرد و مدعی شد که ساکن مشهد است. زندگی‌ام سرد بود و در پی یک تغییر می‌گشتم، برای همین دوست داشتم تا ارتباطم را با این دختر جوان ادامه بدهم. تقریبا هر روز از طریق تلگرام به یکدیگر پیام می‌دادیم و عکس‌هایی خصوصی برای همدیگر ارسال می‌کردیم. او گفت که مشکل مالی دارد برای همین من طی دو مرحله دو‌میلیون‌و ٣٠٠هزار تومان برایش واریز کردم. رابطه ما چند ماهی به صورت تلگرامی ادامه داشت تا اینکه ٢۴خرداد امسال از سهیلا خواستم در یکی از پارک‌های مشهد واقع در بولوار امامت با هم قرار بگذاریم.»
این مرد ۵٨ساله ادامه داد:
« صحبتمان گل‌کرده بود که مردی جوان به من و سهیلا نزدیک شد. سهیلا با دیدن او بدون اینکه مطلبی به من بگوید پا به فرار گذاشت. آن مرد جوان که خود را برادر سهیلا معرفی کرد، گفت که خانواده‌شان این‌گونه رابطه را شنیع می‌دانند و ‌بابت این کار آبرویم را نزد خانواده‌ام می‌برد.»
شاکی پس از پایان این قرار پر‌حاشیه به کلی ذهنش به‌هم می‌ریزد و در‌حالی‌که به بی‌آبرو شدنش فکر می‌کرده است پیامک تهدید‌آمیزی از طرف برادر سهیلا دریافت می‌کند.
آن مرد جوان علاوه‌بر دسترسی به همه پیامک‌ها و تصاویر شاکی با خواهرش، از زمان قرار او و سهیلا در پارک نیز چند تصویر گرفته بود. 
مرد میان‌سال در ادامه اظهاراتش از پشت‌پرده تهدید‌های برادر سهیلا پرده برداشت و بیان کرد: «تهدید‌های این مرد جوان که خود را احمد معرفی کرده بود ادامه داشت تا اینکه متوجه قصد شیطانی‌اش شدم. احمد گفت یا باید به خواستگاری سهیلا بروم یا برای حفظ آبرویم و جلوگیری از انتشار اطلاعات خصوصی‌ام ٢٠میلیون تومان به او بدهم. به احمد گفتم که در‌حال‌حاضر شش‌میلیون تومان دارم و مابقی آن را تا هفته دیگر به دستش می‌رسانم. آن شب فکرو‌خیال دست از سرم برنداشت و مدام حرف‌ها و تهدید‌های برادر سهیلا در ذهنم مرور می‌شد. برایم جای تعجب بود که چرا سهیلا دیگر به من پیام نمی‌دهد. من بازی خورده بودم و اگر سریع اقدام نمی‌کردم امکان داشت آبرویم در پیش خانواده‌ام برود برای همین به پلیس‌فتا رفتم و شکایت کردم.»

دستگیری متهم در وعده‌گاه
با مطرح‌شدن ادعاهای شاکی، دستور رسیدگی و جلب متهمان از سوی قاضی حقدادی صادر و گروهی از مأموران پلیس‌فتا در مسیر تحقیقات این پرونده قرار گرفتند. مأموران در بررسی‌های ابتدایی خود از شاکی خواستند که مبلغ درخواست شده را به احمد بدهد، برای همین شاکی با احمد تماس گرفت و در یکی از خیابان‌های مشهد قرار گذاشت.
متهم فارغ از اینکه شاکی از او و خواهرش شکایت کرده است، سر قرار حاضر شد و زمانی که داشت ساک‌ دستی حاوی شش‌میلیون‌تومان وجه‌نقد را از این مرد ۵٨‌ساله تحویل می‌گرفت توسط ضابطان قضایی دستگیر شد.
گروه بررسی‌کننده پرونده در بازرسی بدنی از این پسر ١٩ساله یک پاکت کاغذی حاوی چند پرینت رنگی از تصاویر شاکی و پیام‌های رد‌و‌بدل شده میان او و دختر جوان را کشف و ضمیمه پرونده کردند. احمد پس از دستگیری طی هماهنگی قضایی برای تحقیقات به پلیس‌فتا منتقل شد. این پسر جوان ضمن بی‌اطلاعی از ماجرا به پلیس گفت: «‌من در این پرونده هیچ نقشی ندارم و به درخواست مجید دست به این کار زدم. ساکن شهرستان زهک سیستان‌و‌بلوچستان هستم و در آنجا یک مغازه مرغ‌فروشی دارم. از یک سال پیش با مجید آشنا شدم. اوچند ماه پیش به سراغم آمد و گفت که دوستش سهیلا با مردی رابطه برقرار کرده و قرار است چند روز دیگر در مشهد همدیگر را ملاقات کنند. مجید از من خواست تا با او به مشهد بیایم و به محل قرار سهیلا و شاکی بروم و خود را جای برادر سهیلا جا بزنم و ضمن گرفتن تصاویر از شاکی، او را تهدید کنم که ٢٠میلیون تومان برای حفظ آبرویش بدهد. پیامک‌های تهدید‌آمیزی که از طریق تلگرام برای شاکی ارسال شد را مجید فرستاد و من هیچ نقشی در ارسال آن‌ها نداشتم.»

دستگیری سهیلا 
تحقیقات این پرونده ادامه داشت که با پیگیری‌های میدانی ضابطان قضایی مجید متهم اصلی دستگیر و پس از تکمیل بررسی‌های ابتدایی به دادسرا منتقل شد. این پسر ٢٣ساله که اهل زابل و ساکن شهرستان زهک است، ضمن اعتراف به جرمش بیان کرد: «‌چند ماه پیش یک سیم‌کارت خریدم و چون شماره شاکی را داشتم خودم را به عنوان سهیلا جا‌زدم و مدعی شدم دانشجوی رشته پرستاری و ساکن مشهد هستم. شاکی یکی از اقوام دورمان است و وضع مالی خوبی هم دارد برای همین می‌خواستم از این راه ٢٠میلیون تومان به جیب بزنم. به هیچ عنوان نمی‌خواستم آبروی شاکی را ببرم و تنها قصدم تهدید و دریافت پول بود.»
متهم اصلی پرونده ضمن اظهار پشیمانی و درخواست بخشش از شاکی ادامه داد: « با شاکی قرار گذاشتم و از یاسمن که با او ارتباط داشتم، خواستم خود را به عنوان سهیلا جا بزند و سر قرار با شاکی برود. قرار بود به یاسمن ١٠میلیون تومان بدهم. در این میان با احمد به مشهد آمدیم و به او گفتم خودش را به جای برادر سهیلا معرفی کند و با شاکی روبه‌رو شود. بعد از عملی‌شدن نقشه‌ام دست‌به‌کار شدم و پیامک‌های تهدید‌آمیز را برای شاکی ارسال و مرحله پایانی نقشه‌ام را که همان اخاذی بود عملی کردم اما به دام قانون افتادم.»

به شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان اعتماد کرد
پس از تکمیل تحقیقات این پرونده جانشین سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه٧ مشهد در تشریح دیگر ابعاد آن گفت:‌ بر‌اساس تحقیقات انجام شده و مستندات به‌دست‌آمده تصاویر منتشر شده از سهیلا و هویت وی جعلی بوده و متهم با ساختن این نام‌و‌نشان تصمیم به ایجاد رابطه با شاکی که یکی از اقوام دور اوست قصد اخاذی داشته است. همچنین پیامک‌های ارسالی برای شاکی اعم از درخواست دوستی با او‌، انتشار تصاویر خصوصی، درخواست قرار ملاقات و تهدید تلگرامی از سوی مجید متهم ردیف اول پرونده بوده
است.
قاضی مهدی حقدادی ادامه داد: دو متهم دستگیر شده پس از تکمیل تحقیقات با قرار متناسب قضایی راهی زندان شدند. البته شاکی طی درخواستی شکایت خود را پس گرفته و از خطای متهمان گذشته است اما پیگیری‌های قضایی در‌این‌باره همچنان ادامه دارد.
وی ضمن هشدار به کاربران شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: شبکه‌های اجتماعی محیطی اعتمادپذیر نیست و افراد سودجو و فرصت‌طلب همیشه در کمین هستند تا با استفاده از روش‌های حیله‌گرانه خود را به کاربران این شبکه‌ها تحت عناوین مختلف نزدیک کنند و نقشه شوم شان خود را عملی سازند. ‌مجرمان سایبری معمولا در ابتدا با طعمه‌های خود رابطه دوستی ایجاد می‌کنند و فضایی عاطفی بین خود و فرد مورد‌نظر به وجود می‌آوردند و در این میان اطلاعات خصوصی شامل عکس، فیلم و پیامک‌هایی را از فرد فریب‌خورده جمع‌آوری می‌کنند.
حقدادی نیز در پایان تأکید کرد: امروز دادسرا و پلیس درحوزه رسیدگی به جرائم سایبری قاطعانه ایستاده است و در صورت بروز حادثه‌ای در‌این‌حوزه برای شناسایی و جلب متهمان با جدیت تلاش می‌کند بنابراین افراد سود‌جو و فرصت‌طلبی که در فضای مجازی به رفتارهای مجرمانه اقدام می‌کنند بدانند همه اقدامات سایبری آنان تحت‌نظر است و در صورت محرز شدن جرمشان دستگاه قضایی بدون هیچ مماشاتی با آن‌ها برخورد خواهد کرد. 

 
اشتراک گذاری
نظرات شما
ژ
16:05 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

پس تکلیف خیانت آقای 58 ساله در حق خانواده چه می شود ؟؟؟؟

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی