کد خبر : 84801
/ 11:23
پیگیری‌های شهرآرامحله و شورای‌ اجتماعی محله برای حل ترافیک خیابان قدیمی جواب داد

نوغان بسته‌ می‌شود

مطالبه اجرای طرحی برای کنترل ترافیک خیابان نوغان که از چند سال قبل تاکنون با انواع دیدگاه‌های متولیان و مخالفت‌هایشان مبنی‌بر غیرضروری بودن، متوقف مانده بود، حالا در نخستین روزهای تابستان سال97، محقق شده و با رای مثبت مسئولان پلیس راهنمایی‌ورانندگی و شهرداری منطقه ثامن به‌صورت رسمی آغاز شده است.

نوغان بسته‌ می‌شود

فاطمه شوشتری- شهرآراآنلاین، مطالبه اجرای طرحی برای کنترل ترافیک خیابان نوغان که از چند سال قبل تاکنون با انواع دیدگاه‌های متولیان و مخالفت‌هایشان مبنی‌بر غیرضروری بودن، متوقف مانده بود، حالا در نخستین روزهای تابستان سال97، محقق شده و با رای مثبت مسئولان پلیس راهنمایی‌ورانندگی و شهرداری منطقه ثامن به‌صورت رسمی آغاز شده است. خشت آغازین برای اجرای این طرح درحالی در این هفته با نصب بنرهای اطلاع‌رسانی گذاشته‌ شد که سال‌هاست ساکنان، کاسبان و زائران خیابان نوغان با ترافیک سنگین ظهر و بعدازظهر این معبر دست‌به‌گریبان هستند؛ ترافیکی که حتی به معابر فرعی این خیابان قدیمی هم رسیده‌ است. به‌دنبال همین مشکلات، خبر رسیده است که در مرحله اول برای کنترل ترافیک خیابان نوغان، این معبر از محل خروجی بسته‌ می‌شود تا بستر تازه‌ای برای تردد راحت زائران و مجاوران در معبر ایجاد شود. درپی این اتفاق جدید، شهرآرامحله که خود با انتشار گزارش‌های مختلف در شماره‌های پیشین، با همراهی اعضای شورای‌ اجتماعی محله نوغان دنبال حل این معضل بود، یک‌بار دیگر پای صحبت نوغانی‌ها و متولیان نشسته‌ است تا از طرحی بگوید که در چند هفته آینده با عملیاتی شدنش، خروجی خودروها از نوغان به میدان طبرسی را محدود خواهد کرد.

ترافیک و دعوا 

روزی پنج‌بار دعوا بر سر ترافیک رخ می‌دهد

خادم‌چی، آجیل‌فروش نوغان6: تعداد ماشین در این خیابان کم‌عرض خیلی زیاد است. بسیاری از رانندگان حتی شده به‌عنوان راه میان‌بر و به‌منظور گیر نکردن در ترافیک خیابان طبرسی، از نوغان تعیین مسیر می‌کنند و همین امر هم بر شلوغی این خیابان اضافه‌ می‌کند. به‌خاطر همین شلوغی‌هاست که ما کاسب‌ها بین خودمان می‌گوییم قوانین معمولی، جواب‌گوی نیازهای ترافیکی این خیابان نیست و امور رانندگان در این معبر با قوانین نانوشته می‌چرخد. یکی از همین قوانین نانوشته، دعوا برای راه باز کردن است. شاید باورتان نشود ولی روزی چهار تا پنج‌ دعوا در این خیابان سرمی‌گیرد که منشأ همه آن‌ها همین ترافیک است. رانندگان سر بوق زدن، حق تردد و موارد مشابه یقه‌به‌یقه می‌شوند؛ البته در بیشتر مواقع ما کاسب‌ها سعی می‌کنیم با پادرمیانی نگذاریم اوضاع خراب و ترافیک به خاطر همین دعوا سنگین‌تر شود.

طاهری، فروشنده پوشاک نوغان: کنار آمدن با وضعیت شلوغی خیابان نوغان واقعا سخت است؛ مخصوصا در این روزها که هوا هم گرم و حوصله افراد کم شده است. سر همین شلوغی‌هاست که ما هر روز شاهد دعوای خودروسوارها هستیم؛ به‌خصوص سر نوغان4 که خودروها از فرعی وارد معبر اصلی نوغان می‌شوند. این شلوغی تاحدی پیش می‌رود که دو ساعت مانده تا ظهر و همچنین 5 و 6بعدازظهر خیابان قفل می‌کند و حرکت‌ها 

درهم و‌برهم می‌شود. برخی‌اوقات توریست‌هایی که تاکنون مشهد را ندیده‌اند، وقتی از این محل عبور می‌کنند، ترسشان از این وضعیت، توصیف‌شدنی نیست. این‌ها متعجب می‌شوند که چطور این همه خودرو میلی‌متری از کنار هم عبور می‌کنند.

شلوغی خودروها و تصادف عابران پیاده
دختر سه‌ساله زیر ماشین له شد

طاهری‌نیا، کاسب پوشاک در نوغان8: به‌شوخی باید گفت آن‌قدر که ما راننده متخلف در خیابان نوغان دیده‌ایم، پلیس و مامور راهنمایی‌و‌رانندگی به چشم ندیده‌ایم. تردد زیاد از خیابان نوغان و شلوغی‌های آن باعث شده است این معبر، محل حادثه شود. ازآنجایی‌که عرض پیاده‌رو در این محل کم است، بسیاری از زائران از راسته خیابان تردد می‌کنند؛ به همین دلیل حوادث مختلفی برایشان رخ می‌دهد. در یکی از همین اتفاق‌ها دختر سه‌‌ساله‌ای با خودرویی برخورد کرد و لت‌‌وپار شد. خب اگر این خیابان را به‌خاطر تردد زیاد زائران که بیشترشان پیاده هستند، پیاد‌راه کنند، دیگر این وضعیت پیش نمی‌آید و شاهد چنین اتفاق‌های ناگواری نخواهیم بود.

نادعلی‌زاده، کاسب پوشاک خیابان نوغان: آقای طاهری‌نیا درست می‌گویند. چشم ما دیگر به این اتفاق‌هایی که حاصل شلوغ‌‌بازار خودروهاست، عادت کرده‌ است. به همین دلیل خودمان درخواست می‌کنیم پیاده‌راه شود، به‌شرطی‌که پلیس راهنمایی‌ورانندگی ساعت‌هایی را برای جابه‌جایی کالا به مغازه‌ها برای ما تعیین کند که بتوانیم جنس‌هایمان را با ماشین تا مغازه، حمل و تخلیه کنیم.

118390.jpg

ترافیک و زوارکش‌ها

بخشی از ترافیک نوغان زیر سر زوارکش‌هاست

نادعلی‌زاده، کاسب پوشاک خیابان نوغان: سبک رانندگی در این خیابان خیلی متفاوت و جزئی از ویژگی آن است؛ به‌عنوان نمونه سمت فرد خیابان نوغان خلاف سمت زوج آن پارک‌ممنوع است، با وجود این در طول روز تا چشم کار می‌کند، در همان طرفی که پارک‌ممنوع است، خودروها پارک می‌کنند؛ خودروهایی که بیشتر از آنِ زوارکش‌ها هستند. گویا زوارکش‌ها این خیابان را سند زده‌اند؛ چراکه حق اعتراض را از ما گرفته‌اند. این افراد با ماشین‌هایشان در حاشیه خیابان می‌ایستند و زائرهایی را که برای خرید وارد مغازه‌های ما نوغانی‌ها می‌شوند، قاپ می‌زنند؛ یعنی می‌دزدند و می‌برند به بازار فردوسی. خب همین ایست خودروی آن‌ها در این خیابان کم‌عرض، یکی از دلایل اصلی ترافیک است.

از طرف دیگر وقتی که تاکسی، مسافری را به این خیابان می‌آورد، درست وسط خیابان، توقف و شروع به خالی‌ کردن بار و زائران می‌کند؛ توقفی که اگر حتی سه تا چهار دقیقه هم طول بکشد، خودش ترافیکی از خودروها به درازای خیابان ایجاد می‌کند.

ترافیک و سروصدا

از بوق خودروها سرسام گرفته‌ایم

شاهی، میوه‌‌فروش نوغان4: کافی است کمی در کوچه‌پس‌کوچه‌های این محدوده قدم بزنید تا ببینید هر کوچه‌ای که ماشین‌روست، درگیر ترافیک شده‌ است؛ ترافیکی که از خیابان اصلی به فرعی‌ها پس می‌زند. بارها پیگیر حل این معضل از شهرداری و راهنمایی‌ورانندگی بوده‌ایم، حتی خودمان پیشنهاد داده‌ایم این معبر تبدیل به پیاده‌راه شود، به‌شرطی‌که از ساعت 10شب تا 8صبح ورودی آن باز باشد تا مغازه‌دارها بتوانند کالاهایشان را با وانت تا درِ مغازه برسانند.

منفرد، انگشترفروش خیابان نوغان: خیابان نوغان، جایی است که حجم زیاد خودروها باعث می‌شود در ساعت‌هایی که ترافیک به اوجش می‌رسد، خودروها برای عبور از بین مخلوطی از آدم‌ها و ماشین‌ها عبور کنند، آن هم با حرکت‌های میلی‌متری. همین امر بر ترافیک آن می‌افزاید؛ البته حاصل این ترافیک برای کسبه، بیشتر آلودگی صوتی و زیست‌محیطی است. رانندگان گیرکرده در ترافیک برای اینکه بتوانند میلی‌متری حرکت کنند، مدام برای یکدیگر بوق می‌زنند. از طرف دیگر در مدتی که در ترافیک می‌مانند، خودروهایشان روشن است و مدام دود از اگزوز بیرون می‌دهد. همین مسئله باعث شده است ما کاسب‌ها از صدای بوق‌ سرسام بگیریم و شُش‌هایمان مشکل‌دار شود.

البته سروکله تمام این مشکلات از 10سال قبل در این خیابان پیدا شده‌ است، درست از زمانی‌ که مسیر تردد در خیابان نوغان را تغییر دادند. قبل از آنکه ورودی خودروها به خیابان نوغان از انتها صورت‌ بگیرد، خودروها از خیابان طبرسی تعیین مسیر می‌کردند و از میدان طبرسی وارد نوغان می‌شدند. این نوع تردد باعث شده‌ بود نوغان چندان ترافیک نداشته‌ باشد اما از زمانی‌ که ورود به این خیابان از خیابان طبرسی صورت می‌گیرد، روز و شبش با ترافیک

گره‌ خورده‌ است.

ترافیک و پیاده‌راه شدن

بسته‌ شدن ابتدای نوغان راه‌حل مناسبی نیست

راضی، کیف‌فروش خیابان نوغان: سال‌هاست که ترافیک در این خیابان به معضل اصلی کاسب‌ها تبدیل شده‌ است. حضور زوارکش‌ها درکنار عرض کم خیابان، نبود تابلوهای توقف‌ممنوع، حمل با جرثقیل و موارد مشابه بر این معضل افزوده‌‌‌ است. معضلی که می‌شود با پیاده‌راه کردن نوغان حلش کرد؛ البته درخواست ما کاسب‌ها این است که این معبر پیاده‌راه شود و در ساعت‌های مخصوصی به ما اجازه تردد برای جابه‌جایی را بدهند. از طرف دیگر شنیده‌ایم که قرار است برای حل ترافیک این خیابان، ابتدای آن درست در محل تلاقی به میدان طبرسی بسته‌ شود. به نظر من که سال‌هاست شاهد این ترافیک هستم و در ایام‌ خاص همچون شهادت‌ها شاهد این نوع بسته‌ بودن خیابان توسط ماموران راهنمایی‌ورانندگی بوده‌‌ام، این روش نمی‌تواند در کنترل ترافیک نوغان چندان موثر باشد. بهتر است که بازبینی شود.

کاری کنید ترافیک حل شود

نخستین پرسشی که مطرح می‌شود، این است که چطور می‌شود با بستن خروجی یک معبر شلوغ، جلوی ترافیک و ورود خودروها را گرفت. مهمی که کاسب‌ها هم بر آن صحه می‌گذارند و از شهرآرامحله که پیگیر حل مشکل ترافیک خیابان نوغان است، درخواست می‌کنند به گوش پلیس راهنمایی‌ورانندگی برساند که به جای بستن خروجی خیابان نوغان در محل تلاقی به میدان طبرسی، ورودی آن را از محل خیابان شهیدکاشانی ببندند تا طرح پیاده‌راه شدن یا هر طرح دیگری که وجود دارد، نهایی شود. در این مدت هم، یعنی تا زمان راه‌اندازی شعاعی رضوان که در راسته طول همین خیابان و نزدیکی آن قرار دارد، خودروهایی که نیاز به تردد در خیابان نوغان دارند، از نوغان4 وارد شوند و کاسب‌ها هم در ساعت مشخصی فقط برای تخلیه بار اجازه ورود از انتهای آن را پیدا کنند.

با همه این موارد کاسب‌ها قدردان زحمات شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی هم هستند.

رئیس ناحیه یک شهرداری منطقه ثامن

محدودسازی تردد در نوغان برای کنترل ترافیک

«محدودسازی‌هایی که به‌زودی در خیابان نوغان صورت می‌گیرد، آزمایشی و برای کنترل ترافیک است.»

مقری، رئیس ناحیه یک شهرداری منطقه ثامن، با اعلام این خبر از بسته‌ شدن خروجی خیابان نوغان در چند هفته آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: به‌دنبال نشست مسئولان شهرداری و کارشناس راهنمایی‌ورانندگی با اعضای شورای‌ اجتماعی محله نوغان و پیگیری‌های شهرآرامحله برای حل معضل ترافیک این خیابان، راهنمایی‌ورانندگی تصمیم گرفته‌ است به‌صورت آزمایشی خروجی خودروها از خیابان نوغان به‌سمت میدان و خیابان طبرسی را ببندد. برای اجرای این طرح، راهنمایی‌ورانندگی به ما اعلام کرده است پرده‌نوشته‌ای را با این محتوا که «مسیر منتهی به حرم مطهر رضوی از نوغان مسدود است» در طول این خیابان نصب کنیم تا مردم بدانند که دیگر از این خیابان برای رفتن به خیابان طبرسی تعیین مسیر نکنند.

به‌گفته وی، در چند روز اخیر این پرده‌ها نصب شده‌ است. به محض اینکه بولارد برقی برای تردد خودروهای خدمات‌رسان همچون آتش‌نشانی و اورژانس هم برای نصب در ابتدای خیابان نوغان جاگذاری شود، طرح عملیاتی خواهد شد.

آن‌طور که از صحبت‌های مقری پیداست، این طرح آزمایشی است و اگر قرار به اجرای پیاده‌راه -که هنوز عملیاتی شدن آن مشخص نیست- هم باشد، هیچ عملیات عمرانی در خیابان نوغان به اجرا درنخواهد آمد.

البته این مقام مسئول توضیحات دیگری هم برای کنترل ترافیک نوغان می‌دهد و از نصب چند تابلوی پارک‌ممنوع و حمل با جرثقیل در طول خیابان به‌زودی خبر می‌دهد.

کارشناس پلیس راهنمایی‌ورانندگی در منطقه ثامن:

بسته‌ شدن خروجی نوغان، آزمایشی است

کارشناس پلیس راهنمایی‌ورانندگی مشهد که به نمایندگی از این نهاد در نشستی با موضوع ترافیک نوغان شرکت کرده‌ بود، هم از بسته‌ شدن خروجی خیابان نوغان به‌صورت آزمایشی خبر می‌دهد.

آن‌طور که این مقام آگاه می‌گوید، بسته‌ شدن خروجی خیابان نوغان در محل اتصال به میدان و خیابان طبرسی، در فاز اولِ کنترل ترافیک نوغان صورت می‌گیرد تا جوانب مثبت و منفی آن سنجیده شود؛ البته او شلوغی فرعی‌های این خیابان را بعد از بسته‌ شدن این مسیر رد می‌کند و با تاکید بر اطلاع‌رسانی دقیق اظهار می‌کند: بستن خروجی نوغان برای کنترل ترافیک را بعد از اطلاع‌رسانی شهرداری با نصب بنرها انجام خواهیم داد. اگر جواب بدهد، برای نهایی شدن، طرح را به شورای ترافیک هم خواهیم برد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی