کد خبر : 84831
/ 11:02

بازارثانویه به داد دلار رسید

خبر راه‌اندازی بازار ثانویه ارز کافی بود که دلار از کانال هشت‌هزارتومانی به کانال هفت‌هزارتومانی سقوط کند و همچنان نیز روند کاهشی داشته باشد.

بازارثانویه به داد دلار رسید

الهام ظریفیان- شهرآراآنلاین، اگرچه هنوز صرافی‌ها تعطیل هستند اما، افرادی که با هدف سوداگری وارد بازار ارز شده بودند، با راه‌اندازی بازار ثانویه، همه فروشنده شده‌اند.
کافی است به پاتوق دلال‌های دلار روبه‌روی بانک ملی در خیابان امام خمینی مراجعه و از چند نفر از آن‌ها قیمت دلار را سؤال کنید. بلافاصله تعداد زیادی ‌دلال دور شما را خواهند گرفت و مدعی‌ می‌شوند که هر میزان دلار، یورو یا هر ارز دیگری بخواهید به شما
می‌فروشند.
گزارش میدانی شهرآرا از بازار ارز مشهد حاکی از آن است که از زمان اعلام راه‌اندازی بازار ثانویه ارز، قیمت دلار در بازار آزاد دست‌کم هزار تومان افت کرده‌ است، به طوری که قیمت دلار در این بازار به هفت هزار و ۵٠٠ تومان رسیده است.
دلارهایی که مردم عادی و دلال‌ها به سودای سودهای رؤیایی خریده بودند کم‌کم‌ در حال بیرون آمدن از داخل خانه‌ها هستند تا با کمترین ضرر ممکن به فروش برسند. در این میان، خریدارهای واقعی نمی‌دانند زودتر بخرند یا صبر کنند. مانند جوان دانشجویی که در کانادا تحصیل می‌کند و هر ترم باید هفت هزار دلار شهریه دانشگاه بدهد و سه هزار دلار نیز خرج و مخارج اوست.
حسینی که بالاتر از صرافی‌ها و در میان دلال‌ها محاصره شده است می‌گوید: مجبورم با هر قیمتی دلار بخرم و به کانادا برگردم. او ادامه می‌دهد: این نگرانی را دارم که اگر دلار نخرم، فردا قیمت‌ها دوباره افزایش یابد و مجبور شوم هزینه بیشتری بپردا‌زم.
  افزایش فروشنده‌ها
با این حال، یکی از دلال‌های دلار، با بیان اینکه این روزها فروشنده‌ها بیشتر شده‌اند می‌گوید: از زمان اعلام راه‌‌اندازی بازار ثانویه، افرادی که برای خرید دلار به ما مراجعه می‌کردند کمتر شده‌اند. البته برخی از همکاران ما نیز از این وضعیت سوءاستفاده و دلارهای این افراد را با قیمتی کمتر می‌خرند.
حسن‌پور، متصدی یکی از صرافی‌ها، می‌گوید: اگرچه دولت هنوز خرید و فروش ارز به صورت اسکناس را برای صرافان مجاز اعلام نکرده است اما، مردم برای فروش ارز زیاد به صرافی‌ها مراجعه می‌کنند.
  وضعیت بازار ارز و دلار
آن‌هایی که تحولات بازار ارز را لحظه‌ای دنبال می‌کنند اکنون با این سؤال مواجه‌اند که آیا راه‌اندازی بازار ارز می‌تواند دردی از بازار التهاب‌زده روزهای اخیر دوا کند یا همچون ‌مُسکّنی مقطعی، مدتی کوتاه نرخ را پایین می‌آورد و دوباره تبش بالا می‌زند.
یوسف تقی‌زادگان، کارشناس ارز و طلا، در‌این‌‌باره می‌گوید: دولت برای آرام کردن نوسانات بازار ارز که از اردیبهشت شروع شد، قانونی وضع کرد و یک‌شبه ارز را تک‌نرخی اعلام کرد. با این کار، دوباره دوباره بازار دچار مشکلات و چالش شد. اکنون با اعلام راه‌اندازی بازار ثانویه ارز که در آن صرافی‌ها می‌توانند به این بازار وارد شوند و صادرکنندگان و واردکنندگان نیز با نرخ توافقی به معاملات ارزی خود بپردازند، بازار ارز از بحران خارج می‌شود.
تقی‌زادگان می‌افزاید: اگر همین روند در بلندمدت ادامه پیدا کند، قیمت ارز کاهش بیشتری خواهدداشت، البته به شرطی که دولت نقاط ضعف تصمیم تک‌نرخی شدن ارز را برطرف کند.
وی می‌گوید: نقطه‌ضعف تصمیم قبلی این بود که بدون در نظر گرفتن هیچ‌ جایگزینی برای پاسخ‌گویی به نیازهای ارزی مردم یک نرخ دستوری برای ارز اعلام کردند ولی نتوانستند آن را اجرا کنند. اکنون با راه‌اندازی سامانه «سنا» برای خرید و فروش ارز به صورت توافقی، نرخ ارز از حالت دستوری خارج و به تبع، از فضای دلالی نیز دور می‌شود.
در این شرایط، مردم هم وقتی ببینند دارند ضرر می‌کنند، دیگر دلار نمی‌‌خرند و آرامش به بازار برمی‌گردد.
وی تأکید می‌کند: البته اگر دولت نتواند این ثبات را حفظ کند، بازار ثانویه نیز تنها یک مسکن موقتی خواهد بود ولی با توجه به یک‌صدا بودن سه قوه و بازاریان و تشکیل کمیسیون‌های مشترک برای رونق بازار اقتصادی و یافتن نقاط ضعف به نظر می‌رسد این روند کاهشی ادامه می‌یابد و بازار به ثبات خواهد رسید.
  ثبات بازار ارز
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز با تأکید بر اینکه دولت مسیر درستی برای ثبات‌بخشی به بازار ارز در پیش گرفته است می‌گوید: ‌امیدوارم تنش جدیدی رخ ندهد و این شرایط ادامه یابد. البته هنوز باید کارهای زیادی برای ایجاد ثبات در بازار ارز انجام شود.
محمدرضا توکلی‌زاده می‌افزاید: سیاست دولت در ایجاد بازار ثانویه، آرامش ‌را به بازار برمی‌گرداند. این مسئله سبب از بین رفتن انگیزه ورود سرمایه‌های سرگردان به بازار دلار می‌شود. وی ادامه می‌‌دهد: پس از رسیدن قیمت دلار به نرخ واقعی، قیمت‌ها ثبات می‌یابد و جذابیت واسطه‌گری در این بازار از بین می‌رود.  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی