• خانه
  • خراسان رضوی
  • پروژه «نشانی ملی» در نیمه راه/ طرح «جی‌نف» چیست و وضعیت اجرای آن در مشهد در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
کد خبر : 84969
/ 14:05

پروژه «نشانی ملی» در نیمه راه/ طرح «جی‌نف» چیست و وضعیت اجرای آن در مشهد در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

با اجرای پروژه جی‌نف، از یک مکان تنها یک نقشه‌برداری واحد انجام شده‌است و یک کد اختصاصی به عنوان آدرس به آن تعلق می‌گیرد. همچنین می‌توانیم ابعاد دقیق هر بنا را بر اساس طول و عرض جغرافیایی آن روی یک بستر دیجیتالی داشته باشیم.

پروژه «نشانی ملی» در نیمه راه/ طرح «جی‌نف» چیست و وضعیت اجرای آن در مشهد در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

وفایی نیا: تا به‌حال به آدرس نوشته شده روی قبض‌های برق، آب و گاز خود دقت کرده‌اید؟ معمولا در هرکدام از این قبض‌ها آدرس منزل شما به یک شکل متفاوت نوشته شده است. در واقع هرکدام از این سازمان‌ها یک بانک اطلاعاتی جداگانه از آدرس‌های مشترکانشان تشکیل می‌دهند و آدرس اختصاصی خود را برای آن مکان تعریف می‌کنند. مدیریت شهری برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه به نگاه جامع به شهر و موارد مختلف مربوط به آن نیاز دارد به همین منظور گاهی نیاز است که اطلاعات چند سازمان را در کنار هم بسنجد. مثلا قبل از اجرای یک طرح عمرانی، اطلاعات سازمان‌های آب، برق و گاز را در آن محدوده در نظر بگیرد. اما آدرس‌گذاری‌های مختلفی که هر سازمان از آن محدوده انجام داده است، کنار هم گذاشتن این اطلاعات را سخت می‌کند. هم اکنون در کشور ما برای هر مکان بیش از ١۵ کد آدرس وجود دارد و این کدگذاری‌های مختلف علاوه بر هزینه‌هایی که برای سازمان‌ها به ‌وجود می‌آورد، هماهنگی میان آن‌ها را هم در موارد مربوط به آدرس و مکان دشوار می‌کند. به منظور حل این مسئله چند سالی است که اجرای پروژه‌ای به نام «جی نف» در کشور آغاز شده است. با اجرای این پروژه، از یک مکان تنها یک نقشه‌برداری واحد انجام شده‌است و یک کد اختصاصی به عنوان آدرس به آن تعلق می‌گیرد. همچنین می‌توانیم ابعاد دقیق هر بنا را بر اساس طول و عرض جغرافیایی آن روی یک بستر دیجیتالی داشته باشیم.

استرالیا آغازگر راه
مفهوم نشانی ملی مکان‌محور یا «جی نف» اواسط دهه ۱۹۹۰ در استرالیا مطرح شد. این پروژه پس از تحقیقات و بررسی‌های مختلف، سرانجام در سال ٢٠٠۴ به اتمام رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفت.
به زبان ساده این پروژه بانک اطلاعاتی از میلیون‌ها آدرس در سطح کشور استرالیا بود. در ابتدا این مجموعه شامل بیش از۶/١٢ میلیون نشانی تأیید شده بود. هر یک از نشانی‌ها با دقت بالا اعتبارسنجی و شامل جزئیاتی همچون محله، نام معبر، شماره پلاک و مختصات جغرافیایی منحصر به فرد ملک می‌شود.
پس از رونمایی از این پروژه در استرالیا، غول‌های فناوری جهان هم به استفاده از آن رو آوردند. شرکت گوگل در سال ٢٠٠۴ ابتدا جی‌میل و پس ازآن گوگل ارس را به عنوان سرویس داده مکانی راه اندازی کرد. فیسبوک هم که نمی‌خواست در این حوزه عقب بماند، در سال ٢٠٠۶ به سمت جمع‌آوری داده‌های مکانی کاربرانش حرکت کرد.

ورود «جی نف» به ایران
در ششمین جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات در سال ٩٣ رئیس جمهور دستور اجرای پروژه ملی «جی نف» را به شرکت پست محول کرد و این شرکت موظف شد با کمک ١٣ سازمان دیگر این طرح را اجرایی کند. براین اساس این پروژه به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری در دو بخش نشانی استاندارد و سیستم یکپارچه‌سازی املاک کشور در دستور کار قرار گرفت.
این طرح در ٢ بخش «استاندارسازی آدرس‌دهی» و «یکسان‌سازی نقشه‌های مکانی» تعریف شده که در اجرای آن خیابان‌ها، محلات و کوچه‌ها در شهرها و روستاها همنام‌سازی می‌شوند.
با اجرای این طرح مکان‌ها با یک کد شناخته می‌شوند و مردم از سردرگمی درباره آدرس‌دهی خارج می‌شوند .

بستری برای تحقق دولت الکترونیک
پروژه «جی نف» را می‌توان بستری برای تحقق دولت الکترونیک دانست. ایجاد چنین پایگاه اطلاعات جامع و کاملی که نشان دهد هر خیابان چند ساختمان دارد و چند نفر در ساختمان‌ها ساکن هستند و چگونه می‌توانند نیازهای خود را برطرف کنند، به شدت مورد نیاز برنامه‌ریزان و مدیران دستگاه‌های دولتی و خصوصی است و به آن‌ها کمک می‌کند بهترین راه را برای ارائه خدمات بهتر به مردم انتخاب کنند.
در این پروژه تنها با دانستن کد اختصاص داده شده به یک مکان می‌توان به آدرس و طول و عرض جغرافیایی و حتی اندازه دقیق محل مورد نظر دسترسی داشت. علاوه بر این، اطلاعاتی درباره کاربری ساختمان و تعداد ساکنان آن نیز در پایگاه داده «جی نف» وجود دارد.
تمام این موارد در کنار هم می‌تواند نقشه دیجیتالی کاملی از شهر با تمام المان‌های موردنیاز آن را برای مدیران شهری فراهم کند و به تصمیمات هوشمندانه و راهگشاتر برای حل مسائل شهری منجر شود.

به چه درد می‌خورد؟
امکان بهتر برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر به واسطه نمایش تحلیل مکانی داده‌ها از طریق اتصال یک نقشه دارای طول و عرض جغرافیایی دقیق به هر نشانی فراهم می‌‌شود.
جست‌وجوی نشانی می‌تواند با دقت بیشتر و اشتباهات کمتری انجام شود.
سازمان‌ها اطمینان بیشتری به وجود، ساختار و محل نشانی برای بهبود محصول و ارائه خدمات خواهند داشت.
داده‌های موجود در پایگاه داده به منظور کسب اطمینان از اینکه همیشه بهترین و به‌روزترین داده‌های موجود باشد، طی بازه‌های زمانی مشخص به‌روزرسانی می‌شوند.
به واسطه ایجاد و راه‌اندازی پایگاه ملی G-NAF امکان تعیین موقعیت دقیق نشانی‌های فیزیکی حاصل خواهد شد که از مزایای بالقوه آن برای دولت، بخش خصوصی و جامعه می‌توان به مواردی نظیر ایجاد زیرساخت‌های تجاری هر محل با توجه به نفرات آن، یا دانستن نقشه دقیق ساختمان‌ها برای ارائه خدمات اورژانسی اشاره کرد.

«جی نف» در مشهد
مشهد از اولین شهرهای کشور بود که پروژه «جی نف» در آن به اجرا درآمد. اما با وجود هزینه‌های میلیاردی اجرای این پروژه و فراهم شدن زیرساخت‌های اولیه آن، متأسفانه به نظر می‌رسد هنوز رغبتی در میان سازمان‌های مختلف برای استفاده از این پروژه وجود ندارد.
در همین‌باره حسینی، کارشناس پروژه «جی نف»، در اداره کل پست خراسان رضوی درباره درصد پیشرفت عملیاتی این طرح در مشهد و استان به خبرنگار شهرآرا گفت: اجرای این پروژه در مشهد به طور کامل به پایان رسیده و در سطح استان نیز ٩۵ درصد کار انجام شده است. اما هنوز ارتباط میان سازمانی برای استفاده سازمان‌های مختلف از امکانات «جی نف» برقرار نشده است و مدیران شهری به این پروژه دسترسی ندارند و همچنان هم مشخص نیست که این مسئله چه زمانی به وقوع می‌پیوندد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی