• خانه
  • یادداشت
  • تسهیل سرمایه‌گذاری و ترغیب به آن
کد خبر : 84769
/ 14:03
مهدی یاراحمدی خراسانی

تسهیل سرمایه‌گذاری و ترغیب به آن

مجموعه اتفاقاتی که با سهل‌انگاری، کج‌سلیقگی، سوءمدیریت، سوءاستفاده و ... علاوه بر ایجاد معضلات اقتصادی، مالی و اجتماعی گسترده سبب از بین بردن امنیت اقتصادی برای مردم و سرمایه‌گذاران شد.

تسهیل سرمایه‌گذاری و ترغیب به آن

بلایی که اتفاقاتی نظیر بحران مالی پدیده یا مؤسسات مالی غیرمجاز در کشور به‌ویژه در مشهد ایجاد کرده‌اند بسیار فراتر از به غارت رفتن میلیاردها تومان پول و سرمایه مردم یا بیکاری عده زیادی از جوانان و افرادی بود که مسئولیت خانواده بر عهده آن‌ها قرار داشت. مجموعه اتفاقاتی که با سهل‌انگاری، کج‌سلیقگی، سوءمدیریت، سوءاستفاده و ... علاوه بر ایجاد معضلات اقتصادی، مالی و اجتماعی گسترده سبب از بین بردن امنیت اقتصادی برای مردم و سرمایه‌گذاران شد. اگر بپذیریم مسیر بسیاری از اتفاقات مهم اقتصادی از پل ریسک منطقی و معقول عبور می‌کند، اتفاقاتی که در چند سال اخیر گریبان اقتصاد کشور را گرفت باعث شد دیگر هیچ‌کس نتواند آن‌چنان که باید و شاید به روندها و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی اعتماد کند و در مواردی پرشمار‌، افراد حتی حاضر به پذیرش درصدی منطقی و قابل قبول‌ از ریسک هم نیستند.
این اتفاق رکود و توسعه نیافتن را به دنبال دارد. این یعنی اقتصاد نمی‌تواند بالنده و شکوفا باشد و پول‌های مردم به جای رونق مالیه عمومی، صرف پس‌انداز و مواردی می‌شود که رهاورد خوبی برای رشد و پیشرفت اقتصاد کشور ندارد. متأسفانه مرکز بسیاری از این بحران‌ها همانند پدیده یا میزان شهر مشهد بود و روند سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی شهر را با چالش‌هایی فراوان روبه‌رو کرد، امری که با برخی تنگ‌نظری‌ها و برخوردهای سیاسی، غیرعلمی یا غیراصولی با مقوله سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی شهر، مجموعا محدودیت‌های بسیاری ایجاد کرد که برای جبران آن، شاید به سال‌ها زمان نیاز داشته باشیم.
به هر حال، آن روزهای بسیار سخت را پشت سر گذاشته‌ایم و همان‌طور که فعالیت‌های مجموعه پدیده از سر گرفته و مقدار درخور توجهی از مبالغ سرمایه‌گذاران مؤسسات غیرمجاز پرداخت شد، تلاش شده است فرصت‌های سرمایه‌گذاری و زمینه‌های مطلوب حضور بخش خصوصی در توسعه شهری نیز ایجاد گردد.
مسلما این مهم به‌راحتی محقق نخواهد شد مگر بخش‌های مختلف برای فرایند سرمایه‌گذاری شفاف، صریح و کوتاه زمینه تسهیل را در این راستا ایجاد کنند.
این موضوع بدان معناست که با مشخص کردن اعداد و ارقام یک بسته سرمایه‌گذاری، امکان تحلیل آن برای سرمایه‌گذاران به وجود آید. یکی دیگر از راه‌های توسعه و تسهیل سرمایه‌گذاری کوتاه کردن فرایند تصمیم‌گیری است، بدان معنا که از بدو ورود سرمایه‌گذار تا صدور مجوزهای نهایی راه سرمایه‌گذاران کوتاه، شفاف و آسان باشد. این بدان جهت اهمیت دارد که مسلما هرگاه بحث پول و سود به میان می‌آید، سرمایه‌گذار حتی روزشمار سرمایه نقدی خود را حساب می‌کند. لذا کوتاه کردن فرایندها زمان معطل ماندن سرمایه را به کمترین میزان ممکن می‌رساند. در پایش کشورهای جهان برای رتبه‌بندی، فعالیت‌های اقتصادی ایران رتبه پایینی دارد. ایران جزو کشورهایی است که در آن‌ها سرمایه‌گذاری به‌‌سختی انجام می‌شود و بخشی شایان توجهی از این مسأله به دلیل پراکندگی اختیارات در نظام دولتی کشور است.
به بیان ساده‌تر، جایگاه شهردار و شورای شهر در حیطه تصمیم‌گیری کشور بسیار ضعیف است و به بازنگری اساسی در قانون نیاز دارد. به عنوان مثال، اختیارات شهردار در اروپا و آسیای شرقی با ایران قابل مقایسه نیست، مسأله‌ای که به‌ویژه در کلان‌شهرها مسائل فراوانی ایجاد می‌کند.
اکنون به رغم همه کاستی‌ها و اتفاقات تلخی که در اقتصاد مشهد در سال‌های پیش رخ داده است، باید امیدوارانه عزم خود را جزم کنیم و با تسهیل امور و شفاف‌سازی فرایندها و اصلاح برخی قوانین دست‌وپاگیر، ضمن ایجاد امنیت روانی برای سرمایه‌گذاران، زمینه پیشرفت روزافزون شهر را فراهم آوریم.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی