• خانه
  • خراسان رضوی
  • مهلت ٢ هفته‌ای دادستانی به مطب‌ها و کلینیک‌ها برای بی‌خطرسازی زباله‌ها
کد خبر : 84790
/ 10:09
گلایه معاون شهردار از بی توجهی جامعه پزشکی به پسماندها

مهلت ٢ هفته‌ای دادستانی به مطب‌ها و کلینیک‌ها برای بی‌خطرسازی زباله‌ها

«مدیریت شهری برای اجرای قانون مدیریت پسماند و تعیین تکلیف زباله‌های پزشکی پیشگام شده است، اما برخی از اعضای جامعه پزشکی همکاری نمی‌کنند.» این گلایه را معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا مطرح کرد تا بر لزوم اجرای قانون و ابلاغیه دادستانی تأکید کرده باشد.

مهلت ٢ هفته‌ای دادستانی به مطب‌ها و کلینیک‌ها برای بی‌خطرسازی زباله‌ها

به گفته خلیل‌ا... کاظمی، مدیریت شهری در سال‌های گذشته به‌صورت تفکیک‌شده به جمع‌آوری و حمل زباله‌های پزشکی از در کلینیک‌ها و مطب پزشکان می‌پرداخت، اما جامعه پزشکی به وظیفه خود در‌قبال عادی‌سازی زباله‎‌های عفونی و ویژه، توجهی نداشت.
وی با اشاره‌به ابلاغ بخشنامه دادستانی به درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها به‌منظور مدیریت زباله‌های پزشکی ادامه داد: بر‌اساس این بخشنامه، مراکز بهداشتی و درمانی باید برای بی‌خطر‌سازی زباله‌های تولیدی خود اقدام کنند، سپس زباله عادی‌شده را دراختیار سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد قرار دهند.
به گفته وی مسئولیت تشخیص نوع زباله و تأیید انجام مراحل تبدیل زباله پزشکی به زباله عادی برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
کاظمی گفت: دانشگاه علوم پزشکی، یکی از شرکت‌های بخش خصوصی را به درمانگاه‌ها و پزشکان معرفی کرده است تا این شرکت در‌قبال دریافت وجه، برای بی‌خطرسازی زباله‌های پزشکی و عفونی اقدام کند، اما هنوز جامعه پزشکی همکاری نکرده است.
وی ادامه داد: از مجموع دوهزارو۵٠٠مطب فعال در مشهد، تاکنون فقط ٧٠٠‌مطب با این شرکت قرارداد منعقد کرده‌اند و بقیه پزشکان به ابلاغیه دادستانی برای مدیریت زباله‌های پزشکی توجهی ندارند.
کاظمی به این نکته هم اشاره کرد که شرکت عامل بی‌خطرسازی زباله‌های پزشکی، هیچ ارتباطی با مدیریت شهری ندارد و شایعات درباره افزایش تعرفه جمع‌آوری زباله‌های عفونی به‌هیچ‌عنوان درست نیست.
کاظمی بیان کرد: براساس قانون مدیریت شهری، هیچ مسئولیتی برای جمع‌آوری زباله‌های پزشکی از در مطب‌ها و کلینیک‌های درمانی تعریف نشده است.

ابتدای مرداد؛ پایان مهلت دادستانی
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادستان مرکز خراسان‌رضوی هم از تمدید مهلت مطب‌ها و کلینیک‌ها برای بی‌خطرسازی زباله‌های پزشکی خبر داد و در پاسخ به پیگیری‌های شهرآرا گفت: ابتدای مرداد، مهلت دادستانی به پایان می‌رسد.
به گفته قاضی محمد بخشی‌محبی، سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد مطابق نظر دادستانی، ١۶تیر از جمع‌آوری زباله‌های پزشکی خودداری کرد، اما با پادرمیانی فرمانداری، مهلت دو‌هفته‌ای جدیدی تعیین شد.
وی گفت: اگر پزشکان و کلینیک‌های درمانی تا ابتدای مرداد برای انعقاد قرارداد با بخش خصوصی و بی‌خطرسازی زباله‎‌های پزشکی خود اقدام نکنند، از‌سوی فرمانداری به دادستانی معرفی خواهند شد.
بخشی‌محبی به این نکته هم اشاره کرد که به‌منظور رفع انحصار از یک شرکت بخش خصوصی برای بی‌خطرسازی پسماند عفونی، مقرر شد فراخوانی در کشور منتشر شود و شرکت‌های متقاضی به این فرایند ورود کنند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی