کد خبر : 84830
/ 11:16

گرما نفس مشهدی‌ها را برید

این‌روزها گذرتان که به خیابان‌های شهر بیفتد، رهگذرانی را می‌بینید که کلاه بر سر دارند، عینک دودی می‌زنند، زیر سایه می‌ایستند و سعی می‌کنند کمتر حرف بزنند. افزایش رطوبت هوا هم‌زمان با افزایش دما در مشهد، نفس کشیدن را در شهر سخت‌تر کرده است.

گرما نفس مشهدی‌ها را برید

زهرا اسکندریان-شهرآراآنلاین، این‌روزها گذرتان که به خیابان‌های شهر بیفتد، رهگذرانی را می‌بینید که کلاه بر سر دارند، عینک دودی می‌زنند، زیر سایه می‌ایستند و سعی می‌کنند کمتر حرف بزنند. افزایش رطوبت هوا هم‌زمان با افزایش دما در مشهد، نفس کشیدن را در شهر سخت‌تر کرده است.
مردم مشهد گویی از این گرمای نزدیک به ۴٠ درجه کلافه‌اند؛ در خیابان‌ها که سری به اطراف بچرخانی، می‌بینی که شتابشان بیشتر شده تا از گرما فرار کنند و زودتر خودشان را به سرپناهی برسانند.
خودرو‌های شخصی هم در خیابان‌ها معمولا شیشه‌ها را بالا کشیده‌اند تا سرمای کولر راه را بر گرمای بیرون ببندد. با این حال کلافگی راکبان خودروها را از گرمای طاقت‌فرسای این روزهای شهر، بر سر چهارراه‌ها هم می‌توان دید؛ ماشین‌ها بیشتر بوق می‌زنند تا زودتر مسیر را برای خود باز کنند. البته هستند بعضی تاکسی‌ران‌هایی که در این روزهای داغ، خنکای کولر تاکسی را از خود و مسافرانشان دریغ می‌کنند و در توجیه این کار می‌گویند: «اگر کولر هم روشن کنیم که مسافر زدن درآمدی برامون نداره». معمولا دستمال مرطوبی همراه خود دارند و یک بطری آب و این‌گونه کمی از عطش خود کم می‌کنند.بر اساس اعداد و ارقامی که سایت هواشناسی استان نشان می‌دهد، دمای هوای مشهد از هشتم تیر تا امروز در گرم‌ترین ساعات، بین ٣۵ تا ۴٠ درجه در نوسان بوده است. البته این اعداد روز ١۴ تیر کاهش دمای نامحسوسی را نشان می‌دهد و حداکثر دما به ٣۴ درجه رسید.
شدت گرمای تیرماهی مشهد برای کاربران فضای مجازی هم سوژه شده است. یکی از کاربران در تلگرام نوشته است: «تو این هوا هر لحظه ممکنه هممون تق! صدا بدیم و تبدل به ذرت بوداده شیم!» کاربر دیگری هم معتقد است گرمای هوا بر طرز فکر مردم تأثیر گذاشته و این‌طور نوشته است: «این گرمای هوا همه رو عصبی کرده، خدا کنه هوا یکم خنک‌تر شه».
کوچه و خیابان‌های اطراف حرم امام رضا‌(ع) هم همیشه پر است از مسافرانی که برای پابوسی آمده‌اند، مخصوصا حالا که تابستان هم هست و پیک حضور زائران. مسافران مختلف با پوشش‌های مختلف، گرما را به هر نحوی تحمل می‌کنند؛ بعضی توریست‌ها را می‌بینی که با چترهایی که در دست دارند، سعی می‌کنند کمی از هُرم گرما بکاهند. پیرمردها اکثرا دستمال در دست عرق‌های پیشانی خود را خشک می‌کنند و جوان‌ترها هم با پوشیدن تی‌شرت و صندل سعی کرده‌اند دمای بدن خود را کاهش دهند.پیرزنی که چادر رنگی به سر دارد، روی نیمکتی کنار خیابان توحید نشسته است و تسبیحش را می‌گرداند و زیر لب ذکر می‌گوید. انگار گرمای ساعت ١٢ ظهر اذیتش نمی‌کند. او که به گفته خود ٧٢ سال از خدا عمر گرفته است، می‌گوید: «فکر نمی‌کنم تا الان هوا این‌قدر گرم شده باشه ولی ما که گرما رو نمی‌فهمیم.» البته این نظری ‌است که اغلب مردم در مواجهه با هوای داغ این روزهای مشهد مطرح می‌کنند. با این حال، رسولی، کارشناس اداره کل هواشناسی خراسان رضوی، به شهرآرا می‌گوید: در دوره‌های آماری گذشته رکوردهای بالاتر دما نیز در مشهد ثبت شده است.
  افزایش میانگین دما نسبت به سال قبل
اعداد و ارقام اعلام شده در سایت اداره کل هواشناسی استان حکایت از آن دارد که میانگین دمای هوای مشهد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. بر اساس اطلاعات این سایت، آمارهای مقایسه‌ای حکایت از آن دارد که میانگین دمای مهر ٩۶ تا امروز ۶/١۴ درجه سانتیگراد است اما همین میانگین برای مدت مشابه سال قبل ۶/١٣ درجه سانتیگراد ثبت شده است.
«جمعه مجددا شاهد افزایش دما در مشهد خواهیم بود و هفته پیش رو از هفته گذشته گرم‌تر است». این هم خبری است که رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی به شهرآرا می‌دهد و البته این را هم می‌گوید که از اواسط مرداد دمای مشهد و استان تعدیل می‌شود.یحیی قائنی‌پور این‌طور ادامه می‌دهد که طی هفته آینده احتمالا دمای مشهد در گرم‌ترین روز به ۴٣ درجه و دمای برخی از شهرستان‌های گرم استان نیز به ۴٨ درجه برسد.
  گرمازدگی ٢ نفر
البته گرمای هوای این روزها خوشبختانه سلامت مشهدی‌ها را چندان به خطر نینداخت و به گفته شهرام طاهرزاده، رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران علوم پزشکی مشهد تاکنون فقط دو نفر بر اثر گرمازدگی و مورد نظر مداوا شده‌اند. بدون مراجعه به بیمارستان و در محل  مورد نظرمداوا شدند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی