کد خبر : 84778
/ 07:03
گزارشی از ناگفته‌های ساکنان محله تاکسی‌رانی برای مسئولان

این جزیره گمشده را دریابید!

اینجا جزیره‌ای دورافتاده از برنامه‌های مسئولان است! ۴٠سالی است که در محله «تاکسی‌رانی» زندگی می‌کنیم و می‌توانیم مشکلات اینجا را یکی‌یکی به شما بگوییم. اما هر بار که برای مشکلاتمان به‌سراغ مسئولان رفتیم اول از همه چنددقیقه‌ای برایشان از نشانی محله تاکسی‌رانی و اینکه در کدام محدوده مشهد قرار گرفته است، گفتیم و گفتیم.

این جزیره گمشده را دریابید!

سعیده ساجدی نیا-شهرآراآنلاین، برای همین می‌گوییم تاکسی‌رانی روی نقشه مسئولان نیست.مشکلات ساکنان تاکسی‌رانی زیاد است اما همه روی «نبود مدرسه» دست گذاشته‌اند و می‌خواهند که این مشکل برطرف شود. آن‌ها از نبود دبستان ابتدایی در این محله گلایه‌مند هستند. اشرف اسحاق‌پور که ۶سالی است در این محله ساکن است، می‌گوید: ساکنان این محله از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارند که برای بچه‌ها سرویس بگیرند.

او ادامه می‌دهد: مجبوریم بچه‌ها را با اتوبوس شرکت واحد به مدرسه بفرستیم. وضعیت اتوبوس‌رانی اینجا هم چندان دلچسب نیست و بچه‌ها برای رسیدن به نزدیک‌ترین مدرسه باید دو، سه خط سوار و پیاده شوند.

ربانی از دیگر ساکنان این محله، نیز نبود مدرسه را پیش می‌کشد و چند مشکل دیگر را مطرح می‌کند. او از روزهای کوتاه زمستان و سخت‌شدن رفت‌وآمد بچه‌ها می‌گوید. به گفته این ساکن محله تاکسی‌رانی، استرس تصادف‌های احتمالی دانش‌آموزان از دیگر دغدغه‌های والدین است زیرا دانش‌آموزان ناگزیر به عبور از حاشیه خیابان هستند.

حرف‌ها که به اینجا می‌رسد یکی از بانوان که کودکی در آغوش دارد با صدایی کمی بلندتر از بقیه می‌گوید: خب چرا از مدرسه استثنایی محله چیزی نمی‌گویید؟

با این گفته‌ها خودش رشته کلام را در دست می‌گیرد و بیان می‌کند: این مدرسه ساختمان خوبی دارد. کاش ساختمان مدرسه استثنایی را به بچه‌های ما بدهند زیرا بچه‌های این مدرسه از سراسر مشهد می‌آیند و همه سرویس دارند و برایشان فرقی ندارد که اینجا مدرسه بروند یا جای دیگر.

او می‌گوید: چندبار که رفتیم آموزش و پرورش به ما گفتند زمینی برای احداث مدرسه ندارند. اگر این ساختمان را جابه‌جا کنند مشکل ما حل می‌شود.

 تا شهدا برویم

سهراب عابدپور از کسبه محله تاکسی‌رانی است. او مشکلات محله را با وضعیت اتوبوس‌رانی توضیح می‌دهد: اتوبوس‌رانی قبلاً اینجا خط۵٨ را گذاشته بود که رفت‌وآمدها با آن کمی راحت‌ بود و می‌توانستیم تا پنج‌راه برویم، الان چند ماهی است که ایستگاه آخر این اتوبوس بولوار مصلی شده است. با این اتوبوس آن‌قدر باید دور دور بزنیم تا دست آخر در مصلی پیاده شویم. از آنجا هم باید ۵تا ۶هزار تومان هزینه تاکسی بدهیم بیاییم «تاکسی‌رانی».

او ادامه می‌دهد: نمی‌گوییم اتوبوس‌های اینجا ما را تا «امامت» ببرد، اما حداقل تا میدان شهدا که اتوبوس بگذارند. به‌خدا برای رفتن به حرم هزار و یک مشکل داریم!

این شهروندبه یک نقطه مثبت محل نیز اشاره می‌کند و ‌می گوید: فقط از نظر فضای سبز و بوستان‌ها، قدردان شهرداری منطقه۵ هستیم که واقعا خوب عمل کرده است و شهروندان راضی هستند.

 وجه‌تسمیه تاکسی‌رانی

سمانه غفوریان دیگر ساکن محله هم اشاره‌ای به تجمع تاکسی‌های زردرنگ دارد و می‌گوید: فکر کنم از بس اینجا تاکسی است اسمش را تاکسی‌رانی گذاشته‌اند. تجمع این تاکسی‌ها هم بلایی برای ساکنان محله و به‌ویژه خانم‌ها شده است.

او ادامه می‌دهد: وقتی می‌خواهند به مسجد بروند باید از وسط راننده‌ها که گاهی در حال ردوبدل‌کردن حرف‌های نامناسب به هم هستند، رد شوند. این آزاردهنده است، طوری که گاهی میانه راه از رفتن به نماز جماعت منصرف شده‌ایم! اگر کاری کنند که مزاحمتی برای کسی ایجاد نشود، چه اشکالی دارد این بندگان خدا اینجا باشند؟

 کمبود جدی نداریم!

با پیگیری‌ «حرف مردم» برای مشکلات مطرح‌شده در حوزه آموزشی، قاسم‌علی خدابنده، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، پس از بررسی موضوع، این‌طور پاسخ می‌دهد: از نظر فضای آموزشی مورد نیاز دانش‎آموزان در منطقه تاکسی‌رانی، کمبود جدی نداریم و دانش‌آموزان این محدوده به‌ویژه در مقطع ابتدایی به‌طورکامل زیرپوشش هستند. حتی در مواردی خاص، دانش‌آموزان خارج از محدوده تاکسی‌رانی را هم ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با اشاره به تحصیل و ثبت‌نام ۴٣٠دانش‌آموز پسر و ٣٧۵دانش‌آموز دختر در مدرسه‌های ابتدایی تاکسی‌رانی در سال گذشته، تصریح می‌کند: این درحالی است که سطح کیفی مدرسه‌های ابتدایی در این ناحیه، خوب ارزیابی می‌شود، به‌طوری‌که بسیاری از خانواده‌ها از خارج محدوده متقاضی تحصیل دانش‌آموزانشان در مدارس محدوده تاکسی‌رانی هستند.البته خدابنده درباره ساختار فیزیکی این مدرسه‌ها چیز دیگری می‌گوید. او تأکید می‌کند: این مدرسه‌ها نیاز به نوسازی و بازسازی دارند و از این نظر در فهرست مدرسه‌های اولویت‌دار در ناحیه۵ آموزش و پرورش قرار دارند.

تریبون مردمی شهرآراهفته آینده میهمان ساکنان محله لویزان است.به منظور حضور تریبون مردمی شهرآرا در محله، شما می توانید با ارسال پیامک به شماره ٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠هماهنگ کنید .

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی