کد خبر : 84544
/ 09:03

سلامتی‌مان را به دست هر مدعی زیبایی نسپاریم/ پوست کَنی

براساس قانون انجام همه خدمات باید توسط متخصص انجام شود و به غیر از آن جرم است. حتی پزشک عمومی هم نمی‌‍‍‍‍‌تواند هرگونه خدماتی را ارائه کند. مانند خدمات لیزر موهای زائد‌ که انجام آن توسط پزشک عمومی تخلف اعلام شده بود.

سلامتی‌مان را به دست هر مدعی زیبایی نسپاریم/ پوست کَنی

تکتم جاوید: تمایل افراطی به انجام عمل‌ها و خدمات زیبایی معضلی است که اکنون همه مردم دنیا را در بر‌‌گرفته است، زن و مرد و جوان و پیر هم نمی‌شناسد. همین باعث شده است که تبلیغات خدمات زیبایی همه رسانه‌ها را پرکرده باشد. از علت روحی و روانی افزایش علاقه به این خدمات که بگذریم سوء‌استفاده‌ها باعث شده است تا عوارض انجام این خدمات هم شدت بیشتری پیداکنند به‌طوری‌که متخصصان پوست درباره این اقدامات هشدار‌های فراوان داده‌اند. این روزها بسیاری از‌ آرایشگران یا پزشکان عمومی به خودشان اجازه می دهند تا درحوزه‌های زیبایی به مشتریانشان خدماتی همچون لیزر، بوتاکس، ‌جوان‌سازی و... را که در حیطه وظایف پزشک متخصص است، ارائه کنند.

خدمات پوست فقط با متخصص پوست
گرایش و استقبال روزافزون مردم به امور زیبایی پوست و مو، تعداد فراوانی از شرکت‌های آرایشی بهداشتی، تجهیزات پزشکی و مؤسسات را به‌سوی برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی زیبایی و مراقبت‌های تخصصی پوست سوق داده‌است در شرایطی که انجام خدمات پوستی باید زیرنظر متخصص و در یک مرکز مجهز انجام شود. دکتر مسعود ملکی، متخصص پوست و مو، استاد و مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد دراین‌باره می‌گوید: براساس قانون انجام همه خدمات باید توسط متخصص انجام شود و به غیر از آن جرم است. حتی پزشک عمومی هم نمی‌‍‍‍‍‌تواند هرگونه خدماتی را ارائه کند. مانند خدمات لیزر موهای زائد‌ که انجام آن توسط پزشک عمومی تخلف اعلام شده بود.

پزشک عمومی هم نباید لیزر کند
وی ادامه می‌دهد: ممکن است پزشکان عمومی روی تابلوی خود عناوین مختلفی همچون پوست، اطفال و زنان را ذکر کرده باشند و در‌همین‌باره هم طبابت کنند اما مقصود ما انجام خدماتی صرف زیبایی و پوست است که فقط متخصص در آن حوزه تخصص و سواد کافی دارد.
دکتر ملکی بااشاره به مشکلات پیش روی انجام این خدمات در مراکز غیرمجاز یا افراد غیرمتخصص تأکید می‌‌‌کند: بسیاری از کسانی که چنین خدماتی ارائه می‌کنند تنها چند دوره کلاس آموزشی گذارنده‌اند یا مثلا نحوه کار با دستگاه لیزر را فراگرفته‌اند و این دانش اندک هم نمی‌تواند جلوی آسیب را بگیرد. به همین دلیل در مراجعان خود مشاهده می‌کنیم که دچار عوارضی همچون سوختگی و اسکار یا جوشگاه شده‌اند و حالا برای درمان به ما مراجعه می‌کنند.

فرهنگ غلط را اصلاح کنیم
خدمات زیبایی از آن دسته حوزه‌هایی است که با یک تبلیغ ساده می‌تواند عده زیادی را وسوسه و پول خوبی را روانه جیب صاحبان آن کند. این متخصص پوست و مو در ادامه این سخنان می‌گوید: آرایشگاه‌ها در اتاق‌ها و مراکز زیرزمینی یا برخی پزشکان عمومی‌ با وجود هشدارها و توصیه‌ها همچنان به این اقدامات خود ادامه می‌دهند اما وظیفه ماست که با فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی جلوی این سوء‌استفاده‌ها را بگیریم.

خدمات زیبایی به هنگام ضرورت
مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه فقط در هنگام لزوم از خدمات زیبایی استفاده کنید، توضیح می‌دهد: دلیل ندارد همه افراد موهای زائد را لیزر کنند یا هرفردی که چروکی در صورت دارد، بوتاکس کند. وسوسه انجام این زیبایی‌ها و همچنین قیمت پایین این مراکز باعث می‌شود افراد به هر مکانی مراجعه کنند. مثلا خانم‌هایی که موی زائد در صورت دارند و این باعث نازیبایی و آزارشان می‌شود می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.
دکتر ملکی تأکید می‌کند: یک بهانه مهم رفتن به هر مرکز و هر مکانی این است که افراد توان پرداخت هزینه‌های سنگین متخصص پوست را ندارند ولی ما توصیه می‌کنیم اگر لازم باشد برای سلامتی پوست خود هزینه گزافی را بپردازید اما سلامتی خود را به راحتی از دست ندهید.

برداشتن خال با اسید باتری
این متخصص درباره برخی موارد تخلف و شکایت‌های مردمی می‌گوید: یک روش ترغیب شهروندان به انجام این خدمات در مراکز غیرمجاز عنوان خدمات با مواد طب سنتی است. به عنوان مثال خانمی در مشهد با ادعای مواد‌گیاهی خال‌برداری انجام می‌داد که در بررسی‌های بعدی مشخص شد از اسید باتری استفاده می‌کرده است که خطرات فراوانی برای پوست به همراه خواهدداشت. خال‌های پوستی به دلیل اینکه می‌توانند به راحتی تبدیل به ضایعه سرطانی شوند باید ابتدا توسط متخصص بررسی و سپس لزوم برداشتن آن تعیین گردد.

مشاوره‌های پوست داروخانه، بازاریاب شرکتی
یکی دیگر از مشکلات حوزه پوست و زیبایی مشاورانی هستند که در داروخانه‌ها به نسخه‌پیچی برای افراد، به خصوص بانوان اقدام می‌کنند. دکتر ملکی تخصص و تبحر این افراد را هم تأیید نمی‌کند و می‌افزاید: این مشاوران به اصطلاح پوست هم تنها چندکلاس محدود گذرانده‌اند و اغلب نماینده یک شرکت دارویی یا پوستی خاصی هستند و قصد دارند با همان محصولات افراد را درمان کنند. هزینه زیادی را روی دست افراد می‌گذارند و درمانی هم اتفاق
نمی‌افتد.

خدمات زیبایی در آرایشگاه ممنوع
حالا کمتر آرایشگاهی را پیدا می‌کنید که به انواع و اقسام خدمات زیبایی مجهز نباشد.‌‌ پاک‌سازی پوست، لیزر، کاشت نگین، بوتاکس گونه و پیشانی، سولاریوم تمام بدن، تاتو‌ و خال‌کوبی، ماساژ، مزون و فال قهوه ویژه همه از جمله کارهایی است که صاحبان برخی آرایشگاه‌ها برای رفاه حال مشتریان خود در همان یک سالن و چند اتاق انجام می‌دهند. درحالی‌که انجام همه این موارد تخلف است. بررسی‌ها نشان می‌دهد از ماده اولیه مصرفی تا وسایل به‌کاررفته در حین انجام و اقدامات‌ بعد از آن، نیازمند کسب اطلاعات پزشکی است. هرگونه بی‌توجهی و بروز عفونت و مشکلات پوستی در این‌گونه اقدامات، عواقب ناگوار فراوان و جبران‌ناپذیری به‌دنبال دارد.
‌اعظم ‌حسنی‌درمیان، رئیس اتحادیه بانوان آرایشگر مشهد دراین‌باره می‌گوید: براساس مجوزی که ما به آرایشگاه‌ها می‌دهیم تنها ارائه خدمات آرایش و پیرایش مجاز و قانونی است و بقیه خدمات باید در درمانگاه‌های پوست و زیرنظر متخصص انجام شود.
وی ادامه می‌دهد: برمبنای قوانین ما خدماتی همچون کاشت (مو، مژه و ناخن) لیزر، سولاریوم و حتی تاتو در سالن آرایشگاه تخلف محسوب می‌شود. افراد می‌توانند با مشاهده این موارد، تخلف را با شماره‌های ٣۶٠١٠٣٠٧ الی٩ اتحادیه در میان بگذارند تا بازرسی‌ها و پیگیری‌ها انجام گردد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
عوارض از آنچه تصور می‌کنید به شما نزدیک‌تر است
- در صورتی که بوتاکس توسط غیرپزشک و فرد غیرحاذقی انجام گیرد عوارضی همچون کج‌شدن دهان، ریزش اشک و افتادن پلک را‌ به دنبال خواهدداشت.
- ممکن است عوارض لیزر در درازمدت مشخص نشود اما انجام آن توسط افراد غیرمتخصص می‌تواند باعث دو رنگی پوست، سوختگی و ایجاد اسکار روی سطح پوست و حتی نابینایی فرد شود.
- کاشت موی غیرحرفه‌ای و تزریق نامناسب در قسمت‌های نادرست، گاهی موجب نکروز پوست (مرگ سلول‌های بافت) شده و عفونت در این ناحیه می‌تواند در حدود۲۰۰ الی ۵۰۰ جوش ایجاد کند که درمان آن‌ها بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود.
- تتو با خون سروکار دارد و بسیاری از بیماری‌های عفونی، قارچی، ویروسی و باکتری‌ها می‌توانند با انجام این طراحی‌های زیبا به بدن شما وارد شوند. باید ریسک ابتلا به زگیل و تبخال، ‌رویش گوشت اضافه، ویروس HIV و هپاتیت را به جان بخرید.
- انجام سولاریوم و برنزه‌کردن پوست در آرایشگاه‌های زنانه منجر به پیری زودرس، خشکی و چروک پوست می‌شود و حتی احتمال ابتلا به سرطان بدخیم پوست نیز وجود دارد.
- تغییر رنگ ناخن، ‌التهاب دور ناخن، عفونت‌های قارچی، اگزمای تماسی، شل‌شدن، ترک و شکاف ناخن از عوارض کاشت نامناسب و همچنین استفاده طولانی مدت از ناخن‌های مصنوعی است. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی