کد خبر : 84799
/ 11:17
گوشه‌ای از اقدامات شهرداری منطقه برای پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان

تابستان با طعم ورزش

واحد تربیت‌بدنی منطقه12 با برنامه‌های مختلف تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان منطقه را در فصل تابستان با رشته‌های مختلف ورزشی سرگرم کرده است.

تابستان با طعم ورزش

رضاریاحی-شهراراآنلاین، یک دانش‌آموز در مدت تحصیلات ابتدایی تا گرفتن دیپلم، به‌طور متوسط 4سال از عمر خود را در اوقات فراغت به سرمی‌برد، واقعیتی که کمتر به آن توجه می‌شود. بر همین اساس لازم است استفاده از وقت را از دوران کودکی به فرزندان آموخت. پرکردن ساعات بعد از مدرسه به روشی هدفمند و منظم، از بروز ناهنجاری‌های اجتماعی در دانش‌آموزان پیشگیری می‌کند. در اسلام نیز اوقات فراغت انسان اهمیت فراوانی دارد؛ چنانچه در احادیثی از ائمه(ع) روایت شده است که آن بزرگواران نیز به مسلمانان توصیه می‌کردند که اوقات روزانه خود را به چهار دسته تقسیم کنند و بخشی از آن را به اوقات فراغت و تفریح خود بپردازند.

حالا فصل تابستان شروع شده است و دانش‌آموزان نزدیک به سه ماه می‌توانند با فراغ بیشتری به برنامه‌های مورد علاقه خود بپردازند. اما همین سه‌ماه شیرین اگر با برنامه و منظم پیش نرود، می‌تواند منشأ ناهنجاری‌های زیادی مانند ناسازگاری دانش‌آموزان با والدین، افسردگی ناشی از سردرگمی در طول شبانه‌روز، تندخویی و پرخاشگری دانش‌آموز با اطرافیان و ده‌ها نوع ناهنجاری اجتماعی‌ای باشد که همه از بی‌برنامگی و نبود محل مناسب برای صرف انرژی نوجوانان و جوانان نشئت می‌گیرد.

از طرفی منطقه12 شرایط ویژه‌ای در میان مناطق دیگر شهری دارد. این منطقه نوین که هنوز ساکنانش کمتر فرصت کرده‌اند یکدیگر را در برنامه‌های مشترک ببینند، می‌تواند با برنامه‌ریزی‌های دقیق و متنوع نشاط و پویایی اجتماعی بیشتری داشته باشد و آغازی بر دوستی‌های مشترک زیادی باشد. 

امری که این روزها در منطقه12 در حال اجراشدن است؛ کافی است به یکی از سالن‌های ورزشی منطقه12 مراجعه کنید تا سروصدا و شورونشاط نوجوانان و جوانان منطقه را هنگام بازی‌های مختلف ببینید. از فوتسال گرفته تا والیبال، شنا و... .

واحد تربیت‌بدنی منطقه12 با برنامه‌های مختلف تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان منطقه را در فصل تابستان با رشته‌های مختلف ورزشی سرگرم کرده است. بر همین اساس برای اطلاع از نحوه برگزاری و تنوع کلاس‌های ورزشی و آموزشی، گفت‌وگویی با محسن عامری، کارشناس تربیت‌بدنی شهرداری منطقه12، انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی شهرداری در منطقه12

محسن عامری به تعداد زیاد فضای ورزشی پیشرفته و مطلوب در منطقه12 اشاره می‌کند و می‌گوید: تربیت‌بدنی شهرداری منطقه12 دارای چهارسالن ورزشی به نام‌های شهدای شهرداری1 و 2، سالن ورزشی شهید آراسته و سالن ورزشی شهید نیکنام است که فضای ورزشی مناسبی را برای دانش‌آموزان منطقه در فصل تابستان مهیا کرده است. وسعت سالن ورزشی شهدای شهرداری1 و 2، بیش از شش‌هکتار است که در نوع خود یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های ورزشی در شهر مشهد است. در این مجموعه دو سالن ورزشی وجود دارد که یکی از این سالن‌ها بیش از 3000متر مربع زیربنا دارد.

54کلاس ورزشی و آموزشی در سالن شهدای شهرداری1 و 2

کارشناس تربیت‌بدنی آقایان در شهرداری منطقه12 تصریح می‌کند: در چهار سالن ورزشی موجود در منطقه، کلاس‌های ورزشی و فرهنگی در رشته‌های مختلف درحال برگزاری است. در سالن شهید آراسته 20کلاس، در سالن شهید نیکنام 12کلاس و در سالن شهدای شهرداری 1و 2،

22کلاس و درمجموع 54کلاس ورزشی، آموزشی و فرهنگی در جریان است که نسبت به سال گذشته که 46کلاس ورزشی و آموزشی بود، پیشرفت چشمگیری داشته است.

118388.jpg

فعالیت در تمام رشته‌های رزمی

رشته‌های ورزشی در منطقه تنوع زیادی دارد و تقریبا هر نوع رشته‌ای در این سالن‌ها وجود دارد.

عامری این جمله را می‌گوید و درهمین‌باره توضیح می‌دهد: در بیشتر رشته‌های ورزشی فعالیت داریم. تمام رشته‌های رزمی به غیر از بوکس، فوتبال، فوتسال، والیبال، بسکتبال، کشتی و ژیمناستیک ویژه رده سنی زیر 9سال و شنا از جمله فعالیت‌های ورزشی شهرداری منطقه است. تنها کمبود فضای ورزشی در منطقه مربوط به استخر شناست. با وجود این کمبود، در حال رایزنی با مدیران استخر آبی هشتم واقع در بولوار حجاب هستیم تا کلاس‌های شنا با شهریه ناچیز 55هزارتومان برای 10جلسه در این استخر برگزار شود.

برگزاری مسابقات محلات ویژه رده‌های سنی مختلف

کارشناس تربیت‌بدنی آقایان در شهرداری منطقه12، درباره کیفیت مسابقات محلات این‌گونه توضیح می‌دهد: طی چند سال اخیر، در تابستان، مسابقات محلات در همه مناطق شهری مشهد برگزار شده است. این مسابقات در چهار رشته ورزشی والیبال، بسکتبال، فوتسال و فوتبال در سه رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه حضوری به سالن‌های ورزشی منطقه در این مسابقات ثبت‌نام کنند. برهمین اساس نونهالان باید در بازه سنی متولدان 11/10/83 تا 11/10/87 باشند. نوجوانان نیز باید در بازه سنی متولدان 11/10/81 تا 10/10/83 و جوانان در بازه سنی متولدان 11/10/78 تا 10/10/81 باشند.

عامری می‌گوید که مسابقات محلات از سی‌ام همین ماه در سالن شهدای شهرداری1 آغاز خواهد شد و هدف نهایی آن القای نشاط و شادابی جمعی در بین دانش‌آموزان منطقه است.

میزبان دانش‌آموزان دیگر مناطق هستیم

او سالن‌های ورزشی باکیفیت و استاندارد، کلاس‌های متنوع، وجود مربیان کاربلد و مجرب و شهریه اندک را از جمله دلایل استقبال از کلاس‌های تابستانی شهرداری منطقه برمی‌شمرد و اضافه می‌کند: تربیت‌بدنی شهرداری منطقه12، هرساله پذیرای دانش‌آموزانی از دیگر مناطق شهر مشهد و حتی خارج از شهر مشهد از جمله مناطق 9، 10، 11، منزل‌آباد و پیچ ساغروان است. در حال حاضر نیز دو کلاس آموزش تکواندو و ژیمناستیک، ویژه فرزندان کارمند شهرداری مشهد در منطقه12، برگزار می‌شود و از تمام نقاط شهری مشهد در این مسابقات شرکت می‌کنند. امیدواریم که میزبان شایسته‌ای برای این دانش‌آموزان ورزشکار باشیم.

118387.jpg

تمام سالن‌ها زیرمجموعه معاونت تربیت‌بدنی شهرداری است

تمام سالن‌هایی که شهرداری در شهر دارد زیرمجموعه معاونت سلامت و تربیت‌بدنی شهرداری مشهد است و باید با هماهنگی این معاونت اقدام به فعالیت کرد.

عامری با تأکید بر این موضوع تصریح می‌کند: اطلاع‌رسانی درباره زمان، مکان، تنوع و نحوه برگزاری کلاس‌های تابستانی برعهده روابط عمومی معاونت سلامت و تربیت‌بدنی شهرداری مشهد است و تمام سالن‌های ورزشی شهرداری، زیرمجموعه این معاونت است. به‌طور معمول، اطلاع‌رسانی درباره این کلاس‌ها از طریق تبلیغات محیطی، فضای مجازی و بانک پیامک انجام می‌شود اما به نظر من از ظرفیت شورای اجتماعی محلات که به‌واقع پل ارتباطی میان مردم و شهرداری هستند هم می‌توان برای تبلیغات استفاده کرد. باوجود این راه‌های تبلیغی معتقدم که از همه مهم‌تر کیفیت کلاس‌ها، بیشترین جذب مخاطب را به همراه دارد.

هزینه کلاس‌ها، 50درصدنرخ مصوب است

سیاست شهرداری در برنامه‌ریزی‌های ورزشی شهر ایجاد شادابی و نشاط در بین شهروندان است و مسائل مالی در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

کارشناس تربیت‌بدنی آقایان در منطقه12 به این نکته اشاره می‌کند و می‌گوید: شهرداری بر اساس سیاست ایجاد شادابی، نشاط و سلامتی بین نونهالان و جوانان، هر سال نرخ کلاس‌های آموزشی را اعلام می‌کند که این نرخ نصف نرخ مصوب اداره کل ورزش و جوانان است. در واقع شهرداری یک یارانه پنجاه‌درصدی به شهروندان می‌دهد تا مشوق آن‌ها برای شرکت در این کلاس‌ها باشد. بنابراین شهرداری چشمداشت مالی از این کلاس‌ها ندارد، از طرفی کیفیت سالن‌ها، هزینه تعمیر و نگهداری از سالن‌ها، کارکنان مشغول به کار در فضاهای ورزشی متعلق به شهرداری و هزینه تشکیل کلاس‌های ورزشی بسیار زیاد است و شهرداری باید منابع مالی مورد نیاز را فراهم کند.

بسته‌های فرهنگی در کنار کلاس‌های ورزشی

محسن عامری درباره فعالیت‌‌های فرهنگی موازی با کلاس‌های آموزشی و ورزشی نیز می‌گوید: معاونت فرهنگی، در طول تابستان اردوهای تفریحی و زیارتی برای دانش‌آموزان برگزار می‌کند که در این اردوها خانواده‌ها نیز دانش‌آموزان را همراهی می‌کنند. حضور فرزندان و خانواده‌ها در این اردوها باعث ایجاد ارتباط و رفت‌وآمدهایی بین والدین آن‌ها نیز شده است. همچنین همگام با اردوهای تفریحی، جشن‌های زیادی به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود. به‌عنوان مثال در روزهای آینده به مناسبت دهه کرامت نمایشگاهی در اطراف زمین چمن پارک ملت برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه که مختص بازی‌های فکری، تفریحی، بومی‌محلی و میدانی است، به هر منطقه شهرداری، 9غرفه تعلق خواهدگرفت.

انتخاب کلاس‌ها براساس سلیقه بچه‌ها

کارشناس تربیت‌بدنی آقایان در شهرداری منطقه12 در پایان با اشاره به نقش علاقه در پیشرفت ورزشی دانش‌آموزان می‌گوید: در بحث اوقات فراغت و اثر آن بر بهداشت روانی دانش‌آموزان باید گفت که احساس مثبت در گذراندن اوقات فراغت، تضمین‌کننده سلامت و بهداشت روانی انسان است. اما باید به این موضوع توجه داشت که خانواده‌ها باید به خواسته‌ و سلیقه فرزندان خود احترام بگذارند و نمی‌توان از روی اجبار آن‌ها را علاقه‌مند به رشته‌ای خاص کرد.

درانتهای این گزارش برای تشخیص دقیق‌تر میزان موفقیت برنامه‌های ورزشی منطقه به‌سراغ خانواده‌هایی می‌رویم که پشت درهای بسته سالن در انتظار پایان کلاس ورزشی فرزند خود نشسته‌اند و باهم صحبت می‌کنند. 

خانم مهرابی که پسر نوجوانش را در برنامه‌های ورزشی سالن شهید نیکنام ثبت‌نام کرده است می‌گوید: دغدغه ما پیدا‌کردن مکانی در نزدیک‌ترین نقطه به محل زندگی‌مان بود تا پسرمان را به کلاس ورزشی بیاوریم. خدا را شکر وقتی فهمیدم سالن شهید نیکنام برنامه‌های متنوعی برای دانش‌آموزان دارد با توجه به اینکه این مکان نزدیک به محل زندگی ما در مجیدیه است، پسرم را برای ثبت‌نام به اینجا آوردم. مهرابی درباره کیفیت سالن و مربی‌های به‌کار گرفته شده نیز می‌گوید: مربی‌های به کارگرفته شده خوب هستند. مهم‌تر از آن سالن‌های بزرگ و استاندارد است که کیفیت خوبی نیز دارند.

خانم عامری نیز که تازه ساکن این منطقه شده است درباره وضعیت برنامه‌ها و سالن‌های شهرداری منطقه، می‌گوید:از موقعی که به این منطقه آمده‌ایم ارتباط چندانی با همسایه‌های محله نگرفته‌ایم و پسرم همیشه اوقات فراغتش را با بچه‌های فامیل در دیگر مناطق شهر می‌گذراند. اما از موقعی که به اینجا می‌آید دوستان زیادی پیدا کرده است و روزها سرگرم تفریح و بازی با همان‌هاست. از اینکه نیازی نیست به مکان‌های دیگر شهر بروم و هزینه این کلاس‌ها نیز بسیار مناسب است، بسیار خوشحالم و از شهرداری تشکر می‌کنم. حتی قبلا برای تأییدیه پزشک مجبور بودیم به مکان‌های دیگر در شهر مراجعه کنیم اما اینجا گروه پزشکی هم خوشبختانه مستقر است و این‌کار را برای ما بسیار آسان کرده است.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی