کد خبر : 84755
/ 12:42
کتابخانه‌ای محلی که پیش از پیداشدن جنازه شهید اسدی به نام او مزین شد؛

یک پاتوق تابستانی

«در این کتابخانه‌ در کنار مطالعه و امانت‌گرفتن کتاب، برنامه‌های متنوع دیگری باتوجه به درخواست‌هایی که از سوی شهروندان کتاب‌خوان‌ این محله مطرح شده است، انجام می‌‌شود. این برنامه‌ها شامل اعتکاف علمی، طرح کتاب صوتی و اردوهای مطالعه کتاب و طرح‌های دیگر در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است».

یک پاتوق تابستانی

عطار- شهرآراآنلاین، بولوار هفتم‌تیر را که تا تقاطع فکوری بروی، در بوستان لاله کتابخانه‌ای است که حدود 6سال قدمت دارد. این کتابخانه از همان‌زمان شهادت شهید مدافع حرم، اسدی، وقتی هنوز جنازه‌اش مفقود بود، به نام او مزین شد. علتش هم عِرق شهروندان این منطقه به این هم‌محله‌‎‌ای‌شان است که بعد از پیداشدن کالبدش در بوستان خورشید آرمید. حالا کتابخانه شهید اسدی 4هزار جلد کتاب دارد. این کتابخانه در زمان تأسیس 2هزار عضو نیز داشته است اما در گذر سال‌ها با تغییراتی که داشته و فضای آن کوچک‌تر شده است، حدود 380عضو دارد. مخاطب این کتابخانه بیشتر کودک و نوجوان است ولی خانم‌ها نیز استقبال خوبی از این کتابخانه و برنامه‌های آن دارند.

برنامه‌های متنوع

مسئول کتابخانه شهید اسدی فرهنگ‌سرای رسانه، فاطمه فخر‌آبادی است. او می‌گوید: «در این کتابخانه‌ در کنار مطالعه و امانت‌گرفتن کتاب، برنامه‌های متنوع دیگری باتوجه به درخواست‌هایی که از سوی شهروندان کتاب‌خوان‌ این محله مطرح شده است، انجام می‌‌شود. این برنامه‌ها شامل اعتکاف علمی، طرح کتاب صوتی و اردوهای مطالعه کتاب و طرح‌های دیگر در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است».

کتاب صوتی برای نابینایان

یکی از طرح‌های این کتابخانه در راستای ترویج فرهنگ کتاب بین نوجوانان، طرح کتاب صوتی است. در این طرح نوجوانانی که صدای خوبی دارند در زمینه تهیه فایل صوتی از کتاب‌ها با کتابخانه همکاری می‌کنند. تعدادی از کتاب‌ها برای این طرح مشخص شده‌اند. نوجوانان پای کار می‌آیند و کتاب‌ها را با صدای رسا می‌خوانند و صدایشان ضبط می‌شود. فخرآبادی می‌گوید:«این‌کار برای خود نوجوان هم جذابیت دارد و از طرفی آن‌ها انس بیشتری با کتاب پیدا می‌کنند». این‌کار یک حسن دیگر هم دارد؛«حسن دیگرش این است که قرار است پس از اینکه تعداد کتاب‌های صوتی زیاد شد، مثلا به تعداد 20کتاب رسید، آن را در اختیار مراکز نابینایان بگذاریم تا آن‌ها هم از این طریق بتوانند بیشتر از کتاب بهره‌مند شوند».

همه با هم بخوانیم

یکی دیگر از برنامه‌ها، طرح «همه با هم بخوانیم» است که به‌نوعی مسابقه کتاب‌خوانی محسوب می‌شود. طرحی که در سال95 از طریق امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی شهرداری با مشارکت کتابخانه‌های فرهنگ‌سراها برگزار شد. مدارس، مساجد و مؤسسات علمی، آموزشی پای کار آمدند و طرح در منطقه9 با کیفیت بیشتری نسبت به دیگر مناطق برگزار شد و کتاب‌ها بسیار خوب به فروش رفت و به‌نوعی شهروندان منطقه9 که در این طرح مشارکت کرده بودند، نسبت به دیگر مناطق استقبال خوبی از کتاب‌ها کردند. فخر‌آبادی درباره این طرح می‌گوید:« طرح در قالب یک مسابقه کتاب‌خوانی برگزار شد. به این طریق که شرکت‌کنندگان کتاب را می‌خریدند و در هر کتاب سؤالات مسابقه از همان کتاب در برگه‌ای نوشته شده بود و باید به آن با مطالعه کتاب پاسخ داده می‌شد. بخش دیگر مسابقه کتاب‌خوانی صوتی بود که فایل‌های صوتی کتاب‌ها آماده شده بود تا شرکت‌کنندگان با گوش‌دادن آن‌ها، در این بخش از مسابقه شرکت کنند».

مسئول کتابخانه شهید اسدی با اشاره به طرحی که سال گذشته در این کتابخانه مطرح شد و پیامد خوبی داشت، می‌گوید:«در آخرین دوره تابستان سال گذشته نیز با طرحی در فرهنگ‌سازی افزایش سرانه مطالعه کتاب، حدود هزار و 800جلد کتاب فروخته شد که مناسب رده‌های سنی‌ مختلف بود».

118324.jpg

اردوهایی برای ترویج مطالعه

هرازگاهی این کتابخانه برنامه اردویی نیز برای اعضا دارد. البته این اردو‌ها نیز کمی با اردوهای دیگر تفاوت دارند؛« آخرین‌بار که خانم‌ها را به بوستان ریحانه بردیم، آنجا دورهمی کتاب داشتیم. گروه‌های دیگری که آمده بودند هر کدام به فعالیتی مشغول بودند اما ما در کنار تفریح، چند کتاب هم مطالعه کردیم. این بسیار برای گروه‌های دیگر جذابیت داشت و به‌نوعی علاقه‌شان را به این روش خاص اردو مطرح می‌کردند».

دورهمی یار مهربان

حدود یک‌سال است که هر پنجشنبه دورهمی کتاب در فرهنگ‌سرای رسانه برقرار است. این یکی از برنامه‌های کتابخانه فرهنگ‌سرای رسانه است که هم پراستقبال بوده و هم هیچ‌گاه خلف وعده نکرده و در روز خاص خودش برقرار مانده است. دورهمی‌ای که آدم‌های بسیاری را به بهانه شیرین‌خواندن کتاب دور هم می‌نشاند تا هر کدام از یار مهربانی بگویند و تجربیاتشان از خواندن هر کتاب را در اختیار دیگر مهمانان این دورهمی هم قرار دهند. خانم‌های خانه‌دار پای ثابت این جمع‌اند و در این دورهمی مدل‌های مختلفی از کتاب‌خوانی و نقد و بررسی کتاب را تجربه می‌کنند.

مدل‌های مختلف کتاب‌خوانی

عضو این دورهمی که باشی مدل‌های مختلفی از کتاب‌خوانی را تجربه می‌کنی؛ از خوانش گرفته تا تحلیل و نقد و بررسی و حتی خواندن یک کتاب و ارائه اطلاعات و مباحث خوانده‌شده آن برای دیگر اعضا. کتابدار کتابخانه فرهنگ‌سرای رسانه، خانم فخرآبادی است که مسئولیت دورهمی کتاب را نیز به عهده دارد. او می‌گوید: «اینجا کتاب‌هایی با موضوعات روان‌شناسی، تربیتی، رمان و خاطرات شهدا و دفاع مقدس باتوجه به استقبال بیشتر، تحلیل و بررسی می‌شود.»

مدل برگزاری جلسه‌ها

در ابتدای امر قرار بود فقط کتاب در این جلسه خوانده شود و اعضا تحلیلشان را از آن بگویند اما حالا که یک‌سال از جلسه آزمون و خطای این کلاس گذشته، آزمون و خطاهایی که انجام شده است آن را به‌سمت و سوی دیگری برده است. فخرآبادی توضیح می‌دهد:«حالا شیوه جدیدتری برای خوانش کتاب داریم. هر یک از اعضا بر حسب علایقی که دارد، کتاب‌هایی را انتخاب می‌کند که باید آن را در مدت دو تا سه جلسه ارائه دهد.»

در طول هفته چهارنفر برای ارائه کتاب‌هایی با موضوعات متنوع انتخاب می‌شوند. همین هفته گذشته سه کتاب با موضوعات و عنوان‌های متفاوت مانند 100راز موفقیت‌آمیز در زندگی زناشویی، بادبادک‌باز نوشته خالدحسینی و کتاب سیر عشق که تربیتی‌روان‌شناسی است، انتخاب شدند و خوانش و نقد و بررسی شدند. مسئول کتابخانه فرهنگ‌سرای رسانه می‌گوید: «هر کسی کتاب را می‌خواند باید نکات مثبت آن را نیز توضیح بدهد».

118323.jpg

مهمان ویژه

گاه مهمان ویژه‌ای هم در برنامه دارند و نویسنده کتابی را هم که قرار است در یک جلسه خوانش شود، به دورهمی‌شان دعوت می‌کنند تا اعضا از کتاب بهره بیشتری ببرند و اگر سؤالی درباره کتاب دارند به پاسخش برسند.

آخرین کتابی که خوانده شده است

آخرین کتابی که در این محفل انس با کتاب خوانده شده و نقد و بررسی هم شده است، کتابی است با عنوان «دختران هم شهید می‌شوند» که خانم فخرآبادی درباره آن می‌گوید: این کتاب مربوط به خاطرات شفاهی یک دختر مشهدی است که در واقعه 9دی شهید می‌شود و حدود 400صفحه دارد. یک قسمت از کتاب با لهجه مشهدی است و جذابیت بیشتری برای مخاطبان بومی دارد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی