• خانه
  • اجتماعی
  • مشاور شهردار مشهد: درحال حاضر، مکان تفریحی و سرگرمی خاصی برای دختران در این شهر نداریم
کد خبر : 84915
/ 10:40

مشاور شهردار مشهد: درحال حاضر، مکان تفریحی و سرگرمی خاصی برای دختران در این شهر نداریم

بسیاری از آن‌ها روزها را به نشستن پای تلویزیون یا ورق‌زدن صفحات شبکه‌های اجتماعی یا دور‌زدن با خودرو در خیابان‌ها می‌گذرانند. اگر حقوق‌بگیر باشند یا پدر پولداری داشته باشند، رفتن به کافی‌شاپ یا گشتن در بازارهای شهر و خریدهای مداوم هم کارهای خوبی برای وقت‌تلف‌کردن است، اما نتیجه‌ رضایت‌بخشی ندارد. این‌ها سرنوشت دختران متولدین دهه‌های ۶٠ تا ٨٠ است.

مشاور شهردار مشهد: درحال حاضر، مکان تفریحی و سرگرمی خاصی برای دختران در این شهر نداریم

تکتم جاوید: بسیاری از آن‌ها روزها را به نشستن پای تلویزیون یا ورق‌زدن صفحات شبکه‌های اجتماعی یا دور‌زدن با خودرو در خیابان‌ها می‌گذرانند. اگر حقوق‌بگیر باشند یا پدر پولداری داشته باشند، رفتن به کافی‌شاپ یا گشتن در بازارهای شهر و خریدهای مداوم هم کارهای خوبی برای وقت‌تلف‌کردن است، اما نتیجه‌ رضایت‌بخشی ندارد. این‌ها سرنوشت دختران متولدین دهه‌های ۶٠ تا ٨٠ است که در گروه سنی ١۵ تا ٣۵سال قرار دارند و بیش از نیمی از جمعیت فعال ایران را شکل می‌دهند. امروز میلاد باسعادت حضرت فاطمه‌معصومه(س) است. روزی که به نام دختران هم مزین شده تا فرصت مغتنمی باشد که کمی اختصاصی‌تر به آن‌ها بپردازیم. ازاین‌رو، ما هم قصد داریم به کمک کارشناسان، کمی درباره فرصت‌ها و امکانات فراغتی دخترانه در شهرمان کنکاش کنیم.
خطر جای خالی تفریح
کارشناسان می‌گویند تفریح به‌معنی اختصاص‌دادن اوقاتی برای فعالیت‌هایی است که به‌خاطر سرگرمی انتخاب می‌شوند، نه به خاطر سود و منفعت‌ها یا اهدافی که جامعه برایشان تعیین می‌کند. اوقات فراغت جوانان، شبیه شمشیری دولبه است که اگر از آن به‌طور اصولی استفاده شود، نه‌تنها بسیار مؤثر است، بلکه زندگی بابرنامه، منسجم و هدف‌داری پیش روی انسان قرار می‌دهد؛ چیزی که به نظر می‌رسد دختران جوان از آن محروم‌اند. ورود قلیان، سیگار و... به مجموعه فرهنگ تفریحی کشور، که دروازه اعتیاد تلقی می‌شود و البته غرق‌شدن در شبکه‌های اجتماعی مجازی و خیابان‌گردی، نتیجه فراهم‌نکردن فضای تفریحی سالم برای جوانان است.
افزایش سن ازدواج از یک سو و نبود برنامه‌های مشخص سرگرم‌کننده از سوی دیگر باعث شده است با تعداد زیادی از دختران جوانی روبه‌رو باشیم که وقت خود را به ساده‌ترین شکل ممکن تلف می‌کنند.
گرانی و البته کمبود پارک‌های تفریحی در کشور، کمبود کتابخانه، گرانی و کمبود مجتمع و باشگاه‌های ورزشی و همچنین برنامه‌نداشتن مسئولان برای اوقات فراغت جوانان سبب شده آن‌ها این روزها به تفریحات ناسالم مانند قلیان‌کشیدن روی بیاورند و همه می‌دانیم آمار قلیان‌کشیدن در دختران و زنان چقدر زیاد شده است.
فقط چند پارک و کلاس‌های فرهنگ‌سرا
زری جراح، مشاور شهردار مشهد در امور بانوان، درباره برنامه‌های تفریحی اختصاصی دختران مشهدی می‌گوید: درحال حاضر، مکان تفریحی و سرگرمی خاصی برای دختران نداریم و درحقیقت پارک ریحانه تنها پارک اختصاصی بانوان است. درکنار آن، دختران و بانوان می‌توانند از پارک‌های دیگر همچون حجاب، ملت و بهار که بخش ویژه بانوان دارند، استفاده کنند.
وی همچنین تأکید می‌کند: در‌کنار این پارک‌ها فرهنگ‌سراها هم برنامه‌های آموزشی و تفریحی مشخصی را در دستور‌کار سالانه خود دارند که دختران جوان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
وی همچنین وعده می‌دهد ایجاد برنامه‌های جدید برای این گروه سنی در دستورکار قرار دارد.
شبکه‌های اجتماعی و تقویت خلاقیت‌های فردی
فرورفتن دختران و پسران جوان در شبکه‌های اجتماعی، شاید در مرحله اول ناشی از نداشتن تفریح مناسب و سرگرمی باشد، اما ورود به این دنیا به این گروه سنی کمک کرده است تا خلاقیت‌ها، علایق شخصی و فکری خود را به نمایش بگذارند و از آن سو تأیید و تشویق شوند.
خطر خیابان‌گردی و تلفن همراه
با یک نگاه ساده می‌توان دریافت به احتمال زیاد جوانان ایرانی از‌جمله رکوردداران خیابان‌گردی در دنیا هستند و بیشتر وقت خود را در خیابان می‌گذرانند. افراد خیابان‌گرد به‌دلیل بی‌هدف‌بودن و نداشتن برنامه‌ریزی برای ساعات زندگی، بیشتر وقت خود را در مغازه‌ها و پاساژها می‌گذرانند که این موضوع سبب می‌شود به‌عنوان یک تفریح و سرگرمی لذت‌بخش به آن نگاه کنند.
افراد خیابان‌گرد در بیشتر مواقع با افرادی مثل خودشان روبه‌رو می‌شوند و گروه‌های چند‌نفره تشکیل می‌دهند و ممکن است به‌صورت گروهی و جمعی تحت تأثیر تحریک و تلقین رفاقت، دست به کارهای خلاف فرهنگ و حتی اقدامات بزهکارانه بزنند. از طرف دیگر، ممکن است ساعت‌ها و روزها پای شبکه‌های اجتماعی بنشینند و کاری جز لایک‌کردن و پست‌گذاشتن نداشته باشند. همین هم‌نشینی مداوم در اینترنت، می‌تواند همه افراد را از بروز توانایی‌های شخصی و مفید جامعه دور کند.
برای کودکان تفریح داریم، برای دختران جوان نه!
دکتر محمد‌حسن شربتیان، جامعه‌شناس، مدرس و پژوهشگر، یکی از افرادی است که دغدغه تفریح و سرگرمی دختران جوان را دارد و معتقد است این مشکل در همه شهرهای کشور هست و مدت‌های زیادی طول می‌کشد تا این خلأ به‌تدریج برطرف شود.
وی توضیح می‌دهد: درحال حاضر گروه سنی کودکان بیش‌از همه در مرکز توجه قرار گرفته‌اند. به کودکان هویت داده‌ایم، برایشان سرزمین‌های بازی درست کرده‌ایم و خلاصه والدین به روش‌های مختلف می‌توانند اسباب سرگرمی فرزند خود را فراهم کنند، اما به محض اینکه همان دختربچه وارد سنین نوجوانی و جوانی می‌شود، هیچ برنامه‌ای برایش نداریم.
شاید به نظر برسد که برای جوانان پسر، زمینه و بستر فعالیت‌ها و سرگرمی‌های بیشتری در جامعه فراهم است، اما در‌حقیقت برای آن‌ها هم برنامه‌ای وجود ندارد.
کجای برنامه‌ریزی‌ها لنگ می‌زند؟
١- اول اینکه ساختار کل فرهنگ جامعه ما به‌گونه‌ای است که برنامه‌ریزی دقیقی برای پرکردن اوقات فراغت سالم گروه جوانان وجود ندارد؛ حتی رسانه مهمی مانند تلویزیون هم نتوانسته این خلأ را پر کند.
٢- فضاهای تفریحی مانند انواع پارک‌های زنانه که تفکیک جنسیتی را اعمال می‌کنند، نتوانسته‌اند حس خوب آرامش و ضرورت گذراندن اوقات فراغت برای گروه جوانان و نوجوانان را ایجاد کنند. کمتر دختر نوجوان یا جوانی را خواهید دید که اولین گزینه سرگرم‌کننده‌اش، رفتن به چنین پارکی باشد.
٣- سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف فرهنگی هم اغلب به‌جای تصمیم‌گیری‌های صحیح شهری، درگیر مسائل سیاسی هستند. تنها برخی از نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد توانسته‌اند با تشکیل گروه‌های جهادی و اجرای برنامه‌های مذهبی، گروه علاقه‌مندان خود را تاحدی راضی کنند.
۴- آموزش‌و‌پرورش و مدارس که متولی مهم و اصلی فرزندان ما هستند، درواقع آنان را رها کرده‌اند و هیچ برنامه‌ای غیر از تحصیل آنان ندارند.
۵- از سوی دیگر، خانواده‌ها هم یا آگاهی ندارند یا ضرورتی احساس نمی‌کنند که فرزندان خود را به ورزش و تفریح‌های مشخص ترغیب کنند.
چه کنیم؟
پیشنهاد من به‌عنوان یک جامعه‌شناس، این است که سازمان‌های متولی فرهنگ مانند سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری در‌کنار فرهنگ‌سراهای خود در هر منطقه شهری، برنامه مشخصی برای دختران مدون و اجرایی کنند. مشکل دیگر، این است که فعالیت‌هایی هم که انجام می‌شود، آن‌قدر جسته‌وگریخته است که به‌زودی فراموش می‌شود. پس استمرار اجرای این برنامه‌ها ضروری است.

تفریح کنید؛ مختصر و مفید
١ یک کتاب دست بگیرید: کتاب‌خواندن خیلی باارزش‌تر از وقت‌گذرانی و لذت‌بردن از چیزهای بیهوده است.
تحقیقات نشان می‌دهد مطالعه، استرس را تا ۶۹‌درصد کاهش می‌دهد و کمک می‌کند بهتر بخوابید. بهترین کار این است که تلاش کنید این سرگرمی را درست قبل از به رختخواب رفتن انجام دهید.
٢ موسیقی یاد بگیرید: ساز‌زدن می‌تواند رشد شناختی شما را افزایش دهد. به‌علاوه، هماهنگی چشم و دست‌ها، چابکی شما را بهتر می‌کند. قسمت جالب اینجاست که ساز‌زدن، آی‌کیو را هم در کودکان و هم در بزرگ‌سالان تا هفت‌نمره افزایش می‌دهد. بسته به علاقه و همچنین توانایی مالی خود می‌توانید سبکی از موسیقی را انتخاب کنید.
٣ ورزش را فراموش نکنید: خیلی‌ها در سنین مختلف از ورزش بیزارند. اما در حال حاضر باشگاه‌های ورزشی مختلفی فعالیت می‌کنند که می‌توانید براساس علاقه خود آن‌ها را انتخاب کنید. بالاخره شما یک دختر جوان هستید و داشتن اندام زیبا برای شما ضروری است. می‌توانید ورزش‌های مختلف را امتحان کنید و بعد یکی را ادامه بدهید.
۴ در کلاس‌های آنلاین شرکت کنید: اگر وقت یا حوصله رفتن به کلاس‌های آموزشی را ندارید، یک پیشنهاد خوب دیگر برایتان داریم. با شرکت در کلاس‌های آنلاین و تبدیل آن به یک سرگرمی، هم توانایی‌های لازم را به دست می‌آورید و هم در خانه مشغول به کاری مفید می‌شوید. حتی می‌توانید به‌صورت مجازی درس بخوانید و ادامه تحصیل بدهید.
۵ هنر پرمخاطب انجام بدهید: همه دختران جوان به صنایع دستی و زیورآلات علاقه فراوانی نشان می‌دهند. ساختن این وسایل هم کار سختی نیست.
می‌توانید ابزار کار را به‌آسانی از فروشگاه‌ها تهیه کنید و با ذوق و سلیقه خودتان وسیله‌ای بسازید و در شبکه‌های اجتماعی مشتری پیدا کنید.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی