• خانه
  • فضای مجازی
  • تجربه نخستین بارداری را حداکثر یک‌سال بعد از ازدواج داشته باشید
کد خبر : 84747
/ 11:33

تجربه نخستین بارداری را حداکثر یک‌سال بعد از ازدواج داشته باشید

با دکتر نیره خادم، متخصص زنان و زایمان، که ریاست تنها مرکز تحقیقاتی‌درمانی ناباروری دولتی در شهرمان را برعهده دارد، گفت‌و‌گو کرده‌ایم که در ادامه، بخشی از آن را می‌خوانیم.

تجربه نخستین بارداری را حداکثر یک‌سال بعد از ازدواج داشته باشید

معصومه متین‌نژاد: فردا یازدهم جولای است. یادآور روزی که جمعیت دنیا از مرز پنج‌میلیارد نفر در سال‌١٩٨٧ هم گذشت و ترس انفجار جمعیت، دنیا را برداشت؛ یعنی اگر قرار بود به همان منوال، جمعیت دنیا رشد می‌کرد، الان دیگر جای سوزن‌انداختن هم نبود. برای همین، خیلی زود سیاست‌مداران دست‌به‌کار شدند و بسته‌های سیاستی ضدجمعیتی خود را روانه بازار کردند و طولی نکشید که جمعیت به حد تعادل رسید و بعد هم رشد منفی خود را شروع کرد و باز دوباره بسیاری از کشورها ازجمله کشور ما را -که همیشه، پیرو سیاست‌های جهانی است- با چالش جمعیت سالخورده مواجه کرد.شرایط بعد از آن هم که از حال و روز امروز وضعیت کشور خودمان مشخص است؛ افزایش سن ازدواج، نداشتن تمایل به فرزندآوری دست‌کم برای چندسال اول زندگی مشترک و ده‌ها اختلال جسمانی که هر روز چشممان به جمال یکی‌شان روشن می‌شود، ما را با مشکلی جدی به‌ نام «ناباروری» روبه‌رو کرد که تازه چندسالی می‌شود وجودش را باور کرده‌ایم. موضوعی که هشدارهای هرازگاهی متخصصان ناباروری کشورمان درباره آن، باعث شده است خیلی‌ها در تصمیم‌گیری‌های بلندمدت خود تجدیدنظر کنند. ازاین‌رو، ما هم تصمیم گرفتیم دراین‌باره با دکتر نیره خادم، متخصص زنان و زایمان، که ریاست تنها مرکز تحقیقاتی‌درمانی ناباروری دولتی در شهرمان را برعهده دارد، گفت‌و‌گو کنیم که در ادامه، بخشی از آن را می‌خوانیم.

چه زمانی از واژه «نابارور» می‌توان برای یک زوج استفاده کرد؟
براساس تعاریف موجود، ناتوانی یک زوج در باردار‌شدن پس‌از یک‌سال رابطه جنسی، بدون جلوگیری از بارداری، ناباروی محسوب می‌شود. بنابراین اگر زوجی این بازه زمانی را گذراند و بچه‌دار نشد باید برای درمان اقدام کند. همچنین، اگر خانمی دوره قاعدگی نامنظمی دارد یا زوجی هستند که در سن بالا اقدام به بارداری کرده‌ و بعد‌از شش‌ماه صاحب فرزند نشده‌اند، لازم است که آ‌ن‌ها هم به متخصص مراجعه و مشکلشان را ریشه‌یابی کنند.

نرخ ناباروری در دنیا چقدر است و وضعیت فعلی ما چگونه است؟
براساس آمارهای رسمی اعلام‌شده از‌سوی سازمان‌های جهانی، به‌طور‌متوسط ١٠ تا ١۵درصد زوج‌ها مشکل باروری دارند که این نرخ برای مردم کشور ما هم تقریبا همین مقدار است.‌ اما براساس مراجعات و شواهدی که ما در این مرکز داریم، نرخ ناباروری تا ٢٠درصد هم تعریف می‌شود و اگر قرار باشد شرایط به همین منوال پیش برود، خیلی زود شاهد عبور از این مرز خواهیم بود.

براساس مراجعاتی که دارید، مهم‌ترین علت‌های ناباروری در زوج‌های شهرمان کدام است؟
ناباروری علل بسیاری دارد و می‌تواند مربوط به زن یا مرد یا هردو باشد. حدود ۴٠درصد مشکلات ناباروری مربوط به مردان، ۴٠درصد مربوط به زنان و ١٠درصد هم مربوط به هر دو جنس است. در حدود ١٠درصد از موارد نیز عامل ناباروری مشخص نیست؛ یعنی آزمایش‌های موجود مشکلی را نشان نمی‌دهد ولی زوج به علل نامشخصی بچه‌دار نمی‌شوند. با‌وجود‌این، شایع‌ترین علل ناباروری را می‌توان شامل این موارد دانست:
١. ازدواج و باروری در سن بالا
٢. چاقی و کم‌تحرکی که عامل مهمی در ناتوانی در تخمک‌گذاری و تولید اسپرم است
٣. عفونت‌های مقاربتی و بیماری‌های وابسته به آن، که در جوامع غربی به‌نسبت اینجا بیشتر دیده می‌شود
۴. آلودگی‌های محیطی (آب، هوا و محیط زیست)
۵. رژیم‌های غذایی نادرست و فست‌فودی
۶. مشکلات ژنتیکی.

بهترین سن و بدترین سن برای باروری خانم‌ها چند‌سالگی است و باروری در سنین پرخطر چه مخاطراتی به‌همراه دارد؟
بارداری در سن بسیار کم و بسیار زیاد هردو مشکلات و خطرات خاص خود را دارد؛ به‌همین‌دلیل به زوج‌ها توصیه نمی‌کنیم که در این سنین اقدام به بارداری کنند. بیست‌ تا سی‌سالگی، سن ایده‌آل و بیست‌و‌پنج تا سی‌‌وپنج‌سالگی، سن مناسب برای بارداری است. فاصله مناسب بین دو بارداری هم سه تا پنج است. بیشتر یا کمتر‌کردن فاصله از این مقدار، معمولا دردسرساز است.
این روزها خانم‌های زیادی تمایل دارند که در سنین بالا باردار شوند که تصمیم نادرستی است؛ چراکه عوارض و مخاطرات بارداری با بالارفتن سن افزایش خواهد یافت، مثل فشار خون بالا و دیابت حاملگی که سلامت مادر و فرزند، هردو را به خطر می‌اندازد. بنابراین بارداری بالاتر از ۴٠ و به‌ویژه ۴٢سال اصلا توصیه نمی‌شود.

چنددرصد از مشکلات ناباروری را می‌توان با روش‌های موجود درمان کرد و چقدر برای یک زوج هزینه‌ دربر‌دارد؟
طی دو دهه اخیر، گام‌های بلندی برای تشخیص و درمان ناباروری برداشته شده است؛ ازاین‌رو حدود ۶۵درصد از زوج‌های نابارور با استفاده از روش‌های موجود می‌توانند صاحب فرزند شوند. متأسفانه هزینه‌های درمان ناباروری بسیار زیاد و پرداخت آن برای بسیاری از زوج‌ها با مشکل همراه است؛ بنابراین نباید با سهل‌انگاری، کار را به درمان‌های طولانی‌مدت و هزینه‌بر ناباروری کشاند.
درحال‌حاضر هزینه یک عمل IVF بدون احتساب داروهای آن در مراکز درمانی خصوصی حدود سه‌چهارمیلیون‌تومان می‌شود که بیمه، تنها بخشی از هزینه‌ داروهایش را می‌پردازد. در مراکز درمانی دولتی هم به‌دلیل بسته‌های حمایتی که دولت برای افزایش جمعیت دارد، حدود یک‌میلیون‌و٧٠٠هزار‌تومان آن به‌صورت یارانه پرداخت می‌شود که بازهم برای بسیاری از زوج‌ها هزینه اضافی و تحمیلی بر مخارج زندگی است.

زوج‌هایی که در شهر مشهد مشکل ناباروری دارند برای درمان باید به کجا مراجعه کنند؟
مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری میلاد مشهد واقع‌در خیابان آخوند‌خراسانی، جنب بیمارستان سینا، تنها مرکز ناباروری دولتی در شهر مشهد است که خدمات ناباروری را با نرخ دولتی به بیماران ارائه می‌کند. این مرکز از سال‌۱۳۷۵ فعالیت خود را آغاز کرده و دارای پیشرفته‌ترین وسایل و تجهیزات پزشکی مانند بخش‌های مشاوره ژنتیکی، مشاوره غدد، مشاوره روان‌پزشکی، درمانگاه زنان و مشاوره، آزمایشگاه و اتاق‌های نمونه‌گیری، سونوگرافی و عمل ICSI,IVF,IUI است.
افراد می‌توانند به‌صورت حضوری به این مرکز مراجعه یا با تماس با شماره تلفن ۰۵۱۳۸۵۳۴۰۲۱ اطلاعات لازم را دریافت کنند. سه مرکز خصوصی ارمغان، نوین و بیمارستان رضوی هم این خدمات را به بیماران ارائه
می‌کنند.
باتوجه‌به افزایش سن ازدواج و باروری در شرایط کنونی، به این دسته از افراد که تمایل به داشتن فرزند دارند، چه توصیه‌ای می‌کنید؟
این افراد به‌دلیل شرایط پرخطری که دارند، قبل از اقدام به بارداری باید به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و زیرنظر متخصص، آزمایش‌های کنترلی لازم مانند تست قلب و ریه را انجام دهند و شرایط عمومی‌شان مدام تحت کنترل باشد. همچنین درصورت لزوم و تشخیص پزشک باید آزمایش‌های ژنتیک را هم
انجام دهند.

به زوج‌های جوان که در شروع زندگی‌ مشترکشان تمایلی به بارداری ندارند و این امر را به تعویق می‌اندازند، چه توصیه‌ای دارید؟
چندسال پیش مراجعی داشتم که بعداز ١٠سال پیشگیری، اقدام به بارداری کرده بود و تازه متوجه شده بود که مشکل ناباروری دارد، درحالی‌که این فرد از همان ابتدا هم این مشکل را داشته و پیشگیری باعث تشدید شرایطش شده بود. به‌همین‌دلیل اکیدا توصیه می‌کنیم که زوج‌ها بلافاصله بعد‌از اینکه متوجه تفاهم بین خودشان شدند، اقدام به بارداری کنند. به عبارت ساده‌تر، برای نخستین تجربه بارداری نباید بیشتر از یک‌سال از شروع زندگی مشترک گذشته باشد.
بهتر است زوج‌ها هر برنامه‌ای که برای زندگی‌شان دارند به بعد از تولد فرزند اولشان منتقل کنند، چون پیشگیری از بارداری، خود عاملی تشدیدکننده برای افرادی است که مشکل باروری دارند. همچنین ممکن است فرد در شروع زندگی مشترک مشکلی نداشته باشد و بعد این مشکل در‌اثر رابطه جنسی ایجاد شود؛ مانند عفونت‌هایی که باعث بسته‌شدن لوله رحم می‌شود یا ذخایر تخمدان‌ها را کاهش می‌دهد. فراموش نکنید که درمان این مشکلات هم به نیاز دارد. دارودرمانی و صرف هزینه‌های زیاد  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی