• خانه
  • حوادث
  • ارتباط پر دردسر دانش‌آموز با متهم سابقه‌دار
کد خبر : 84730
/ 07:20

ارتباط پر دردسر دانش‌آموز با متهم سابقه‌دار

ارتباط مخرب دانش‌آموزی هفده‌ساله با یک خلاف‌کار سابقه‌دار در زمینه هک، به تشکیل باندی هکر در فضای مجازی منجر شد.

ارتباط پر دردسر دانش‌آموز با متهم سابقه‌دار

به گزارش شهرآراآنلاین، رصدهای کارشناسان پلیس فتای تربت‌جام نشان می‌داد که فرد یا افرادی تحت عنوان هکر رایانه‌ای به راه‌اندازی گروهی هکری در شبکه اجتماعی تلگرام و آموزش و راه‌اندازی و انتشار درگاه‌های فیشینگ (درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی) اقدام می‌کنند.

با صدور دستورهای تخصصی از سوی سرهنگ هوشنگ کیانی، فرمانده انتظامی تربت‌ جام، کارشناسان پلیس فتا با تمرکز ویژه روی این پرونده، تمام تلاش خود را برای پیشگیری از تکرار جرایم بیشتر از سوی متهمان این پرونده به کارگرفتند.

شناسایی نوجوانی هفده‌ساله

کارشناسان پس از هماهنگی با مقام قضایی، با اقدامات تخصصی در فضای‌ مجازی، دریافتند فردی به نام م. ح. هفده‌‌ساله، دانش‌آموز مقطع متوسطه دوم، از طریق تلگرام، یکی از مهره‌های اصلی این پرونده است.

با دستگیری این پسر نوجوان، تجهیزات آموزش‌های تخصصی، انواع روش‌های هک و نفوذ و جعل سایت‌های بانکی و استفاده از روش‌های فیشینگ و طراحی نرم‌افزارهای سرقت اطلاعات با عناوین «صیغه‌یاب» و «ردیابی افراد» و سایر عناوین غیر‌اخلاقی و همچنین تعدادی کارت‌ عابربانک به همراه اطلاعات اینترنتی شامل رمز دوم و دیگر اطلاعات کارت و نیز یک‌ سری مکاتبات متهم با سایر افراد هکر که از طریق شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها در ارتباط بود کشف شد.

ارتباط شوم با یک متهم سابقه‌دار

در بازجویی از این نوجوان هفده‌ساله مشخص شد چندی پیش با فردی سابقه‌دار که متهم اصلی پرونده است و در هک و رایانه مهارتی خاص داشته آشنا شده و چندین بار با هدف انتقام‌جویی یا از سر شوخی، صفحات مجازی همکلاسی‌های خود را در فضای مجازی هک کرده و ارتباط شوم این دو نفر ادامه‌دار شده است.

فرمانده انتظامی تربت‌جام با اشاره به اینکه پسر نوجوان به مراجع قضایی معرفی شده است و تحقیقات از او ادامه دارد گفت: پرونده‌های مربوط به هتک حرمت و حیثیت به علت سرعت زیاد انتشار اطلاعات در فضای سایبر، می‌تواند تبعاتی جبران‌ناپذیر در پی داشته باشد.

البته مشکلاتی که برای این افراد پیش می‌آید ناشی از سهل‌انگاری در نگهداری اطلاعات و تصاویر شخصی و درج این تصاویر در بستر اینترنت به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی به دست خود افراد است.

سرهنگ کیانی تأکید کرد: کاربران باید دقت داشته باشند که ارائه اطلاعات شخصی در فضای اینترنت به دست خودشان است ولی نشر و بازنشر آن را افرادی انجام می‌دهند که نیتی شوم در سر می‌پرورانند و قصد سوء‌استفاده دارند.

بنابراین باید به نکات امنیتی و حفاظتی دراین‌باره بیشتر توجه کنند.  
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی