• خانه
  • فرهنگی
  • نگاهی به طرح بزرگ‌ترین سینمای روباز کشور که در مشهد احداث خواهد شد
کد خبر : 84743
/ 11:08

نگاهی به طرح بزرگ‌ترین سینمای روباز کشور که در مشهد احداث خواهد شد

تنها سینمای روباز کشور به گفته طراحانش ویژگی‌هایی دارد که علاوه‌بر کشور، آن را در دنیا نیز منحصربه فرد می‌کند. این پروژه که امروز طراحی آن تکمیل و جزئیاتش بررسی شده، به محض توافق با مالکان و حل مسائل مالی آماده اجراست.

نگاهی به طرح بزرگ‌ترین سینمای روباز کشور که در مشهد احداث خواهد شد

قاسمی: بعد از حدود ٢٠ سال که از ساخت سینما سیمرغ در مشهد می‌گذرد، سرانجام صحبت‌ها بر سر اجرایی شدن طرح بزرگ‌ترین سینمای روباز کشور، به عنوان بخشی از این مجموعه سینمایی مشهد، جدی شده است.
تنها سینمای روباز کشور به گفته طراحانش ویژگی‌هایی دارد که علاوه‌بر کشور، آن را در دنیا نیز منحصربه فرد می‌کند. این پروژه که امروز طراحی آن تکمیل و جزئیاتش بررسی شده، به محض توافق با مالکان و حل مسائل مالی آماده اجراست.

طراحی بزرگ‌ترین سینمای کشور در مشهد
این سینمای روباز با ٨٠٠ صندلی قرار است روی پشت‌بام سینما سیمرغ احداث شود. بر اساس طراحی‌های انجام شده این پروژه ٢٢ متری که روی پشت‌بام سینما سیمرغ احداث می‌شود، در مجموع به برجی ۴٢متری بدل خواهد شد؛ برجی که قطعا از المان‌های شاخص مشهد نیز خواهد بود.

یک مرحله تا اجرا
امیرحسین دبیرزاده، مدیر مجموعه سینمایی سیمرغ، در گفت‌وگو با شهرآرامی‌گوید: تنها مرحله تا اجرای این طرح توافق با مالکان است که با تلاش‌های مجموعه سینمایی سیمرغ، طراحی دقیقی روی این سینمای روباز انجام داده‌ایم و اکنون منتظریم در توافق با مالکان و حل برخی مسائل مالی اقدامات اجرایی خود را آغاز کنیم.
به گفته دبیرزاده به محض این توافق و تعیین تکلیف، پیمانکارها کارشان را شروع خواهند کرد. اما از آنجا که هنوز این توافق انجام نشده‌است نمی‌توان زمان خیلی دقیقی برای آن درنظر گرفت.
«الان چند ماهی هست که صحبت‌ها جدی‌تر شده است. هرچند بر اساس صحبت‌های قبلی قرار بود اردیبهشت امسال پروژه کلید بخورد اما به‌دلیل برخی مسائل مالی مسکوت مانده است.»
دبیرزاده با این حال می‌گوید همه کارها انجام شده‌ و برنامه‌ریزی‌های دقیقی شده‌است تا به محض حل مسائل کار اجرایی شروع شود.

محلی برای برگزاری جشنواره‌ها
به گفته این مدیر سینمایی، اکنون در مشهد سالن‌های بزرگ برای برگزاری جشنواره‌ها یا جمعیت زیاد مخاطب وجود ندارد و این نیاز به‌شدت در کلان‌شهر مشهد احساس می‌شود. این سالن روباز با ٢٠ متر ارتفاع، مجموعه رفاهی کاملی هم در دل خود دارد که فضا را برای برگزاری برنامه‌های بسیار بزرگ و ویژه چون برگزاری جشنواره‌های فیلم آماده خواهد کرد.
دبیرزاده می‌گوید طرح موجود پس از چندین طراحی مختلف نهایی شده و معتقد است اجرای آن اتفاق فرهنگی بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.
برای اینکه جزئیات طرح را بدانیم با طراح این پروژه بزرگ گفت‌ وگو می‌کنیم. مهندس چاوشی که طراحی مجموعه سینماهای کشور نیز کار او بوده و طرح بازسازی سینما را نیز برعهده داشته‌، برای اجرای این پروژه بسیار خوش‌بین است. به اعتقاد او این طرح بسیار دقیق و منطبق با ویژگی‌های شهر مشهد انجام شده است.

منحصربه فرد در دنیا
مهندس چاوشی به برخی ویژگی‌های پروژه مذکور اشاره می‌کند و می‌گوید: بهره‌گیری از متریال‌های مقاوم در برابر گرما، سرما، نورخورشید و ... این سینمای رو باز را به مجموعه‌ای تبدیل خواهد کرد که در تمام فصول استفاده خواهد شد. این درحالی است که سایر سینماهای روباز در جهان بیشتر کاربرد فصلی دارند و در فصل‌های سرد استقبال چندانی از آن‌ها نمی‌شود.

سازه چادری هوشمند
به گفته مهندس چاوشی طراحی هوشمندانه این سینمای روباز به‌گونه‌ای است که چادرهای وسیعی برای سقف آن درنظر گرفته شده‌است. این چادرها در زمان سرما بالای سینما را پوشانده‌اند و از ورود سرما، برف و باران به داخل جلوگیری می‌کنند. به هنگام هوای مطبوع نیز چادرها به طور خودکار جمع می‌شوند و به این ترتیب سینما به شکل روباز در اختیار افراد قرار می‌گیرد. بنابراین این پروژه برخلاف دیگر سینماهای روباز دنیا که فصلی هستند، در تمام فصول سال استفاده می‌شود.

ایجاد مبلمان شهری ویژه
چاوشی به پویانمایی ٩ دقیقه برای معرفی جزئیات این طرح ساخته شده، اشاره می‌کند و می‌گوید: در این پویانمایی همه جزئیات معرفی شده‌است و از روی همان پویانمایی می‌توان به منحصربه فرد بودن پروژه پی برد.
به گفته او در این پویانمایی، نمای پروژه از زوایای مختلف شهری چهارراه امامیه، میدان مادر و بولوار رستگاری بررسی شده است. او معتقد است ساخت این پروژه، مبلمان شهری ویژه‌ای در مشهد ایجاد خواهد کرد.

بزرگ‌ترین پرده سینمایی کشور
به گفته چاوشی یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه فرد این پروژه نصب بزرگ‌ترین پرده سینمای کشور است. «اکنون تنها سالن اصلی سینما سیمرغ بزرگ‌ترین پرده سینمایی کشور را در خود جای داده است اما با احداث این پروژه پرده‌ای به ابعاد بزرگ‌تر نصب خواهد شد.» چاوشی الان نمی‌تواند اندازه دقیق آن را بیان کند چون به محاسبات دقیق هم‌زمان با ساخت پروژه نیاز دارد اما تأکید می‌کند‌ بزرگ‌ترین و باکیفیت‌ترین پرده سینمایی کشور در سینمای روباز سیمرغ روشن خواهد شد.

بلندترین برج مشهد
ارتفاع بلند پایه‌ای که بنا روی آن قرار می‌گیرد از دیگر جزئیات این طرح است. این پایه١٨ متری در زیربنایی چهارهزار متری واقع شده‌است که سینما را به برجی بلند در مشهد بدل خواهد کرد. به گونه‌ای که از ارتفاع هزار پایی سطح زمین می‌توان این سازه زیبای چادری را مشاهده کرد.
به گفته چاوشی استفاده از فناوری‌های جدید در این پروژه در زمان اجرا می‌تواند با استفاده از متخصصان داخلی انجام پذیرد. به نظر او خود این موضوع از ویژگی‌های خاص طراحی است که باعث می‌شود با هزینه‌ای کمتر در عمل اجرا شود. «استفاده از سیستم دالبی دیجیتال یکی از فناوری‌های روز سالن‌های روباز است. خوشبختانه متخصصان داخلی ما درباره صوت توانایی زیادی دارند که می‌تواند در هزینه نهایی صرفه‌جویی در خورتوجهی به ارمغان بیاورد.»
سیستم گرمایشی از زیر صندلی‌ها ویژگی دیگر این پروژه است که چاوشی می‌گوید این سالن را به سالنی تمام فصل تبدیل خواهد کرد.

مجموعه رفاهی کامل
به گفته چاوشی در طرح انجام شده، سینمای روباز سیمرغ مجموعه رفاهی کاملی شامل سرویس بهداشتی، کافی‌شاپ، آب‌نما و .... خواهد بود.
این طراح درباره تفاوت این سینما با سینمای روباز سنندج که در طبیعت احداث شده‌است، می‌گوید: اگر دقت کنید در سنندج سینمای روبازی وجود ندارد. در حقیقت یک پرده سینمایی در دل کو‌ه‌هاست با تعدادی صندلی که پای آن نصب شده است.
اما وقتی درباره سینمای روباز سیمرغ صحبت می‌کنیم پروژه‌ای مطرح می‌شود با ویژگی‌های سازه‌ای و معماری منحصر به فرد که حتی مسائل ایمنی آن از نظر ضدحریق‌بودن، آسانسور و... نیز در طرح دیده شده است.
به گفته چاوشی به محض اعلام شروع کار این پروژه ظرف ۴ تا ۶ ماه احداث خواهد شد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی