کد خبر : 84798
/ 11:08
گفت‌وگو با قاری معلول ساکن امیریه که 3رتبه برتر کشوری دارد

35سال کار قرآنی

محمد حقیقت‌طلب، قاری قرآن معلولی، است که به گفته خودش بیش از 35سال از عمرش را به خواندن و آموزش قرآن پرداخته است.

35سال کار قرآنی

حسین برادران‌فر-شهرآراآنلاین، محمد حقیقت‌طلب، قاری قرآن معلولی، است که به گفته خودش بیش از 35سال از عمرش را به خواندن و آموزش قرآن پرداخته است. او که اکنون ساکن امیریه است بدون هیچ چشمداشت و انتظار مالی از کسی، قرآن را به نسل‌های بعد از خود می‌آموزد و با ترویج فضایل قرآنی موجب اصلاح و تربیت جوانان بسیاری شده است. حقیقت‌طلب که در حال حاضر در یک کارخانه شیر مشغول به کار است، طی چند دوره حضورش در مسابقات کشوری قرآن ویژه معلولان، سه دوره رتبه برتر این مسابقات را به دست آورده است. با او دوستانه‌ گفت‌وگو کرده‌ایم که در آن خاطرات این سال‌های پربرکت را با هم مرور خواهیم کرد.

اولین استادم پدرم بود

محمد حقیقت‌طلب سال1348 در کوچه حسین‌باشی به دنیا می‌آید و قبل از رفتن به مدرسه قرائت قرآن را از پدرش که یکی از قاریان محله است می‌آموزد.

خودش دراین‌باره می‌گوید: متولد کوچه حسین‌باشی هستم. مرحوم پدرم، علی حقیقت‌طلب، باوجوداینکه شغل اصلی‌اش رانندگی با کامیون بود اما در کنار این شغل به مداحی و قرائت قرآن نیز می‌پرداخت، همیشه جلسه قرائت قرآن در خانه ما برگزار بود و پدرم استادی آن را برعهده داشت. جلسه قرآن رونق بسیار خوبی داشت و بسیاری از اهالی محله و محله‌های اطراف با شور واشتیاق زیادی در این جلسه قرآن شرکت می‌کردند. پدرم رفتار مهربانانه‌ای با شاگردانش داشت و برای جذب بیشتر آن‌ها به مفاهیم قرآن، جوایزی را به شاگردانش می‌داد. من نیز از همان پنج‌وشش‌سالگی به‌عنوان یکی از شاگردان پدر در این جلسات قرآنی شرکت می‌کردم. در مدت چندسال شاگردی در محضر پدر، فنون مختلف قرآئت قرآن را آموختم، علاوه‌بر پدر، از محضر استاد مرحوم مختاری نیز بهره‌ها بردم. مرحوم مختاری یکی از بهترین قاریانی است که تاکنون داشته‌ایم. به‌دلیل علاقه‌ای که به خواندن و یادگیری قرآن داشتم، همیشه جزو شاگردان ممتاز و برتر کلاس بودم و زمانی که استاد سر کلاس نمی‌آمد، به‌جای استاد درس می‌دادم.

برگزاری جلسه قرائت قرآن در چهارده‌سالگی

محمد نوجوان از در سنین کم به قرائت قرآن پرداخته بود از همان ابتدا به چنان تسلطی دست پیدا می‌کند که در چهارده‌سالگی اولین جلسه قرآن را با استادی خودش تشکیل می‌دهد.

حققت‌طلب در توضیح این مطلب می‌گوید: همان‌طور که گفتم، بعضی وقت‌ها که استاد گرفتار بود و سرکلاس نمی‌آمد، به‌جای استاد آموزش شاگردان را برعهده داشتم، با تکرار این مسئله و با تسلطی که در جلسات قرائت قرآن به دست آورده بودم، به‌تدریج احساس کردم که می‌توانم جلسه قرآن مستقلی را تشکیل داده و استادی آن را برعهده بگیرم. سرانجام با اعتماد به آموخته‌ها و به لطف خداوند، این تصمیم را عملیاتی کردم و در چهارده‌سالگی کلاس آموزش قرائت قرآنی را تشکیل دادم و اعلام کردم که همه می‌توانند به‌طور رایگان در این جلسه شرکت کنند. بعد از چند روز تعدادی از اهالی محله، افراد بزرگسال و نوجوان، برای جلسه قرآن ثبت‌نام کردند. بیشتر شاگردانم سن وسالشان خیلی بیشتر از من بود و سن پدر و پدر بزرگم را داشتند. جلسه اولی که سرکلاس رفتم با دیدن من به‌عنوان استاد تعجب‌کردند، بعضی‌ها دچار تردید شده بودند، چون فکر می‌کردند من تجربه لازم برای قرائت قرآن را ندارم، یکی از آن‌ها که پدرم را می‌شناخت با تعجب روبه من کرد و گفت: من فکر می‌کردم که استاد این جلسه علی آقا، پدرتان، هستند اما حالا می‌بینم شما که سن وسال زیادی هم ندارید می‌خواهید کلاس را اداره کنید، به نظرت می‌توانی از پس این‌کار بربیایی؟ با اعتماد به نفس زیاد گفتم: بله می‌توانم. من سال‌هاست که شاگردی می‌کنم و در مواقع متعددی نیز به جای استاد کلاس را اداره کرده‌ام. آن مرد که اطمینانم را دید، دیگر چیزی نگفت و نشست. کلاس آموزش قرائت قرآن را شروع کردم. چند روزی که گذشت، شاگردان متوجه شدند که سواد و تسلط اداره کلاس و معلمی جلسه را دارم، به‌تدریج تردیدها برطرف شد و حتی شاگردان جدیدی در کلاسم شرکت کردند. به این ترتیب در اولین تجربه استادی قرائت قرآن موفق شدم و بعد از آن جلسات قرآن بی‌شماری را برگزار و مدیریت کردم.

تحصیل دانشگاهی علوم قرآنی

محمد حقیقت‌طلب بعد از تشکیل جلسات قرآن برای افزایش اطلاعاتش در حوزه قرائت قرآن، شروع به مطالعه و تحقیق درباره علوم و قرائت قرآن می‌کند.

حقیقت‌طلب دراین‌باره می‌گوید: هرسال که جلسات قرآن را برگزار می‌کردم، احساس می‌کردم که باید اطلاعاتم نسبت به سال قبل بیشتر باشد، به همین دلیل به گوش دادن قرائت‌های قاریان مشهور جهان پرداختم و مطالعاتی نیز در زمینه تجوید، ترتیل و دیگر اصول قرائت قرآن آغاز کردم. در بین قاریان مشهور جهان بیشتر به قرائت‌های عبدالباسط و مصطفی اسماعیل علاقه داشتم. شیوه قرائت من نیز ترکیبی از شیوه عبدالباسط و مصطفی اسماعیل است، قرائت قاریان ایرانی را نیز گوش می‌دادم، در بین این قاریان ایرانی، استاد پرهیزگار را چه از لحاظ علمی و چه از این منظر که قاری بین‌المللی و جزو قاریان برتر جهان اسلام هستند قبول دارم، این استاد قرائت ویژه و جذابی دارند و به‌نظرم از همه قاریان ایرانی بهتر و برتر هستند. در کنار این مطالعات در سال1375نیز یک دوره آموزش قرآن را در دانشگاه کرج گذراندم. در این دوره آموزشی تجوید، ترتیل و صوت و لحن قرآن را علمی فراگرفتم و از محضر استادان بنام آن دوره مانند موسوی‌بلده، صاحب کتاب تجوید،کسب فیض کردم. بعد از گذراندن این دوره مدرک رسمی مربیگری قرآن را گرفته و رسمی اجازه برگزاری جلسات قرآن را در سطوح مختلف سنی (کودک، نوجوان و جوان) پیدا کردم.

کسب 3مقام کشوری در مسابقات قرآنی معلولان

حقیقت‌طلب بعد از کسب مدرک مربیگری به‌عنوان یک قاری معلول در برنامه‌ها و جشن‌های بهزیستی به قرائت قرآن می‌پردازد و به‌عنوان قاری برتر استان در مسابقات کشوری قرآن بهزیستی شرکت می‌کند و سه‌مرتبه پیاپی رتبه اول کشوری را کسب می‌کند.

او دراین‌باره می‌گوید: چون از نظر جسمی دارای معلولیت بوده و عضو معلولان بهزیستی مشهد هستم بعد از گرفتن مدرک مربیگری به‌عنوان قاری قرآن در مسابقات منطقه‌ای قرائت قرآن بهزیستی شرکت می‌کردم و در این مدت چندین مرتبه نیز رتبه برتر منطقه‌ای، شهری و استانی قرآن معلولان را به‌دست آوردم. به‌دنبال کسب این موفقیت‌ها جواز شرکت در مسابقات کشوری قرآن معلولان را به دست آوردم. مسابقات کشوری قرآن معلولان از سال1360 برگزار می‌شود، در این مسابقات برترین قاریان معلول کشور شرکت دارند. در سال 1378 به‌عنوان قاری برتر و نماینده معلولان استان در این مسابقات کشوری، که آن سال در مشهد نیز برگزار می‌شد، شرکت کردم. در این مسابقات قاریان باسابقه و قهرمانان کشوری زیادی حضور داشتند، رقابت و پیروزشدن بر این افراد بسیار سخت و مشکل به نظر می‌رسید. اما با توکل به خدا و امام رضا(ع) در رقابت با چند نفر از بزرگان در رشته قرائت قرآن موفق به کسب رتبه برتر در این رشته شدم و به‌عنوان جایزه دو یا سه سکه بهار آزادی دریافت کردم. سال بعد نیز با شرکت در همین مسابقات که در رامسر برگزار شد، موفق به کسب رتبه برتر کشور در رشته قرائت ترتیل شدم و سال بعد ازآن نیز در رشته تجوید، مقام اول کشوری را به دست آوردم و سال بعد از آن نیز در رشته ترتیل، رتبه دوم کشور را به دست آوردم. 

118383.jpg

احیای مجالس قرآن‌خوانی در مناطق محروم

حقیقت‌طلب در کنار تلاش برای حضور در مسابقات و افزایش اطلاعات قرآنی خود، تلاش و کوشش فراوانی برای برپایی جلسات قرآن در مناطق محروم داشته است.

او در توضیح این مطلب می‌گوید: وقتی انسان در یک وادی مثل قرآن قرار می‌گیرد و آن همه زیبایی و کرامت را مشاهده می‌کند، حیفش می‌آید که این همه زیبایی را به دیگران نشان ندهد، علاوه‌براین چون آیات و احادیث زیادی در رابطه با آموزش قرآن وجود دارد، از همان ابتدا تلاش زیادی برای برگزاری جلسات قرآن انجام دادم، با توجه به پذیرش و استقبال ساکنان حاشیه شهر، بیشتر تمرکز فعالیتم را در حاشیه شهر قرار دادم و با حضور در بین محلات حاشیه شهر و گفت‌وگو با هیئت امنای مساجد محله از آن‌ها ‌خواستم که در برگزاری جلسه قرآن یاری‌ام کنند. خوشبختانه با همراهی اهالی و هیئت امنای مساجد در این مدت موفق به برگزاری جلسات متعدد قرآن در مناطق محروم شهر شدم. یکی از این جلسات که خیلی برایم خاطره‌انگیز بود، جلسه قرآنی بود که در منطقه بولوار توس تشکیل دادم. این محله دارای مسجد بسیار کوچکی به نام مسجد امام محمدباقر(ع) بود. بعد از صحبت با هیئت امنای مسجد متوجه شدم که افراد این محله به‌ویژه جوانان محله تمایل زیادی به حضور در جلسه قرآن را ندارند و متأسفانه به کارهای دیگری مشغول‌‌اند. اعضای هیئت امنا گفتند: اگر شما بتوانید جوانان را به جلسه قرآن بیاورید، کارستان کرده‌اید. با این اوصاف ناامیدکننده کارم را شروع کردم و اولین جلسه قرآن با چند نفر پیرمرد شروع شد. اما برای جذب جوانان به جلسه قرآن در مسیر رفت‌وبرگشت هرجا جوانی را می‌دیدم با صحبت‌کردن و وعده جایزه از او می‌خواستم که به جلسه قرآن بیاید. خوشبختانه سرانجام دو، سه نفر از جوانانی که کمی هم بی‌انگیزه بودند، یک شب به جلسه قرآن آمدند، من هم تا جایی که توانستم درباره ثواب و برکات خواندن قرآن صحبت‌ کردم که این تبلیغات و تلاش‌ها تأثیر خودش را گذاشت و بعد از چند جلسه تعداد بیشتری از جوانان محله در جلسه قرآن حاضر شدند. کار به جایی رسید که بعد از چندماه دیگر جایی برای نشستن نبود، برای مدت 10سال مربی قرآن این جلسه بودم، همان نوجوان‌هایی که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد به جلسه قرآن بروند، حالا به جوان‌های باایمان و مؤمنی تبدیل شده‌اند و هرکدام بانی برگزاری یک جلسه قرآن هستند.

35سال کار قرآنی

محمد حقیقت‌طلب بیش از 35سال از عمر خود را صرف تعلیم وآموزش قرآن به همشهریان خود کرده است بدون اینکه حتی یک ریال از آن‌ها دریافت کند. او معتقد است که قرآن تنها راه نجات و آسایش است.

حقیقت‌طلب در توضیح این مطلب می‌گوید: هرچه دارم از قرآن و توجه به آن است، اینکه یک زندگی سالم و بدون دغدغه دارم، برایم کافی است، به همین دلیل از همان ابتدا که شروع به آموزش و تعلیم قرآن کردم از خدا خواستم که در این راه یاری‌ام کند، من هم درعوض تا جایی که بتوانم بندگان او را با قرآن و دستورهای روشنی‌بخش آن آشنا می‌کنم. با توجه به افزایش شبکه‌های ماهواره‌ای و افزایش بزهکاری‌های اجتماعی، متأسفانه در این سال‌ تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان ما در معرض خطر و لغزش هستند و تنها راه نجات ما از مشکلات زندگی، پناه‌بردن به قرآن است. ما حتی برای حل مشکلات مملکتی (گرانی، فساد و بیکاری) نیز باید به دستورها و احکام قرآن توجه کنیم، اگر ما به دستورهای قرآن عمل کنیم هیچ قدرتی توانایی شکست ما را ندارد.

بزرگ‌ترین آرزویم برقراری مسابقات بین‌المللی معلولان است

حقیقت‌طلب که تاکنون در سه‌دوره از مسابقات قرآن معلولان کشور رتبه برتر را کسب کرده است، آرزویش شرکت در مسابقات بین‌المللی معلولان است.

او در توضیح این مطلب می‌گوید: در ابتدا که به عرصه مسابقات قرآنی وارد شده بودم، آرزویم این بود که در مسابقات قرآنی برنده یک سفر حج یا یک سفر کربلا بشوم، اما هیچ‌کدام از جوایزی که برنده شدم این‌طور نبود، بیشتر پول نقد یا سکه بود، به نظرم بهترین هدیه برای کسی که برنده مسابقات قرآنی است، سفر زیارتی به خانه خدا یا عتبات عالیات است اما چون سازمان بهزیستی چنین بودجه‌ای ندارد تاکنون چنین جایزه‌ای نداشته است. خوشبختانه بعد از چند سال به این آرزویم رسیدم و زائر خانه خدا و قبر امام حسین(ع) شدم. در این دو سفر روحانی بیشتر وقتم را مشغول قرائت قرآن بودم و با عظمت امام حسین(ع) آشنا شدم. در حال حاضر تنها آرزویم برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن معلولان جهان اسلام مانند: مسابقات بین‌المللی مالزی در ماه رمضان است. دوست دارم در این مسابقات با نفرات برتر قرائت قرآن معلولان کشورهای اسلامی مسابقه بدهم و جایزه بین‌المللی آن را دریافت کنم. از مسئولان می‌خواهم برای برگزاری چنین مسابقات بین‌المللی‌ای برای معلولان تلاش کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی