کد خبر : 84795
/ 10:50
گزارشی از مجموعه ورزشی آماده بهره برداری انتهای بولوار سید رضی

رویش امید و زندگی

شهردار مشهد: اسم مجموعه را امید‌و‌زندگی پیشنهاد کردم و قرار است این مجموعه بیشتر در اختیار بانوان قرار گیرد‌.

رویش امید و زندگی

حسین شریعتی-شهرآراآنلاین، مطالب منتشرشده در صفحه اینستاگرام شهردار مشهد همیشه مورد توجه است مخصوصا برای رسانه‌ای‌ها ، می‌توان تازه‌ترین و دست اول‌ترین خبر‌ها را در مورد شهر مشهد آنجا دید ، قاسم تقی‌زاده خامسی این‌بار با حضور در منطقه‌11 و بازدید از یک مجموعه ورزشی بزرگ در انتهای بولوار سید‌رضی در هفته‌ای که گذشت پستی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد به این شرح :

«خیابان آموزگار از مناطق جدید شهر مشهد در منطقه‌11 است و در حال توسعه و از نظر جمعیت به تدریج در حال افزایش است‌. شهروندانی که در غرب مشهد زندگی می‌کنند خیابان آموزگار و میدان سیدرضی را به خوبی می‌شناسند‌.

در همان اطراف شهرداری در حال ساخت یک سالن ورزشی است‌، هفت‌ماه پیش که برای اولین‌بار از روند کار آن بازدید داشتم به مشاور پروژه توصیه کردم در اطراف سالن با توجه به زمین‌های موجود که متعلق به شهرداری است دو زمین تنیس‌، یک زمین پینت بال ، یک زمین اسکواش ، یک زمین برای ماشین‌های کارتینگ بچه‌ها و محیطی را برای دوچرخه سواری تفریحی ‌طراحی و اجرا کنند و آن را مدرن‌تر کنند‌.

امروز نتیجه کار برایم مطلوب بود‌. سالن‌ها و تمام تجهیزات کامل‌شده بود و زمین‌های بازی با یک همت دیگر تا آخر ماه آماده می‌شود‌.

خوشحالم که به‌زودی اهالی غرب مشهد فضای مطلوبی برای ورزش خواهند داشت‌.

اسم مجموعه را امید‌و‌زندگی پیشنهاد کردم و قرار است این مجموعه بیشتر در اختیار بانوان قرار گیرد‌.

توزیع مناسب فضاهای ورزشی می‌تواند شهروندان را به ورزش بیشتر تشویق کند خصوصا خانم‌ها که در این‌گونه موارد در مضیقه هستند ...

پس از دیدن این پست در اینستاگرام تصمیم گرفتم گزارش کاملی از این مجموعه تهیه کنم‌، عادل مشیریان کارشناس ورزش معاونت فرهنگی شهرداری منطقه نیز برای معرفی کامل‌تر این مجموعه با من همراه شد. در گفت‌و‌گویی که در طول مسیر داشتیم به ذکر خاطراتی از روند ساخت آنجا پرداخت‌. او که از ابتدای کار از ساخت و تجهیز این مجموعه اطلاع دارد از نقاط ضعف و قوت بسیاری که در مسیر نهایی‌شدن این پروژه وجود داشت صحبت کرد و در مجموع این مجتمع ورزشی را بسیار کارا و مفید‌ دانست و افزود: پیشنهاد ساخت این پروژه در سال 94‌به شهرداری داده شد و پس از بررسی‌های کارشناسی با جانمایی آن موافقت شد و اعتبار آن از معاونت فرهنگی گرفته شد‌، به‌دلیل کمبود سالن ورزشی در محدوده منطقه‌11 طرح اولیه فقط به یک سالن خلاصه می‌شد و برای بیرون از مجموعه برنامه‌ای نبود تا اینکه سال 96‌شهردار فعلی مشهد دستور ساخت و احیای فضای بیرونی پروژه را داد‌.

نیاز غرب مشهد به سالن ورزشی 

مشیریان در ادامه گفت: اکنون بسیاری از شهروندان مشتاق ورود به امر ورزش هستند و امکان استفاده از چنین مجموعه‌های کاملی می‌تواند زمینه حضور آن‌ها را در حوزه ورزشی فراهم کند.

وی به متناسب نبودن عرضه و تقاضا در میزان امکانات ورزشی در شهر و نیاز مردم اشاره کرد و افزود: مجموعه ورزشی انتهای سید‌رضی و مجموعه در حال ساخت انتهای امامت می‌تواند خلأ‌های بسیاری را در این راستا پر کند .

در مسیر بزرگ‌راه امام علی‌(ع) ساختمان سفید رنگی از دور به چشم می‌خورد‌، ساختمانی ‌که شب‌ها نیز با نور‌پردازی خاصی خودنمایی می‌کند‌. این به راحتی دیده‌شدن به علت زمین‌های خالی زیادی است که هنوز در آن‌ها ساختمان‌های قدو‌نیم ساخته نشده‌اند و شاید همین موضوع این مجموعه را مناسب استفاده برای ورزش‌های مخصوص فضای باز همچون کارتینک ، تنیس ، دوچرخه تفریحی و اسکواش کرده است‌. مکان اختصاص داده شده برای این ورزش‌ها دور‌تا دور سالن اصلی است‌. وقتی به آنجا رسیدیم مشیریان ابتدا به تشریح مکان‌های اختصاص داده شده در فضای بیرونی سالن پرداخت‌. زمین‌های ضلع غربی سالن برای احداث 2‌زمین خاکی تنیس در نظر گرفته شده و پشت آن‌ها نیز زمینی است که به علاقه‌مندان به اسکیت نمایشی می‌رسد ودر کنار‌ آن زمین اسکواش احداث می‌شود که احتمال سرپوشیده‌شدن قسمت اسکواش وجود دارد‌، پشت سالن در ضلع شمالی زمینی در حدود هزارمتر مربع به پینت بال اختصاص داده شده است ، همچنین برای زمین ضلع شرقی سالن پیست‌ کارتینگ تعریف شده است و پیست دوچرخه‌سواری شهری نیز برای علاقه‌مندان به این ورزش در مجموعه طراحی و ساخته می‌شود‌، در حال حاضر تسطیح زمین‌های تمام این ورزش‌ها انجام شده و باید تا حداکثر یک ماه آینده آماده بهره‌برداری باشد، پشت زمین کارتینگ نیز فضایی به پارکینگ خودرو اختصاص داده شده است‌، هر چند که به دلیل مسکونی‌نبودن خیابان‌های اطراف تا مدت‌ها احتیاجی به پارکینگ ندارد. نمای بیرونی ساختمان سالن نیز با دقت نظر فراوانی ساخته و طرح آن از نقوش ایرانی اسلامی، متریال ساختش از جنس جی آر سی و همچنین سنگ آجر استفاده شده است، نور‌پردازی نمای ساختمان نیز بسیار دیدنی و جذاب است‌. همچنین برای همه قسمت‌های بیرون سالن فضای سبز طراحی شده است و در آینده با اتصال پروژه احداث پارک چهل‌بازه و این مجموعه ورزشی و قرا‌گرفتن این مجموعه در حاشیه این پارک ملی بزرگ می‌توان انتظار داشت برزیبایی و کارایی مجموعه به مقدار زیادی افزوده شود‌.

پس ازاتمام بازدید از فضای بیرون به همراه عادل مشیریان وارد ساختمان می‌شویم‌، یک در بزرگ چوبی روبه‌رویمان هست که در پس آن سالن اصلی مجموعه‌ قرار دارد‌.

سالن اصلی مناسب برای اکثر ورزش‌ها، عالی برای بسکتبال 

سالنی چند منظوره در ابعاد 25‌در 40‌متر که دارای کف‌پوش استانداردی از جنس چوب است، 4‌ردیف سکو دارد و حدود 300‌‌نفر تماشاچی در آنجا امکان حضور دارند‌، سقف اینجا سازه سبک است و از طراحی جدید سالن‌های ورزشی بهره می‌برد‌، سیستم ایمنی اعلام و اطفای حریق بروز و استانداردی دارد. در طراحی این سالن از رنگ های گرم استفاده شده است و نقاشی دیوارهای موجود چند منظوره‌بودن این سالن را نشان می‌دهند. رشته‌های ورزشی ‌زیادی را می‌شود در این سالن فعال کرد، اعم از والیبال‌، هندبال‌، یوگا‌، پیلاتس و...هر رشته‌ای که به کفپوش سالن آسیبی نرساند را می‌شود در این سالن مستقر کرد اما ورزشی ویژه‌ که در این سالن می‌شود انجام داد بسکتبال است وجود اسکوربورد ، ساعت دیجیتال و دوحلقه بسکتبال استاندارد المپیک مجهز به تایمر‌های‌ 24‌ثانیه‌ای بسکتبال و ال ای دی ها‌ی دور حلقه باعث شده است درحوزه امکانات ورزش بسکتبال در مشهد رقیب نداشته باشد.

سیستم گرمایش سالن اصلی با استفاده از گاز و برق به صورت‌ هم‌زمان کار می‌کند‌، و باقی سالن‌های ساختمان با استفاده از شوفاژ گرم می‌شود، همچنین سیستم سرمایشی مجموعه نیز در سالن اصلی کولر آبی و در دیگر بخش‌ها کولرگازی است که البته تمام این سیستم‌ها به دستور شهردارمشهد به‌زودی برداشته می‌شود و جای آن با هواساز عوض می‌شود که طبیعتا برای فضاهای ورزشی بسیار مناسب‌تر است. روشنایی تمام مجموعه با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف تأمین می‌شود که البته این نشانی از مصرف ‌بهینه انرژی در تمام بخش‌های این مجموعه است‌.

118377.jpg

سالن بدن‌سازی‌، مجهز و زیبا 

طبقه همکف تنها به سالن بزرگ مخصوص بسکتبال و والیبال خلاصه نمی‌شود‌، وجود یک سالن بزرگ و مجهز بدن‌سازی به جذابیت بیشتر این مجموعه افزوده است‌، امروزه ورزش بدن‌سازی یکی از پر‌ طرف‌دار‌ترین ورزش‌هاست ، مخصوصا در شهر مشهد این‌گونه است که در هیچ کوی و برزنی نیست که باشگاهی نباشد یا طرف‌دار نداشته باشد‌، نکته مشترک تمام این باشگاه‌ها در سطح شهر شلوغ‌بودن آن‌هاست که این نشان می‌دهد شهر هنوز به فضاهای بیشتری برای ورزش بدن‌سازی نیاز دارد‌، مخصوصا برای بانوان به‌دلیل کمتر‌بودن تعداد باشگاه‌های مخصوص آن‌ها این ‌موضوع بیشتر در علاقه‌مند‌شدن به ورزش تأثیرگذار است‌.

محیطی که در مجموعه ورزشی امید و زندگی به ورزش بدن‌سازی اختصاص داده شده است از لحاظ مساحت حدود 170‌متر است و مانند دیگر بخش‌های مجموعه‌ ظاهری مدرن و به‌روز دارد‌، دیوار‌های باشگاه که ارتفاع آن 4متر است با رنگ‌های بسیار شاد و نشاط‌بخش مزین شده است به نقوشی از حالت‌های اجرای حرکات تخصصی ورزش بدن‌سازی‌، نقوشی که در نوع خود خلاقانه و بی‌نظیر است و رنگ‌های شاد آن در اولین نگاه توجه هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. مهم‌ترین قسمت باشگاه بدن‌سازی دستگاه‌های آن است‌ که ‌تا کنون 32‌دستگاه مدرن و استاندارد در این محیط تعبیه شده است ولی این پایان ماجرا نیست‌، مشیریان از اضافه‌شدن دستگاه‌های مختلف و تخصصی مخصوصا برای ورزش‌های هوازی به این مجموعه خبر می‌دهد و می‌افزاید به‌زودی شهروندان می‌توانند از یک باشگاه بدن‌سازی کامل و با کیفیت بالا برخوردار شوند و این سالن در صورت مدیریت شیفت‌ها قابلیت استفاده برای روزانه بیش از 400‌نفر را دارد‌.

اسپینینگ‌، سفر به دنیای هوازی

پس از بازدید از سالن بدن‌سازی وارد بخش دیگری از مجموعه شدیم‌، اتاقی حدودا50‌متری که 17‌دوچرخه ثابت استاندارد و به‌روز به صورت منظم در انجا قرار داده شده بود‌، این سالن مخصوص ورزش گروهی به نام اسپینینگ است‌، عادل مشیریان در مورد ویژگی‌های منحصر به فرد این ورزش استقامتی نکات فراوانی گفت‌، از سوزاندن 600‌تا 700‌کالری در هر جلسه تمرین تا شور‌و‌نشاطی که در فرد ورزشکار ایجاد می‌کند‌، شاید در نگاه اول تصور کنید اسپینینگ بسیار کسل‌کننده باشد اما زمانی که پای موسیقی پرهیجان و رقص‌نور و پخش مناظری از دوچرخه‌سواری در ارتفاعات روی پرده ویدئو پروژکشن به میان می‌آید‌ داستان عوض می‌شود‌.

این سالن گنجایش افزودن هشت‌دوچرخه دیگر را نیز دارد تا بشود یک تیم 25‌نفره اسپینینگ به همراه مربی خود ورزش کنند و لذت ببرند‌، عادل مشیریان درباره تجربه این ورزش این‌گونه شرح می‌دهد: فشاری که رکاب‌زدن دوچرخه روی ورزشکار می‌آورد ثابت نیست و با کنترل مربی زیاد یا کم می‌شود‌، همچنین معمولا بسته به فیلمی که ورزشکاران می‌بینند میزان فشار کنترل می‌شود به این نحو که مثلا در فیلم دوچرخه‌سواری را می‌بینیم که با تلاش فراوان از یک سربالایی با شیب تند بالا می‌رود و دراین بالا‌رفتن از آن تپه پخش شده در نمایشگر با قدرت به رکاب‌زدن ادامه می‌دهد به همین صورت وقتی فیلم صحنه‌ای را پخش می‌کند که یک دوچرخه‌سوار در سراشیبی قرار گرفته است ورزشکاران حاضر در سالن نیز فشار کمتری لازم است به رکاب‌های دوچرخه بیاورند چرا که به‌ صورت خودکار رکاب‌زدن راحت‌تر می‌شود‌.

پس از بازدید از این قسمت جذاب مشیریان مرا به بازدید از سالن دیگری در طبقه بالا دعوت کرد، سالنی حدودا 200‌متری که می‌شود در آن بسیاری از ورزش‌های گروهی را انجام دا‌د، ازکشتی و جودو گرفته تا تکواندو و کاراته. تاتامی کف سالن بسیار استاندارد بوده و قسمتی از آن نصب شده است وباقی آن به‌زودی تکمیل می‌شود‌. در این طبقه سالن دیگری نیز در فضایی حدود 140‌متر‌ برای ورزش‌هایی که مکمل بدن‌سازی هستند مانند تی آر ایکس و کراس فیت تدارک دیده شده است. این سالن از امکانات و تجهیزات خوبی برخوردار است‌، سازه سقف بسیار مستحکم است و در مجموع همه چیز طبق استاندارد ها طراحی و ساخته شده است‌.

در انتها بازدیدی نیز از پشت‌بام مجموعه داشتیم که دارای فضای بزرگ و دیواره‌های بلند و شکیل است‌، مشیریان از پیشنهادی که برای احداث یک کافه بیلیارد در این فضا شده است گفت و افزود در صورت تحقق ساخت کافه بیلیارد علاوه بر اشتغال‌زایی و کسب درآمد خوب می‌شود مکان مناسبی را برای استراحت ورزشکاران و خانواده‌های آن‌ها به وجود آورد.

شهرداری متولی اصلی امر ورزش نیست 

پس از بازدید از مجموعه ورزشی امید وزندگی برای کسب اطلاعات سیاست‌های اتخاذی شهرداری منطقه‌11 به گفت‌و‌گو با شهردار منطقه پرداختیم‌.

سعید ریخته‌گر در این دیدار گفت: بر هیچ کسی اهمیت ورزش در سلامت فردی و اجتماعی پوشیده نیست وبه قول معروف عقل سالم در بدن سالم است و این موضوع را بر جامعه هم می‌توان تسری داد‌.

شهردار منطقه افزود‌:جامعه‌ای که درآن سلامت جسمانی عمومی وجود نداشته باشد را نمی‌توان جامعه موفقی دانست‌، در جامعه ما نیز ورزش باید جایگاه لازم و شایسته خود را پیدا کند ولی هنوز تا رسیدن به استاندارد‌های جهانی فاصله داریم اما با اندیشیدن تدابیر دقیق و علمی و تجربه‌شده می‌توان ورزش را در بین تمام احاد جامعه گسترش داد‌.

ریخته‌گر افزود‌: دراین بین ادارات مختلفی در حوزه ورزش ورود پیدا می‌کنند که قانون برای شهرداری نیز در حوزه‌های ورزشی وظایفی قرار داده است و تاکنون نیز شهرداری‌ها فعالیت‌های زیادی در این امر داشته‌اند‌، اما این نکته نباید فراموش شود که شهرداری متولی اصلی ورزش نیست‌، وقتی ما وزارت خانه‌ای به نام ورزش و جوانان داریم مشخص است که متولی اصلی ورزش کیست‌، در کنار این وزارت‌خانه سازمان‌هایی مثل شهرداری نقش مکمل ایفا می‌کنند‌.سعید ریخته‌گر خاطر نشان کرد‌: از نظر من یکی از مهم‌ترین تدابیری که باید اندیشیده شود کوتاه‌کردن دست‌های دولتی از امر ورزش و سپردن آن به بخش خصوصی است‌، این موضوع ثابت شده است که بخش خصوصی می‌تواند با صرف هزینه کمتر به بهره‌وری بسیار بالاتری برسد و معمولا مردم نیز در حوزه‌های گوناگون‌ از قسمت‌هایی که بخش خصوصی آن‌ها را مدیریت می‌کند راضی‌تر هستند.وی ادامه داد: یکی از پیشنهاد‌های ما آزاد‌کردن تعرفه برای استفاده‌کنندگان از مراکز ورزشی دولتی و افزایش کیفیت این مراکز از محل درآمدهای حاصل از این راه است‌. اقشاری که ضعیف‌تر هستند را نیز می‌توان با اختصاص یارانه حمایت کرد همان‌طور که در کشور‌های توسعه‌یافته به این‌گونه اقشار که شامل دانشجویان‌، کارمندان‌، کارگران وافرادی از این دست می‌شوند نیز چنین یارانه‌هایی اختصاص می‌دهند‌.شهردار منطقه افزود: در کشور ما نیز اقشار ضعیف‌تر را تا حدود زیادی می‌توان شناسایی کرد و از آن‌ها حمایت کرد و این حمایت را باید با واقعی‌کردن بهای خدمات دولتی و دریافت سرمایه از اقشار ثروتمند‌تر تحقق بخشید.‌ در راستای همین دیدگاه ساخت و بهره‌برداری از فضای بیرونی مجموعه ورزشی انتهای بولوار سید‌رضی کاملا به بخش خصوصی واگذار شده است.

سعید ریخته‌گر درباره نام احتمالی این مجموعه ورزشی گفت همان‌طور که آقای تقی‌زاده خامسی در اینستاگرام خود پیشنهاد نام امید و زندگی را برای این مجموعه دادند این نام محتمل‌ترین نام است اما تصمیم‌گیرنده نهایی در‌این‌باره شورای شهر است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی