• خانه
  • فضای مجازی
  • معرفی مفیدترین فناوری‌هایی که به کاهش مصرف برق و هزینه های ناشی از آن منجر می‌شود/ نسخه پیچی برای کاهش قبض برق
کد خبر : 84877
/ 10:28

معرفی مفیدترین فناوری‌هایی که به کاهش مصرف برق و هزینه های ناشی از آن منجر می‌شود/ نسخه پیچی برای کاهش قبض برق

کشور از نظر تولید برق در شرایط خوبی قرار ندارد و همه ما با قطعی‌های پراکنده برق روبه‌رو هستیم. اما در همین شرایط هم می‌توان از فناوری کمک گرفت و با استفاده از راهکارهای هوشمندانه در مصرف برق صرفه‌جویی کرد و وخامت اوضاع را کاهش داد.

معرفی مفیدترین فناوری‌هایی که به کاهش مصرف برق و هزینه های ناشی از آن منجر می‌شود/ نسخه پیچی برای کاهش قبض برق

وفایی نیا: توسعه فناوری گاهی ما را با پدیده های عجیبی روبه رو می کند. یکی از این موارد در کشور آلمان رخ داده است. مردم این کشور در بعضی روزهای سال نه تنها برای برق مصرفی خود پول پرداخت نمی‌کنند، بلکه یک چیزی هم از دولت طلبکار می‌شوند. در نگاه اول این موضوع با عقل جور در نمی‌آمد، اما داستان از این قرار است که در این کشور نیروگاه‌های خورشیدی و بادی زیادی وجود دارد. در روزهای آفتابی یا توفانی که تولید این نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد یا در روزهای تعطیل که کارخانه‌ها کار نمی‌کنند، برق مازاد در شبکه وجود دارد که اگر مصرف نشود می‌تواند خسارت‌هایی به بار آورد. برای همین دولت در آن روزها مردم را تشویق می‌کند تا بیشتر برق مصرف کنند. متأسفانه این روزها اوضاع ما دقیقا برعکس است، کشور از نظر تولید برق در شرایط خوبی قرار ندارد و همه ما با قطعی‌های پراکنده برق روبه‌رو هستیم. اما در همین شرایط هم می‌توان از فناوری کمک گرفت و با استفاده از راهکارهای هوشمندانه در مصرف برق صرفه‌جویی کرد و وخامت اوضاع را کاهش داد.

سه راهی‌های هوشمند
بسیاری از وسایل برقی حتی زمانی که خاموش هستند هم انرژی مصرف می‌کنند که از آن جمله می‌توان به پرینترها، تلویزیون‌ها و رایانه‌ها اشاره کرد. برای کنترل این وسایل توصیه می‌شود از سه راهی‌های هوشمند برق استفاده کنید. این ابزارها به محض آنکه تشخیص دهند وسایل برقی استفاده نمی‌شود جریان برق ورودی به آن‌ها را قطع می‌کنند. با این کار ۵ تا ١٠ درصد از برق مصرفی شما کم می‌شود.

استفاده از انرژی خورشیدی
یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کم کردن از میزان قبوض برق، استفاده از پنل‌های خورشیدی است. البته خرید این پنل‌ها چندان هم ارزان تمام نمی‌شود اما در درازمدت از پولی که در پرداخت قبض خود صرفه‌جویی می‌کنید، هزینه خرید آن جبران می‌شود. این فناوری بیشتر در مناطق آفتابی به کار می‌آید. با استفاده از این پنل‌ها می‌توانید بخشی از برق مصرفی خود را از طریق انرژی خورشید تأمین کنید و حتی با استفاده از باتری‌های خورشیدی می‌توانید الکتریسیته تولیدی را ذخیره و در زمان‌های پیک مصرف مانند ابتدای شب، بخشی از الکتریسیته مصرفی خود را از این باتری تأمین کنید.

شیشه‌های کدرشونده
با استفاده از فناوری شیشه های هوشمند مغناطیسی، زمانی که جریان الکتریسیته ضعیفی به این شیشه ها اعمال می شود، رنگ آن ها به نسبت مقدار جریان اعمال شده کدر می گردد. این فناوری به شما امکان می دهد در روزهای آفتابی و گرم، پنجره هایتان را طوری تنظیم کنید که آفتاب کمی به داخل خانه تابیده و کمتر مجبور به استفاده از کولر شوید. محققان می گویند با استفاده از این شیشه ها تا ٢٣ درصد از هزینه های مصرفی وسایل سرمایشی و تهویه هوا کم می شود.

پایشگر مصرف برق
کنتور هوشمند دستگاهی است که میزان مصرف برق در بازه‌های زمانی مختلف را ثبت می‌کند و به طور روزانه این اطلاعات را برای بررسی یا صدور صورت‌حساب به اداره برق منتقل می‌کند.
به‌وسیله این کنتور افراد می‌توانند به صورت لحظه به لحظه اطلاعات مربوط به میزان مصرف برق خود را بررسی کنند و با برنامه‌ریزی و اصلاح الگوی مصرف خود هزینه کمتری در ازای برق مصرفی پرداخت کنند.

گرمایش زمینی
«پمپ‌های حرارتی زمین گرمایی» حرارت را از زیر زمین می‌گیرند و از آن برای گرم کردن منازل استفاده می‌کنند. جالب آنکه در فصل تابستان می‌توانید از آن‌ها برای خنک‌سازی منزل خود نیز استفاده کنید.
عملکرد این سیستم‌ها تا حدودی شبیه به پنل‌های خورشیدی است با این تفاوت که لوله‌های آب جمع‌کننده گرما به جای سقف زیر منزل قرار دارد.

چراغ‌های سنسوردار
نصب و استفاده از چراغ‌های هوشمند سنسوردار در مکان‌هایی از ساختمان مانند راه‌پله‌ها و پارکینگ که به روشنایی دائم نیاز ندارد، می‌تواند تا حد زیادی باعث کاهش مصرف برق شود. سنسورهای حرکتی به‌کار رفته در این لامپ‌ها حضور افراد را تشخیص می‌دهد و تنها در زمان حضور آن‌ها در محل روشن می‌شوند و بلافاصله پس از اینکه فرد محل را ترک کرد، لامپ هم خاموش می‌شود. علاوه بر سنسور حرکتی این لامپ‌ها از سنسورهای نوری هم برخوردارند و در زمان‌هایی که نور طبیعی مانند نورخورشید به اندازه کافی در محل وجود داشته باشد، لامپ‌ها روشن نمی‌شوند.

سقف های روشن
در روزهای آفتابی و شرایط هوایی گرم، سقف منازل از جمله اصلی‌ترین دلایل افزایش دمای خانه و استفاده طولانی مدت از کولرهاست. از آنجایی که رنگ‌های روشن، نورخورشید را بهتر بازتاب می‌دهند ، پشت‌بام‌هایی که رنگ روشن‌تری دارند مقدار کمتری از تابش نور خورشید را جذب می‌کنند و خنک‌تر هستند. طبق پژوهشی که دراین‌باره انجام شده‌ است در صورتی که پشت‌بام خانه‌تان را به رنگ سفید یا رنگ‌های روشن در بیاورید تا ١۵درصد از هزینه‌های برق شما کم می‌شود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی