کد خبر : 84856
/ 06:53
خداحافظی مشهد طی یک پروژه چهارساله با ٩۵٠ دکل مخابراتی

دکل‌های مزاحم کنار می‌روند

اجرای طرح تجمیع و کاهش دکل‌های مخابراتی خبری بود که مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد همین پنجشنبه گذشته مطرح کرد.

دکل‌های مزاحم کنار می‌روند

رنگیان-شهرآراآنلاین،موضوعی که به موازات گسترش شبکه تلفن همراه طی دو دهه اخیر و افزایش تعداد دکل‌های مخابراتی، اگر چه باعث بهره‌مندی شهروندان از امکانات شبکه تلفن همراه شده اما از سوی دیگر به دلیل نبود نظارت و خلاء قانونی در زمینه کنترل توسعه شبکه موبایل و احداث غیراصولی دکل‌های مخابراتی باعث ایجاد آلودگی بصری، به‌هم ریختگی مبلمان شهری شده است و سلامت شهروندان را نیز به خطر انداخته است.

محمدجواد رجاییان در حالی این موضوع را مطرح کرد که شهریار آل‌شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، هم در نخستین نشست خبری خود در دی‌ماه سال گذشته، به مدیریت دکل‌ها برای کاهش آثار مخرب امواج اشاره کرده و این را هم گفته بود: با مدیریت فرکانسی، در شهر از طریق فیبر نوری تقلیل امواج را خواهیم داشت.

رجاییان درباره جزئیات بیشتر این طرح شهرداری در گفت‌وگو با شهرآرا، با بیان اینکه هزار و ١٠٠ دکل مخابراتی و دو هزار دکل ارتباطی در مشهد وجود دارد، افزود: با اتخاذ این سیاست‌گذاری از رشد بی‌رویه دکل‌های مخابراتی جلوگیری می‌شود و بر اساس آمار ارائه شده، ۶٠ درصد دکل‌های جدید کاهش می‌یابد. این در حالی است که پروژه مشارکتی کاهش دکل‌ها با بخش خصوصی که اکنون مقدمات آن به صورت پایلوت آغاز شده است، هیچ هزینه‌ای برای شهرداری ندارد.وی دستاورد این پروژه چهار‌ساله را کاهش تعداد دکل‌های مخابراتی به ١۵٠ عدد و دکل‌های ارتباطی را به نیمی از تعداد کنونی اعلام کرد و در خصوص اهداف آن افزود: دکل‌های مخابراتی پیش‌بینی شده مانند دکل میدان تلویزیون، به صورت زیباسازی شده احداث و این قابلیت را دارد که تمام اپراتورهای همراه هم‌زمان از یک دکل استفاده کنند که این موضوع نقش فراوانی در کاهش نگرانی شهروندان و زیباسازی نمای شهری دارد.

وی به موضوع نگرانی مردم از مضرات تشعشعات دکل‌های مخابراتی نیز اشاره کرد و گفت: این دکل‌ها به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کنند و در واقع تجهیزات نصب شده روی آن‌ها بر سلامت مردم تأثیرگذار است که به همین منظور نیز سازمان تنظیم مقررات رادیویی که زیر نظر وزارت ارتباطات فعالیت می‌کند، در راستای کنترل تشعشعات حاصل از دکل‌های مخابراتی، پایش دوره‌ای این موضوع را بر عهده دارد.

 اتصال دکل‌ها با فیبر نوری

وعده اتصال دکل‌ها از طریق فیبر نوری برای کاهش آثار مخرب امواج مایکروویو، موضوع دیگری بود که دی‌ماه سال گذشته از سوی آل‌شیخ، معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد، مطرح شده بود؛ رجاییان نیز پروژه ساماندهی دکل‌ها را طرحی دانست که با اجرای آن، ارتباط دکل‌های جدید با دکل‌های مجاور از طریق فیبر نوری برقرار و پیرو آن نیز تجهیزات مایکرویو که موجب ایجاد تشعشعات مضر می‌شود، حذف خواهد شد.

صرفه‌جویی هزینه‌های اجرایی، عملیاتی، نگهداری و... سایت‌های مخابراتی از طریق استفاده مشترک از آن‌ها توسط اپراتورهای مخابراتی، تأمین شرایط لازم برای بهبود شبکه‌های ارتباطات مخابراتی و حرکت به سوی کاهش نگرانی‌های روانی شهروندان و افزایش رضایتمندی بیشتر آنان جزو مهم‌ترین اهداف اجرای طرح تجمیع دکل‌ها بود که رجاییان مطرح کرد.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی