کد خبر : 84717
/ 15:04
شهردار منطقه در دیدار با کسبه جنت گفت:

بازآفرینی جنت مشارکت کسبه را می‌طلبد

شهردار منطقه و جمعی از مسئولان شهرداری در هفته‌ای که گذشت بازدیدی از جنت داشتند و برای شنیدن مشکلات و پیشنهاد‌های کسبه در موزه و سفره‌خانه هزاردستان، پای صحبت‌های آنان نشستند.

بازآفرینی جنت مشارکت کسبه را می‌طلبد

صفائی-شهرآراآنلاین، شهردار منطقه و جمعی از مسئولان شهرداری در هفته‌ای که گذشت بازدیدی از جنت داشتند و برای شنیدن مشکلات و پیشنهاد‌های کسبه در موزه و سفره‌خانه هزاردستان، پای صحبت‌های آنان نشستند. در این نشست صمیمانه ابتدا کسبه به بیان مشکلات خود پرداختند.

راکدشدن بازار

ذوقندی یکی از کسبه خیابان جنت در ابتدای صحبت‌هایش به تاریخچه بازار جنت اشاره کرد و گفت: با توجه به قدمت این بازارچه تقاضا داریم تاریخچه این بازار مانند دیگر اماکن قدیمی سطح شهر روی سنگ نوشته و در ابتدا ی بازار نصب شود تا شهروندان و زائران از آن اطلاع پیدا کنند.

وی درباره خواسته‌هایشان توضیح داد: در این سال‌ها بازار جنت به بازاری راکد تبدیل شد که این رکود سبب شد تا 60درصد مغازه‌ها تعطیل شود. از حدود 1200واحد تجاری در این خیابان، فقط 300واحد تجاری فعال است و به‌دنبال تعطیلی واحدهای تجاری حدود 2هزار نفر بیکار شدند. از نگاه ما بازار جنت که یکی از بازارهای تاریخی مشهد است، مورد بی‌مهری قرار گرفته و توجه چندانی به آن نشده است.

ذوقندی با اشاره به اینکه بازار جنت ناشناخته مانده است، بیان کرد: با سابقه‌ای که این بازار دارد چندان شناخته‌شده نیست و نیاز است که در معرفی این بازار بازنگری در دستورکار شهرداری قرار بگیرد. به‌عنوان مثال برای معرفی بازار جنت باید از تابلوهای بزرگ کمک گرفت، همچنین از پتانسیل‌های این منطقه مانند فرهنگ‌سرای بهشت و هزاردستان که اولین موزه خصوصی کشور است باید کمک بگیریم و تبلیغ کنیم.

وی نبود پارکینگ را یکی از مشکلات کسبه عنوان و بیان کرد: بسیاری از شهروندان مشهدی به‌دلیل نبود پارکینگ به این بازار مراجعه نمی‌کنند، حتی تاکسی‌ها زائران را برای خرید به طرقبه و شاندیز می‌برند و دلیلشان ترافیک و نبود پارکینگ است. این در حالی است که آن‌ها اطلاعی از پارکینگ‌های همجوار ندارند. درخواست داریم این پارکینگ‌ها با نصب تابلو به شهروندان معرفی شوند.

این نماینده کسبه جنت با اشاره به وجود 13اداره مرکزی در همسایگی بازار جنت و کمبود پارکینگ، توضیح داد: چند سال قبل هشت زمین را به شهرداری معرفی کرده‌ایم تا تبدیل به پارکینگ شود اما اقدام مؤثری در این زمینه نشده و مشکل همچنان وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از درخواست‌های کسبه زیباسازی دیوارهای رهاشده در بازار جنت و رسیدگی به زمین‌های رهاشده در این محدوده است. همچنین بیمارستان 25شهریور سابق فضای خالی دارد که مکانی برای رهاکردن زباله‌ها شده است. این زمین‌ها کانون انواع حشرات موذی و حیواناتی مانند گربه هستند و فضایی نامطلوب ایجاد می‌کنند، باید تدبیری اندیشیده شود تا این فضاها از حالت نازیبا خارج شوند.

وی درباره کافی‌نبودن روشنایی این بازار بیان کرد: شب‌های جنت روشنایی کمی دارد و همین تاریک‌بودن بازار سبب می‌شود تا مردم از این خیابان تردد نکنند.

ذوقندی سپس به مشکلات عمرانی این بازار قدیمی اشاره کرد و گفت: جوی‌های آب وسط پیاده‌راه غیراستاندارد است، سنگ‌فرش‌های آجری نیاز به تعمیر دارد، که این امور باید با تدبیر و چاره‌اندیشی برطرف شود.

این کسبه جنت با اشاره به برگزاری جشنواره‌ عید تا عید توضیح داد: از آنجا که جنت یکی از خیابان‌های قدیمی مشهد است، می‌توانیم در کنار برگزاری جشنواره عید تا عید پوشاک، جشنواره‌های جانبی دیگری مانند غذا را هم در نظر بگیریم تا شهروندان رغبتی برای آمدن داشته باشند.

وی درخواست کرد: برای بهتر برگزارشدن این جشنواره نیاز به تبلیغات شهری و محیطی داریم که می‌خواهیم شهرداری در این امر به ما کسبه کمک کند.

مشارکت بکنید، حاضر به همکاری هستیم

شهردار منطقه پس از شنیدن درخواست‌های کسبه گفت: جنت در یکی دو دهه اخیر به محیط مرده‌ای تبدیل شده است و کمتر مردم به آن سر می‌زنند. شاید به این دلیل است که این فضا پویا نیست و پارکینگ و مکانی برای تفریح و استراحت مردم ندارد.

حجت فرقانی ادامه داد: شهرداری قصد پویاکردن بازار و محله جنت را دارد. به‌همین دلیل در پهنه محله جنت از میدان سعدی تا باغ ملی، طرحی برای بازآفرینی در نظر گرفته‌ایم، اما برای این اتفاق باید مشارکت بیشتری از سوی کسبه داشته باشید.

وی افزود: شهرداری در حد توانش مجوزهای لازم را برای اجرایی‌شدن کارها می‌دهد، اما ما هم به‌عنوان نهادی که خدمات ارائه می‌دهد از کسبه درخواست همکاری متقابل را داریم. به عنوان مثال ماشین و موتور به بازار جنت نیاید، اگر گلی کاشته می‌شود کسبه نگهداری از فضای سبز را برعهده بگیرند و... 

فرقانی در ادامه به خانه‌های تاریخی محله جنت اشاره کرد و توضیح داد: طرح‌هایی برای خانه‌های قدیمی در جنت داریم که در صورت موافقت مالکان، آن را اجرا خواهیم کرد.

شهردار منطقه با اشاره به نصب سردر در دو طرف بازار جنت گفت: شما می‌توانید سردرهای مناسبی را طراحی کنید که هویت و زیبایی و حجم مناسبی داشته باشد که با تأیید همکاران شهرداری در دو سمت بازار نصب شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی