• خانه
  • یادداشت
  • شفافیت راه‌ حل معضلات اقتصادی
کد خبر : 84971
/ 14:12
سیدمجتبی مدنی بجستانی

شفافیت راه‌ حل معضلات اقتصادی

هر‌از‌چند‌گاهی با بروز بحران‌های مقطعی هیاهویی ایجاد می‌شود و عده‌ای بازداشت یا تخطئه می‌شوند و پس از مدتی اوضاع آرام می‌شود و خبری از نتیجه برخورد با این متخلفان و بازداشت‌شدگان و اخلال‌گران اقتصادی منتشر نمی‌شود و مردم نمی‌دانند نتیجه این‌همه هیاهو و بگیروببند چه شد؟

شفافیت راه‌ حل معضلات اقتصادی

درحالی‌که یکی از اثرات مجازات، بازدارندگی است و بازدارندگی مستلزم دو عنصر سرعت و قاطعیت است. چنانچه مجازات قاطع و سریع نباشد اثرات اجتماعی که فلسفه وضع مجازات است محقق نمی‌شود. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟
مشکل نبود شفافیت، هم در وضع مقررات و هم در اجرای مقررات است. مهم‌ترین اصل حقوق جزا اصل «قانونی بودن جرم» است و در فقه نیز قاعده‌ «قبح عقاب بلا بیان» یک قاعده مبنایی در حقوق کیفری اسلامی است. معنی این دو اصل این است که همه امور مباح و مجاز است مگر آنچه ممنوع شده باشد و اگر شارع و قانون‌گذار موارد ممنوع را شفاف و روشن‌ بیان نکرده باشند، فرد مرتکب عمل، مستحق مجازات نیست و مجازات وی از نظر حقوقی غیرقانونی و از نظر شرعی قبیح است. از طرفی این مقررات نباید مبهم باشد؛لذا اولین کار شفافیت در مورد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هاست. نمی‌توانیم رسما اعلام کنیم که بدون محدودیت سکه پیش‌فروش می‌شود و زمانی که فردی تعداد زیادی سکه خرید وی را به‌ عنوان متخلف تحت تعقیب قرار دهیم. دقیقا باید موارد ممنوع مشخص و معین‌ و به مردم اعلام شود. این‌گونه برخوردها که مقطعی و تحت تأثیر التهابات سیاسی و اجتماعی است عملا باعث سلب اعتماد عمومی و مخدوش شدن آرامش روانی مردم و آشفتگی اقتصادی می‌شود. رانت‌خواری نتیجه نبود شفافیت است. مقررات و دستورالعمل‌ها باید شفاف و روشن در اختیار همه مردم قرار گیرد و به‌طور مساوی همه مردم باید امکان دسترسی به امکانات را داشته باشند. بسیاری از ثروت‌های بادآورده که صاحبانشان یک‌شبه ره صدساله رفته‌اند حاصل رانت‌خواری است و این موضوع به‌عنوان یک مسئله مهم قابل‌ بررسی است که چند درصد مجموع ثروتمندان کشور با فعالیت سالم اقتصادی ثروتمند شده‌اند و چند درصد ثروتشان محصول رانت‌خواری است. اگر این موضوع به‌طور جامع بررسی شود آن‌وقت علت بسیاری از معضلات اجتماعی روشن می‌شود.
برخی از رانت اطلاعاتی بهره برده‌اند و با دسترسی به اطلاعاتی که مردم عادی از آن محروم هستند، توانسته‌اند از موقعیت‌های خاص بهره‌برداری و سوءاستفاده کنند برخی نیز با رانت دست‌رسی به اشخاص خاص، مجوزهای خاص دریافت کرده‌اند و سودهای نجومی اندوخته‌اند. ضروری است همه مراجع رسیدگی اعلام کنند که نتیجه برخورد با این افراد متخلف چه بوده است. در این هیاهوها افراد زیادی بعد از تخلف مدتی بازداشت و تحت تعقیب قرار می‌گیرند اما از نتیجه رسیدگی‌ها اطلاع‌رسانی کامل و شفافی ارائه نمی‌شود. درصورتی‌که مراجع رسیدگی‌کننده همکاری کنند ضرورت دارد بررسی شود پرونده‌های مالی‌ای که هرچند سال یک‌بار تکرار می‌شود، منجر به چه نتیجه شده است. چه تعداد محکوم و چه تعداد تبرئه شده‌اند و چه تعداد در مرحله رسیدگی قرار دارند و علت تبرئه و چگونگی تبرئه کسانی‌که تبرئه شده‌اند بررسی شود. در واقع امروز شفافیت و اطلاع‌رسانی روشن در حوزه مالی و اقتصادی متخلفان به مردم تنها راه‌حل معضلات اقتصادی است، شفافیتی که در نیز به همراه داشته است.کشورهای توسعه‌یافته جهان رخ‌ می‌دهد و نتایج مطلوبی را
مجتبی مدنی بجستانی، کارشناس حقوق بانکی
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی