کد خبر : 84303
/ 09:11
آریا حجازی آمار پرونده‌های همسرآزاری و تجاوز را اعلام نکرد

محرمانه‌های پزشکی قانونی

ماجرای قربانیان برخی آسیب‌های اجتماعی این روزها به لطف فضای مجازی یکی پس از دیگری رسانه‌ای می‌شود تا این نکته را یادآوری کند که جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی و احقاق حق کسانی است که به هر دلیلی مظلوم واقع شده‌اند.

محرمانه‌های پزشکی قانونی

قاسمی مقدم-شهرآراآنلاین، از «اعظم» که سال گذشته به شکلی غیرانسانی توسط همسرش مورد آزار و اذیت قرار گرفت بگیرید تا «ندا» و «امیرحسین»، کودکانی که قربانی شدند تا زنگ هشدار برای جدی گرفتن پدیده شوم کودک‌آزاری به صدا درآید. به اذعان مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی، آمار پرونده‌های «همسرآزاری» که به این نهاد ارجاع شده، کمی افزایش داشته است.

آریا حجازی در نشست خبری روز گذشته خود از ارائه آمار تعداد پرونده‌های همسرآزاری خودداری کرد و گفت: برای اطلاع‌رسانی اعداد و ارقام آن باید مجوز دریافت کرد. به گفته وی در سال ٩۶ آمار پرونده‌های کودک‌آزاری در مشهد در مقایسه با سال قبل از آن ۵/٢۴ درصد کاهش داشته است.

  کاهش کودک‌آزاری رسمی

آن‌طور که مدیرکل پزشکی قانونی استان اعلام کرد: سال گذشته ٨٣ مورد کودک‌آزاری در مشهد برای انجام معاینات تخصصی به پزشکی قانونی ارجاع شده اما این رقم در سال ٩۵، ١١٠ مورد بوده است.

حجازی بیان کرد: آمار پرونده‌های کودک‌آزاری در استان طی سال ٩۵، ١٣٣ مورد بوده که با کاهش ٨/٩ درصدی به ١٢٠ مورد در سال گذشته رسیده است.او معتقد است علت افزایش پرونده‌های همسرآزاری، آگاه‌تر شدن مردم نسبت به حقوق خود است، به این معنی که زنانی که توسط همسران خود مورد آزار قرار می‌گیرند، برای احقاق حق خود بیش از گذشته به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند.

حجازی اگرچه از ارائه آمار مربوط به پرونده‎های تجاوز هم خودداری کرد اما گفت: موارد تجاوز اندک است و بیشتر موارد به روابط نامشروع بازمی‌گردد. ممکن است برخی ادعای تجاوز جنسی داشته باشند اما در بسیاری از پرونده‌ها، مشخص می‌شود که رابطه نامشروع برقرار شده و تجاز به عنف نبوده است.

به گفته وی طی سال گذشته در استان، ٣٨ هزار و ۴٢٠ مورد پرونده نزاع در پزشکی قانونی بررسی شد که این رقم در سال ٩۵، ٣٨ هزار و ٧٨٧ مورد بوده است.

در مجموع، پزشکی قانونی استان در دو ماهه امسال، هزار و ١٨۶ مورد پرونده مربوط به سقط جنین، دو هزار و ٢۴٧ مورد پرونده مربوط به حوادث کار و ٣٠ هزار و ٩۴٠ مورد پرونده مربوط به تصادف جرحی را نیز بررسی کرده است.

حجازی در واکنش به سؤال شهرآرا درباره تعداد پرونده‌های تغییر جنسیت در سال ٩۶، رقم دقیقی را اعلام نکرد اما گفت: موارد آن بسیار کم است و شاید به ١٠ پرونده هم نرسد. اختلالات هویتی یک بیماری محسوب می‌شود و نباید رفتار این دسته از بیماران را به افرادی تشبیه کرد که دچار انحراف جنسی و اخلاقی شده‌اند.

  وصیت ٢۵ مشهدی برای تشریح جسد

مدیرکل پزشکی قانونی استان به دومین سؤال شهرآرا درباره ارائه جسد به دانشگاه علوم پزشکی این‌گونه پاسخ داد: تأمین جسد برای تشریح و ارائه آموزش‌های پزشکی به دانشجویان برعهده دانشگاه علوم پزشکی است و پزشکی قانونی دخالتی در این زمینه ندارد.

وی افزود: سال گذشته هیچ جسدی از سوی پزشکی قانونی به دانشگاه علوم پزشکی واگذار نشد. به نظر می‌رسد برای انجام تشریح، جسد از دیگر کشورها وارد می‌شود. البته ٢۵ نفر از شهروندان مشهدی وصیت کرده‌اند که پس از مرگ، جسدشان در اختیار مراکز آموزشی قرار گیرد.

حجازی به این نکته هم اشاره کرد که راه‌اندازی بانک ژنتیک ایرانیان در دستورکار قرار دارد و بخشی از آن مربوط به مجرمان سابقه‌دار است که اقدامات اجرایی آن به مرور زمان درحال انجام است.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی