• خانه
  • خراسان رضوی
  • نمایشگرهای وضعیت فرکانسی به مشهد نرسید/ وضعیت سفید پارازیت ها در شهر
کد خبر : 84911
/ 10:22

نمایشگرهای وضعیت فرکانسی به مشهد نرسید/ وضعیت سفید پارازیت ها در شهر

اکنون اندازه‌گیری میدان مغناطیسی در ١٠ نقطه از مشهد انجام می‌شود اما برای راه‌اندازی سامانه‌ای که اطلاعات آن به صورت لحظه‌ای در معرض دید عموم گذاشته شود، هنوز هیچ اقدامی انجام نگرفته است»؛ این پاسخ مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شمال شرق کشور به سؤال خبرنگار شهرآراست.

نمایشگرهای وضعیت فرکانسی به مشهد نرسید/ وضعیت سفید پارازیت ها در شهر

«اکنون اندازه‌گیری میدان مغناطیسی در ١٠ نقطه از مشهد انجام می‌شود اما برای راه‌اندازی سامانه‌ای که اطلاعات آن به صورت لحظه‌ای در معرض دید عموم گذاشته شود، هنوز هیچ اقدامی انجام نگرفته است»؛ این پاسخ مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شمال شرق کشور به سؤال خبرنگار شهرآراست مبنی بر اینکه آیا مشهد جزو هشت شهری که وزیر ارتباطات وعده راه‌اندازی سامانه پایش امواج رادیویی را در آن‌ها داده است، هست یا خیر؟ به گفته محمد شمسایی طرح راه‌اندازی سامانه پایش تشعشعات امواج رادیویی به صورت پایلوت فعلا در تهران و شیراز راه‌اندازی شده است و در فازهای بعدی این امکان در مشهد هم فراهم خواهد شد.وی تأکید کرد: این طرح، جزو پروژه‌های کشوری است و به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیقی برای اجرای آن در مشهد اعلام کرد.
مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شمال شرق کشور البته به این نکته نیز اشاره کرد که به صورت فصلی گزارش اندازه‌گیری تشعشعات امواج رادیویی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه می‌شود تا این گزارش پس از تأیید سازمان انرژی اتمی به استاندار ابلاغ شود.شمسایی درباره نتایج این اندازه‌گیری‌ها نیز اظهار کرد: در پنج سال اخیر با هیچ مورد تشعشعی که بیش حد استاندارد باشد، مواجه نشده‌ایم. حتی در برخی موارد، مقادیر تشعشعات بی‌تی‌اس‌های تلفن همراه کمتر از یک‌صدم مقدار استاندارد بوده است و جای هیچ نگرانی نیست.او در پاسخ به این سؤال که چه میزان از تشعشعات میادین مغناطیسی در مشهد مربوط به پارازیت‌های ماهواره‌ای است، گفت: در اندازه‌گیری تشعشعات امواج رادیویی، نوع ارسال‌کننده تشعشع تفکیک نمی‌شود و مجموع میدان مغناطیسی حاصل از امواج پارازیت، تداخل تلفن همراه یا بیسیم‌های اورژانس مورد بررسی قرار می‌گیرد.به گفته وی در صورت لزوم می‌توان فرکانس مربوط به پارازیت‌ها را شناسایی و میزان سیگنال‌های ناخواسته را اندازه‌گیری کرد.وی ادامه داد: میدان‌های مغناطیسی در ١٠ نقطه از مشهد اندازه‌‎گیری می‌شود و طبق بررسی‌ها، در تمام این نقاط، وضعیت تشعشعات پایین‌تر از میانگین استاندارد است.

نصب نمایشگر پارازیت‌ در ٨ شهر
«مانند نمایش آلودگی هوا، وضعیت فرکانسی نیز در قالب سامانه‌های هوشمند، به صورت زنده در شهرها نشان داده می‌شود تا شهروندان از آن مطلع شوند‌»، این خبر را وزیر ارتباطات دو روز قبل در حاشیه مراسم رونمایی از برخی طرح‌های نوآورانه حوزه فناوری اطلاعات در شیراز رسانه‌ای کرد. محمدجواد آذری جهرمی این نکته را هم بیان کرد که تابلوهای نمایش وضعیت فرکانس‌ها در هشت شهر کشور به صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد. وزیر جوان یک روز پس از اعلام این خبر، در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد تأکید کرد: «موضوعی که من در شیراز مطرح کردم محدود به موضوع پارازیت نیست و پیگیر مسئله سلامت مردم در برابر تشعشعات رادیویی هستیم.»به اعتقاد آذری جهرمی، پارازیت‌ها یک موضوع سیاسی است اما وزارت ارتباطات به دلیل حق‌الناسی که در زمینه سلامت مردم برگردن دارد، به موضوع وارد شده است. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی