• خانه
  • یادداشت
  • پیشنهادی برای روز ملی خراسان
کد خبر : 84662
/ 11:23
رضا سلیمان نوری

پیشنهادی برای روز ملی خراسان

نخست در گزارشی که به مناسبت سالروز ورود امام‌رضا (ع) به نیشابور، یعنی مهم‌ترین کاندید مطرح‌ شده برای روز ملی خراسان شدن، منتشر شد به چرایی این کمبود پرداخت و روز بعد خبری را از زبان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی نشر داد که در آن نوید رفع این نبود در آینده نزدیک داده‌ شده بود.

پیشنهادی برای روز ملی خراسان

هفته‌ای که گذشت شهرآرا در دو روز پیاپی به مسئله ثبت روزی در تقویم به‌عنوان «روز ملی خراسان» پرداخت. نخست در گزارشی که به مناسبت سالروز ورود امام‌رضا (ع) به نیشابور، یعنی مهم‌ترین کاندید مطرح‌ شده برای روز ملی خراسان شدن، منتشر شد به چرایی این کمبود پرداخت و روز بعد خبری را از زبان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی نشر داد که در آن نوید رفع این نبود در آینده نزدیک داده‌ شده بود؛ اما ظاهرا همین دو روز و همین دو نوشتار بود و دیگر ماجرا تا حصول نتیجه لازم ادامه پیدا نکرد.
بر همین اساس بد ندیدم تا نخودی در این آش پرمدعا بیندازم و تا هنوز وعده مدیرکل فرهنگ خراسان رضوی نتیجه نداده است چند موردی را گوشزد کنم شاید که این آش کمی دلپذیرتر و مردم‌پسندتر شود. نخست آنکه تمامی دوستانی که در شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی حاضر هستند و در انتخاب روزی برای ملی شدن در خراسان گام برمی‌دارند در درجه نخست و اهالی شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‌عنوان کسانی که دست‌پخت اعضای آن شورای نخست را چشیده‌اند و بر صحت و سلامت و خوبی آن مهر تائید می‌زنند، در درجه دوم بهتر است به این مسئله توجه داشته باشند که قرار است «روز ملی خراسان» را مشخص کنند، نه «روز ملی خراسان رضوی». آنان باید روزی را به این عنوان انتخاب کنند که در نزد همه خراسانیان محبوب است و البته همه خراسانیان هم شامل تمام افرادی می‌شود که عاشق این خطه هستند و به «اهل خراسان» بودن خود افتخار می‌کنند. حال چه در جغرافیای کنونی ایران‌زمین قرار داشته باشند و چه مرزهای سیاسی آنان را از مام میهن جدا کرده باشد؛ به عبارت بهتر روزی باید به‌عنوان روز ملی خراسان انتخاب شود که به‌مانند روز ملی آذربایجان یا کردستان در نزد همه اهل آن خطه مورد احترام باشد. بر این اساس انتخاب روزی چون سالروز ورود امام ثامن (ع) به نیشابور یا مرو یا توس و یا سایر شهرهای خراسان بزرگ برای این مهم حرکتی ناقص است.
و اما نکته دوم که هرچند به همین اندازه مهم است ولی در اغلب موارد نادیده گرفته می‌شود، همانا دلیل اصلی انتخاب روزی به نام «روز ملی خراسان» است. با اندکی تأمل در این‌باره درمی‌یابیم که فلسفه ایجاد روزهای ملی در تمام نقاط جهان، فرصت‌سازی برای معرفی بهتر آن خطه است و درست به همین دلیل است که انتخاب برخی از مناسبت‌ها برای روز ملی شدن به‌واقع یک فرصت‌سوزی است. اگر بخواهیم کمی ملموس‌تر صحبت کنیم باید بگوییم که هرچند برای اینکه «روز ملی خراسان» محبوب تمام خراسانیان داخل و خارج از مرزهای سیاسی کنونی ایران‌زمین باشد تنها این روز را می‌توان از روزهایی که به‌نوعی مرتبط با دو شخصیت ویژه این منطقه یعنی امام رضا(ع) و حکیم توس، فردوسی بزرگ، است انتخاب کرد اما انتخاب روزهایی چون تولد یا شهادت حضرت ثامن(ع) و یا روز ملی بزرگداشت حکیم توس یا روز پایان سرایش شاهنامه و امثال این‌روزها به‌عنوان «روز ملی خراسان» نوعی فرصت‌سوزی است، چون این موارد در حال حاضر خود به حدی برند و شناخته‌شده هستند که دیگر نیازی به بزرگ‌سازی ندارند.
تا اینجا فقط از مضرات احتمالی شور یا بی‌نمک شدن آش انتخاب «روز ملی خراسان» گفتم و اما نخود من در این آش همانا پیشنهاد انتخاب ١۵ دی‌ماه به‌عنوان «روز ملی خراسان» است. روزی تاریخی و فراموش‌شده که ظرفیت برند شدن را بر اساس موارد ذکرشده در بالا دارد، زیرا در این روز از سال ١٣١٠ شمسی مجموعه حرم مطهر رضوی، به‌عنوان مکانی که در نزد همه خراسانیان محترم است، به ثبت ملی رسیده است.
رضا سلیمان نوری، رئیس هیئت‌مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی