کد خبر : 84660
/ 10:31

معرفی روش هایی برای ردیابی گوشی های گم شده/ تلفن‌همراه من کو؟

گسترده‌تر شدن استفاده از فناوری جی‌پی‌اس روی گوشی‌ها و همچنین فراگیر شدن استفاده از اینترنت، گزینه‌های مختلفی را برای ردیابی گوشی گم شده در اختیار افراد قرار داده است. در این مطلب سعی داریم به بررسی پنج مورد از کاربردی‌ترین روش‌های ردیابی گوشی‌های دزدیده یا گم‌شده بپردازیم.

معرفی روش هایی برای ردیابی گوشی های گم شده/ تلفن‌همراه من کو؟

علیرضا وفایی نیا: گوشی‌ها بخش مهمی از ارتباطات ما با دنیای اطراف و دوستان و خانواده را برقرار می‌سازند و خیلی از اطلاعات خانوادگی و دوستانه و حتی کاری ما در آن‌ها ذخیره می‌شود. به همین دلیل گم شدن یا دزدیده شدن این ابزارها می‌تواند علاوه بر ضرر ناشی از قیمت آن‌ها، آسیب‌های فراوان دیگری نیز به‌همراه داشته باشد.
گسترده‌تر شدن استفاده از فناوری جی‌پی‌اس روی گوشی‌ها و همچنین فراگیر شدن استفاده از اینترنت، گزینه‌های مختلفی را برای ردیابی گوشی گم شده در اختیار افراد قرار داده است. در این مطلب سعی داریم به بررسی پنج مورد از کاربردی‌ترین روش‌های ردیابی گوشی‌های دزدیده یا گم‌شده بپردازیم.
اندرویدی‌ها چه‌کار کنند؟
ردیابی گوشی یکی از خدماتی است که گوگل به کاربران خود ارائه می‌دهد. برای اینکه بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت‌های کاربردی گوگل است، استفاده کنید حتما باید یک‌بار از گوشی خود وارد اکانت جیمیل‌تان شوید. پس از آن در صورتی که گوشی شما گم‌شده باشد می‌توانید با مراجعه به آدرس .google.myaccountcom و وارد کردن اطلاعات اکانت خود مکان فعلی گوشی خود را با دقت بسیار خوبی شناسایی کنید. البته برای استفاده از این قابلیت‌ها باید GPS و اینترنت گوشی گم‌شده روشن باشد.گوگل در کنار نشان دادن مکان گوشی، سه قابلیت دیگر نیز در اختیار شما قرار داد.
Ring: به مدت ۵ دقیقه صدای زنگ گوشی شما پخش خواهد شد. این مورد برای مواردی مناسب است که گوشی شما در نقطه کوری گم شده و پیدا کردنش مشکل است با استفاده از این قابلیت می‌توانید گوشی خود را پیدا کنید.
Lock: با استفاده از این قابلیت می‌توانید در صورت گم شدن گوشی، گوشی خود را قفل کرده و برای آن پسورد بگذارید.
Erase: با استفاده از این گزینه می‌توانید تمامی اطلاعاتتان را از روی گوشی پاک کنید.

آی او اسی‌ها چه‌کار کنند؟
در آیفون امکانی با عنوان سوئیچ مرگ یا Switch Kill در نظر گرفته شده است. چنانچه به هر دلیلی گوشی خود را از دست دادید یا آن را گم کردید اگر قابلیت iPhone My Find را قبلاً فعال کرده باشید می‌توانید به آدرس find/com.icloud بروید و پس از وارد شدن به حساب کاربریتان گوشی خود را ردیابی کنید.
با فعال کردن وضعیت گم‌شده یا Mode Lost قابلیت سوئیچ مرگ روی گوشی شما فعال و گوشی قفل شده و بلااستفاده می‌شود و روی نمایشگر آن پیغام دلخواه شما نمایش داده می‌شود.
نکته مهم اینجاست که اگر کسی گوشی آیفون شما را به سرقت برده باشد و بعد از انجام عمل سرقت به برگرداندن تنظیمات گوشی به وضعیت کارخانه اقدام کند کماکان قابلیت‌های Mode Lost و Find iPhone My برای کاربر در دسترس است و گوشی تا زمانی که وضعیت سوئیچ مرگ برای آن غیر‌فعال نشود،امکان استفاده نخواهد داشت، بنابراین سارق قادر به فروش گوشی نخواهد بود.

ردیابی گوشی در همراه اول
مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقود شده یا به سرقت رفته خود می‌توانند شماره IMEI گوشی مفقود یا دزدیده شده را که روی جعبه گوشی‌های تلفن‌همراه درج شده‌است از طریق خطوط دائمی همراه اول، با شماره‌گیری کد« #سریال گوشی*۲۱۴۱*۱۰* » یا ارسال کد ۲۱۴۱ به شماره ۱۰ ، بفرستند و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند.
بدین ترتیب سرویس ردیابی گوشی تا ۱۰ روز پس ازدریافت شماره سریال، به جست‌وجوی گوشی مفقود شده می‌پردازد و در پایان در صورت موفقیت در ردیابی گوشی، نتیجه را از طریق پیامک به اطلاع مشترک می‌رساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذی‌ربط پیگیری کند.
درصورت ردیابی ناموفق، مشترک می‌تواند برای ردیابی دوباره گوشی خود اقدام و سرویس را دوباره فعال کند.
همراه اول این سرویس را رایگان اعلام کرده است و هزینه‌ای بابت ردیابی گوشی تلفن همراه شما در نظر نمی‌گیرد.

ردیابی گوشی در ایرانسل
مشترکان ایرانسل برای ردیابی گوشی مفقود یا سرقت‌شده خود می‌توانند با در اختیار داشتن IMEI گوشی موردنظر که روی جعبه تلفن همراه درج شده، از تمامی خطوط ایرانسلی کد دستوری #۶۱۰۱* را شماره‌گیری کنند. در مرحله بعد باید با ارسال عدد ١ قوانین موجود در این پروسه ردیابی را تأیید کنید. پس از آن هزینه ١٠٠ تومانی این ردیابی برای شما به نمایش در می‌آید که در این مرحله هم با ارسال عدد ١ باید تأیید انجام شود. در مرحله بعد اپراتوری را که سیم‌کارتش روی گوشی گم‌شده‌ شما قرار دارد، مشخص کرده و سپس کد ١۵ رقمی IMEI گوشی‌تان را وارد می‌کنید.
پس از طی کردن این مراحل درخواست شما ثبت می‌شود و ظرف مدت ۴٨ ساعت ایرانسل نتیجه ردیابی را به خط ایرانسلی که با آن این مراحل را طی کرده‌اید، اطلاع‌رسانی می‌کند.
در صورت مثبت بودن نتیجه‌ ردیابی، پیامکی حاوی کد پیگیری و تاریخ ردیابی دریافت می‌کنید. می‌توانید با در دست داشتن «کد پیگیری و تاریخ ردیابی» به مراجع قضایی مراجعه و نامه قضایی دریافت کنید و گوشی گم‌شده خود را بازپس بگیرید.

استفاده از برنامه‌های شخص ثالث
درباره ردیابی تلفن‌همراه، برنامه‌های مختلفی ساخته شده است که یکی از آن‌ها نرم افزار Phone SMS GPS Finder است. در این برنامه پس از نصب و ورود، در ابتدا باید یک رمز تعیین کنید. حال هنگامی که گوشیتان گم شد، عبارت locateme و رمزی که تعیین کرده‌اید را به گوشیتان پیامک کنید. فرض کنید رمز شما ١٢٣۴ باشد، عبارتی که باید پیامک کنید ١٢٣۴ locateme است. پس از این‌کار اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد. با وارد کردن این لینک در مرورگر می‌توانید مکان گوشی خود را روی نقشه مشاهده کنید.البته برای استفاده از قابلیت‌های این برنامه باید حتما GPS گوشی شما روشن باشد.

سامانه بومی همیاب
یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن گوشی استفاده از سامانه «همیاب ٢۴» است که توسط جوانان متخصص مشهدی در پارک علم و فناوری خراسان ساخته شده است. برای استفاده از این سامانه پس از رفتن به آدرس hamyab٢۴.com به قسمت «ثبت کالای گم شده و سرقتی» رفته و مشخصات تلفن‌همراه و خودتان را وارد
می‌کنید.پس از ثبت در سامانه، از خرید و فروش گوشی شما در فروشگاه‌های سرتاسر کشور جلوگیری خواهد شد و نیز در فهرست کالاهای پیدا شده و کشف شده کشور برای شما جست‌وجو انجام می‌شود. البته این خدمات با هزینه همراه است. در این سامانه هزینه اطلاع‌رسانی، جست‌وجو در فهرست کالاهای پیداشده در کشور و ردیابی به مدت ۶٠ روز توسط اپراتور مخابراتی به مبلغ ١٩.۴٠٠ تومان است.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی