کد خبر : 84761
/ 13:05
بانوان محله لشکر از ورزش و حجاب می‌گویند

چادر، رفیق من در ورزش

امروز در کشورهای پیشرفته دنیا، ورزش عاملی ضروری برای سلامت جسمانی و روانی شناخته شده است و میزان مشارکت عمومی مردم و زنان آن کشورها در ورزش، وضعیتی به‌مراتب بهتر از میزان مشارکت مردم در کشورهای جهان سوم دارد.

چادر، رفیق من در ورزش

صدر-شهرآراآنلاین، امروز در کشورهای پیشرفته دنیا، ورزش عاملی ضروری برای سلامت جسمانی و روانی شناخته شده است و میزان مشارکت عمومی مردم و زنان آن کشورها در ورزش، وضعیتی به‌مراتب بهتر از میزان مشارکت مردم در کشورهای جهان سوم دارد. در بوستان کوچکی در محله لشکر، هفت دستگاه ورزشی برای استفاده کاربران نصب شده است. هر روز چند بانو به این پارک آمده، پس از پیاده‌روی از این دستگاه‌های ورزشی استفاده می‌کنند. با اینکه روزهای گرم تابستان را سپری می‌کنیم، این بانوان با چادر به فعالیت ورزشی خود می‌پردازند. این موضوع ما را ترغیب کرد تا با دو نفر از آن‌ها که به ما اجازه مصاحبه دادند، گفت‌‌وگو کنیم.

تشویق به ورزش

معصومه فتحی 40سال دارد و 10روزی است که در پارک محله لشکر با همسایه‌ها ورزش را شروع کرده‌ است. او می‌گوید: «11سال است که ساکن محله هستم. سال‌های گذشته خصوصا در فصل‌های بهار و تابستان به باشگاه می‌رفتم و ورزش می‌کردم. در آن مدت حس خوبی داشتم و سرِحال بودم ولی ازآنجایی‌که همراهی نداشتم، ورزشم را به‌طور جدی دنبال نمی‌کردم تااینکه به پزشک مراجعه کردم و ازآنجاکه ویتامین دی بدنم کم شده و مشکلاتی برایم ایجاد کرده بود، دکتر به من توصیه کرد که ورزش کنم. به پارک محله رفتم و دیدم همسایه‌ها هم ورزش می‌کنند. آنجا بود که تشویق شدم ورزش را ادامه دهم، طوری‌که الان ورزش، جزو فعالیت‌های روزانه‌ام شده است. همین فعالیت و پیاده‌روی روزانه باعث شده است که روزم را با طراوت و احساس شادی و تندرستی شروع کنم و برای کل روز احساس و حال خوبی داشته باشم؛ به‌خصوص اینکه صبح زود می‌آیم و به همین خاطر به همه کارهایم می‌رسم. تا شب نیز حالم خوب است و پرانرژی هستم، درحالی‌که قبل از این بدنم بی‌حس بود و تا شب کسل بودم و حوصله انجام هیچ‌ کاری را نداشتم. از وقتی که دیدم همسایه‌ها هم می‌آیند، با اراده بیشتری ورزش را دنبال می‌کنم.»

او که با وجود روزهای گرم تابستان، با چادر به فعالیت ورزشی می‌پردازد، در پاسخ به دلیل این حرکت توضیح می‌دهد: «از هشت‌سالگی چادر داشتم و هیچ‌وقت نشد که به‌خاطر کار و فعالیتی، آن را از سرم بردارم، حتی یادم می‌آید کلاس چهارم دبستان بودم که مجبور شدم به‌دلیلی ساعتی چادرم را به یکی از دوستانم بدهم و در آن مدت با اینکه مانتو و مقنعه داشتم، احساس بدی پیدا کرده بودم و بعد از آن به هیچ عنوان چادرم را برنداشتم. درست است که تابستان است و هوا گرم، ولی با چادر راحت‌تر هستم و پوشیدن آن در ورزش کردنم اختلالی به‌وجود نیاورده است. به‌نظرم خانم‌ها حتما نباید چادر داشته باشند ولی رعایت حجاب برای همه ما لازم است.»

با حجاب ورزش می‌کنم

خانم زهرا انصاری، همراه و همسایه خانم فتحی، 60سال دارد و از 11سال قبل در محله لشکر سکونت دارد. او که از دوران جوانی اهل پیاده‌روی بوده‌ است، در این‌باره می‌گوید: «از همان جوانی، اهل پیاده‌روی بودم و مسیری را که برای خرید لوازم خانه و همچنین رفتن به مسجد و کلاس‌های آموزشی طی می‌کردم، پیاده‌روی می‌کردم؛ البته این کار را همچنان ادامه می‌دهم. درواقع ورزش، باعث شده است که سالم و شاداب باشم و کارهای روزانه‌ام را با طراوت و انرژی بیشتری انجام دهم. هیچ‌وقت احساس خستگی نکرده‌ام و اینکه فضاهایی وجود دارد که می‌توانم به‌راحتی همراه با دوستان و همسایه‌هایم در آنجا حضور داشته باشم و ورزش کنم، مرا خوشحال می‌کند.»

خانم انصاری در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شده و از همان کودکی به چادر علاقه داشته است. او در این‌باره می‌گوید: «از همان کودکی چادر داشتم. به نظرم می‌توان با چادر هم فعالیت‌های زیادی را انجام داد. خیلی‌ها می‌گویند فقط چادر حجاب است ولی من معتقدم که چادر، حجاب بهتر است، بنابراین اگر کسی حدود اصلی را در پوشش رعایت کند، بازهم حجاب دارد و می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌اش را ادامه دهد. خیلی از بانوان ما، لباس مخصوصی برای ورزش و سایر فعالیت‌ها دارند یا شاغل هستند و لباس اداری می‌پوشند و به محل کار می‌روند. من سال‌هاست که در فصول مختلف سال با چادر پیاده‌روی می‌کنم و هر زمان که پارک خلوت باشد، از وسایل ورزشی هم استفاده می‌کنم و هیچ مشکلی با این نوع پوشش ندارم. اعتقاد دارم که نباید ورزش را به این خاطر کنار بگذارم. در دوره‌های قرآن و در دیدار با اقوام و دوستان، همه را تشویق به ورزش و فعالیت‌های بیرون از خانه می‌کنم. از زمانی که به کلاس‌های تفسیر مسجد محل می‌روم، توانسته‌ام آیه‌های مرتبط با حجاب و پوشش زنان را برای خانم‌ها بهتر توضیح دهم. خداوند در آیه‌های زیادی مثل آیه‌های30 و 31 سوره نور و بعضی آیه‌های سوره احزاب نیز به همه افراد، داشتن پوشش و حفظ خود از گناه را توصیه می‌کند، بنابراین هر خانمی می‌تواند با رعایت حجاب و حفظ پوشش خود، انجام فعالیت‌های زیادی را در جامعه به‌عهده بگیرد.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی