کد خبر : 84920
/ 11:41

فوتبال مشهد در پیچ تاریخی

سرنوشت تلخ پیام و ابومسلم در کمین مشکی‌پوشان و پدیده

فوتبال مشهد در پیچ تاریخی

شهرآراآنلاین، فوتبال در مشهد هیچ‌گاه رها از مشکلات مالی نبوده است. تاریخ پنجاه‌ساله فوتبال این شهر را اگر بکاویم، کمتردوره‌ای را خواهیم یافت که تیمی از مشهد در لیگ‎‌های کشوری باشد و دغدغه مالی نداشته باشد. شاید در دو مقطع، یکی پیام در اواسط دهه70 و دیگری ابومسلم در اوایل دهه‌80 را بتوان به‌عنوان استثنا نام برد که زیر‌مجموعه نیروی انتظامی بودند و روزگاری خوش داشتند. پیش و پس این دو دوره، فوتبال مشهد، همواره درگیر مسائل مالی بوده است و به این دلیل، حالا هیچ نامی از دو تیم ریشه‌دار مشهد نیست؛ تیم‌هایی که سرنوشتی مشابه داشتند و بعد‌از رها‌شدن از دامن حمایت‌کننده قدرتمند خود در باتلاق بخش خصوصی ناتوان‌، گرفتار و بعد‌از مدتی مضمحل و نابود شدند.

آنچه بر دو تیم قدیمی مشهد گذشت، به‌شدت شبیه چیزی است که این روزها برای دو تیم تازه‌تأسیس مشهد روی داده است. انگار‌که تاریخ را از نو نوشته باشند، همه آن اتفاقاتی که منجر به انحلال پیام و ابومسلم شد، برای پدیده و مشکی‌پوشان درحال تکرار‌شدن است‌. دوباره بحران‎‌های اقتصادی، ناتوانی بخش خصوصی، سوءمدیریت‌ها، اعتصاب‌ها و شکایت‌ها آغاز شده است و هر روز پر‌رنگ‌تر از قبل می‌شود‌! داستان سقوط در‌حال تکرار‌شدن است و پلان‌ها انگار دوباره بازپخش می‌شود. دو تیمی که سرجمع دوران حیاتشان به یک دهه نمی‌رسد، پا در بیراهه‌ای گذاشته‌اند که ابومسلم و پیام را با قدمت بیشتر و ریشه‎‌های عمیق‌تر به سیاه‌چاله‎‌های سقوط کشاند.

مشکی‌پوشان و پدیده، در لبه پرتگاه

واقیعت این است که حال پدیده و مشکی‌پوشان تعریفی ندارد. مشکی‌ها رسما در کما هستند و بعد‌از سقوط ازلیگ برتر از آن‌ها تنها یک نام باقی مانده‌است و هیچ خبری از مدیران‌، مربیان و حتی بازیکنان آن نیست. آن‌هایی که توانسته‌اند از تیم رفته‌اند و آن‌هایی که مانده‌اند در پی یافتن تیم جدیدی هستند؛ چرا‌که امیدی به بلند‌شدن دوباره مشکی‌پوشان نیست. در این شرایط، امید فوتبال مشهد به تک‌نماینده استان در لیگ برتر است، اما آنچه از این حال و احوال این تیم هم به گوش می‌رسد، امیدوار‌کننده نیست.

مسئله اقتصادی مجموعه پدیده که چند سالی است گربیان‌گیر این تیم شده، همچنان گلوی آن‌ها را می‌فشارد و پدیده مثل یکی‌دو سال اول، تیمی ثروتمند نیست. سال گذشته، این تیم تا مرز سقوط پیش رفت و مجموعه‌ای که از حاشیه به دور بود، ماه‌ها درگیر اعتصاب و قهر بازیکنانی بود که هیچ پولی از باشگاه نگرفته بودند. کسر 6‌‌‌ امتیاز به‌‌دلیل عدم پرداخت قرارداد یکی از بازیکنان خارجی، فصل گذشته تیم پدیده را تا مرز سقوط پیش برد و برای این فصل هنوز این خطر با احتمال کسر دوباره 6‌ امتیاز به‌خاطر یک بازیکن صرب دیگر وجود دارد. در چنین شرایطی که نه می‌توان به بازگشت و سرپا‌شدن مشکی‌پوشان امید داشت و نه به آبی‌شدن آسمان پدیده دلخوش ماند، شاید تنها راه باقی‌مانده، آن چیزی باشد که شهردار مشهد اخیرا پیشنهاد داده است، یعنی ادغام دو تیم متوسط برای تشکیل یک تیم قدرتمند که پشتوانه حمایت شهرداری را هم داشته باشد. 

ارگانی که پیش‌از این از پرداختن به موضوع تیم‌داری ابا داشت، حالا با رویکرد جدید پا به عرصه‌ای گذاشته است که فوتبال مشهد، سال‌ها آرزوی آن را داشته است.

 مباحثه در بین موافقان و مخالفان

از زمانی‌که شهردار، ادغام این دو تیم و استفاده از ظرفیت‎‌های مشترکشان را پیشنهاد کرده و گفته است شهرداری با این فرمول، آماده حمایت جانانه از تیم واحد مشهد است، حرف و حدیث‎‌های زیادی پیش آمده و این مسئله به نقل محافل فوتبال استان تبدیل شده است. موافقان و مخالفان این پیشنهاد در فضای مجازی و رسانه‌ای باب این بحث را آغاز کرده‌اند و صفحه اینستاگرام شهردار، شاهد پیام‌هایی بوده است که نشان می‌دهد این ماجرا برای مردم حساس و مهم است. زنده‌شدن نام دوباره ابومسلم، رهاورد ویژه این مباحث است که نشان می‌دهد برای مشهدی‌ها آن‌چنان‌که پیش از این بارها گفته‌ایم و گفته‌اند، هیچ تیمی ابومسلم نمی‌شود. رؤیای احیای ابومسلم بزرگ شاید فقط به این طریق شدنی باشد و در یک پیچ تاریخی حساس برای فوتبال مشهد، این مسئولان شهر و به‌ویژه مدیران دو تیم هستند که باید انتخاب کنند، حیات کج‌دار‌و‌مریز خود را یا تن‌دادن به اتحادی که بیش از همه به سود فوتبال مشهد و خراسان‌رضوی خواهد شد. در ادامه این مطلب، صحبت‎‌های تنی چند از پیش‌کسوتان و برخی از هواداران فوتبال مشهد را خواهید خواند، حرف‌هایی که جان کلام آن‌ها، بازگشت دوباره فوتبال خراسان به روزهای خوبش است.

چمنیان: پیشنهاد شهردار را مثبت می‌بینم

سرمربی مشهدی تیم ملی فوتبال نوجوانان گفت: فوتبال خراسان و مشهد، سال‌هاست که مشکلات و درد‌هایی دارد و متأسفانه عده‌ای هم برای درمان با مسکن‌های مقطعی فقط کار را خراب‌تر کرده‌اند. باید توجه کنیم اگر این‌بار خواستیم اقدامی انجام دهیم با برنامه‌‌ای بلند‌مدت به فکر بستر‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های بومی باشیم. عباس چمنیان با اشاره به اینکه پیشنهاد شهردار مشهد را برای حمایت از این دو تیم تحت یک عنوان، مثبت می‌بیند، افزود: من طرح شهردار مشهد برای حمایت از این دو تیم تحت یک عنوان را مثبت می‌بینم، اما باید با حضور کارشناسان و پیش‌کسوتان فوتبال مشهد، تمامی زوایای آن مشخص شود. پیشنهاد من این است که شهرداری علاوه‌بر حمایت‌های خود از این دو باشگاه تحت یک عنوان، برای جذب بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از چنین ظرفیت‌هایی برنامه داشته باشد. وی با تأکید بر ظرفیت‌های جوانان مشهدی عنوان کرد: اگر روی همین ظرفیت‌های شهر مشهد و جوانان این شهر حساب کنیم، قطعا موفق خواهیم شد و نیاز به هزینه‌های زیاد برای تیم‌های مشهدی نخواهد بود. امیدوارم با حمایت شهرداری، تیمی قدرتمند از همین جوانان مشهدی شکل بگیرد تا در آینده با مشکلات کمی رو‌به‌رو شویم.

شجیع: باید به‌دنبال حمایت مداوم باشیم

پیش‌کسوت فوتبال مشهدگفت: اگر این طرح در ادامه راه به هویت‌سازی فوتبال مشهد کمک کند، قطعا می‌توان از این طریق با برنامه‌ای اجرایی به‌دنبال حمایت و کاری مداوم بود که درنهایت به سود جوانان و فوتبال‌دوستان شهر مشهد و استان خراسان‌رضوی است. اسماعیل شجیع با تأکید بر اینکه تجربیات و نظرات کارشناسان و پیش‌کسوتان می‌تواند راه‌گشا باشد، افزود: حمایت شهرداری و طرح شهردار قطعا به شرایط فعلی کمک می‌کند و قطعا با تداوم این راه می‌توان مشکل چندساله فوتبال مشهد را پس از سال‌ها درمان کرد.

 زردکانلو: حالا که شهرداری پای کار آمده نباید احساسی عمل کنیم

یکی دیگر از پیش‌کسوتان فوتبال مشهد در‌این‌باره گفت: به اعتقاد من باید زوایا و مفهوم این طرح بیشتر مشخص شود. قطعا این طرح و حمایت شهرداری مشهد، ابتکاری خوب در‌راستای کمک به فوتبال مشهد است، اما نباید در ادامه با برخی تصمیمات احساسی دوباره به شرایط فعلی بازگردیم. قاسم زرد‌کانلو افزود: حالا که شرایطی فراهم شده که شهرداری به کمک فوتبال این شهر بیاید، باید از تصمیمات احساسی اجتناب کنیم. اگر می‌خواهیم موفق باشیم پیش از هر اقدام دیگری باید ظرفیت‌های بومی فعال شوند. در همین راستا تأکید می‌کنم که به‌جای درمان‌های مقطعی به‌دنبال ایجاد بستری برای حمایت مداوم باشیم که طرح شهردار در این راستا امیدوار‌کننده است.

درددل هواداران قدیمی فوتبال ابومسلم و پیام

ابومسلم و پیام مدت‌هاست که مرده‌اند، اما هر وقت به استادیوم تختی بروید، چند هوادار سینه‌چاک این تیم را می‌بینید که هنوز به عشق این دو، به‌ویژه ابومسلم زنده‌اند. آن‌ها می‌گویند که پدیده و مشکی‌پوشان را از این جهت که تیم‎‌های مشهدی هستند حمایت می‌کنند، اما رؤیای آن‌ها زنده‌شدن دوباره نام تیم‌هایی است که سال‌ها با آن‌ها زندگی کرده‌اند. یکی از هواداران قدیمی این تیم می‌گوید: من سال‌هاست که فوتبال این شهر را دنبال می‌کنم. اول باید بگویم هیچ تیمی برای ما ابومسلم نمی‌شود.

پدیده و مشکی‌پوشان خوب‌اند، ولی تماشاچی ندارند و نخواهند داشت؛ چون هیچ‌وقت بدل برابر با اصل نمی‌شود. یکی دیگر از هواداران که به عشق ابومسلم مو سفید کرده است و همه در سعد‌آباد او را می‌شناسند، بعد از اطلاع موضوعی که پیش آمده‌است، می‌گوید: از وقتی نیروی انتظامی و سردار ملاحی رفتند، ابومسلم یک روز خوش ندید. در فوتبال این مملکت، بخش خصوصی نمی‌تواند کار کند و توان رقابت با تیم‎‌های دولتی را ندارد. چه عیبی دارد شهرداری یک تیم داشته باشد؟ اگر ابومسلم با آدم‎‌های سالم و مدیر دوباره زنده شود، مطمئن باشید تماشاچی‌ها به ورزشگاه برمی‌گردند.

یک هوادار نسبتا جوان ابومسلم سابق هم می‌گوید: سال‌هاست ما در فوتبال مشهد حرص می‌خوریم که چرا نمی‌توانیم به رده‎‌های بالا برویم. در مشهد همه طرفدار ابومسلم هستند. کافی است یک تیم واحد در مشهد درست کنند و رنگ لباسش هم مثل ابومسلم باشد؛ شک نکنید که همه مردم از آن تیم حمایت می‌کنند. آن زمان دیگر پرسپولیس و استقلال در مشهد هواداری نخواهند داشت. ما در این شهر، تجربه داشتن چند تیم را داشته‌ایم، اما آخرش چه شد؟ نه از ابومسلم خبری است و نه از پیام.   

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی