کد خبر : 84986
/ 07:47
متولیان حوزه آبی استان از افزایش پارامترهای تهدیدکننده کیفیت آب خبر می‌دهند

سرزمین شور!

افت سفره‌های آب زیرزمینی از یک طرف و خالی شدن ٨٠ درصد حجم سدهای استان از طرف دیگر، جدای از بیم تأمین آب لازم برای دشت‌های تشنه و پرتنش خراسان رضوی باعث رخداد ناگواری دیگری به نام کاهش شایان توجه کیفیت آب این محدوده شده است که هر سال بر بحران آن افزوده می‌شود.

سرزمین شور!

به گزارش شهرآراآنلاین، به گفته مدیرعامل جمعیت ناجیان آب که یک تشکل مردم‌نهاد در حوزه آب و منابع آبی به شمار می‌رود، هر سال ۶ واحد بر شوری آب دشت‌های استان اضافه می‌شود که این فاجعه دلیلی جز اضافه برداشت‌های بی‌رویه از مخازن خدادادی این منطقه در سال‌های گذشته ندارد.

به گفته مسئولان آبی استان، وضعیت کیفیت آب در منابع سطحی نیز تعریف چندانی ندارد و به دلیل خشکسالی‌های پیاپی، موجودی سدهای خراسان رضوی به ٢٠ درصد کاهش یافته است که خبر خوبی برای کیفیت خروجی این مخازن نیست. به معنای دیگر هر چه از موجودی پشت سدها کم شود، بر میزان املاح و فلزهای سنگین در مترمکعب آن اضافه می‌شود و دست‌اندرکاران و متولیان آب باید با وسواس بیشتری برای تصفیه بهداشتی آن اقدام کنند.

 افزایش برخی از پارامترهای کیفیت آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی نیز در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا بیان کرد: به دلیل برداشت‌ها و همچنین تداوم خشکسالی‌های اخیر، شاهد افزایش برخی از پارامترهای کیفیت آب نظیر شاخص EC آب در شهرهای استان و در برخی محدوده‌ها در شرف نزدیک شدن به سقف استاندارد هستیم.حسین اسماعیلیان از انجام مطالعات جامع کیفیت آب شرب شهرهای خراسان رضوی خبر داد و اظهار کرد: این طرح مهم با هدف مطالعه و تعیین میزان کیفیت آب شرب هر شهر استان در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم راهکارهای مناسبی را نیز در این زمینه در سال‌های آینده داشته باشیم.

وی با اشاره به استفاده از ٨٠ درصد منابع آب زیرزمینی استان برای بخش‌های کشاورزی، صنعت و شرب ادامه داد: به مرور زمان، کیفیت منابع آبی سطحی و زیرسطحی استان کاهش پیدا کرده است و این موضوع هر روز حادتر نیز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان به فعالیت ٢۴ آزمایشگاه آبفا در شهرهای خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: این آزمایشگاه‌ها به صورت مستمر کیفیت آب‌های استحصالی را از حیث میکروبی، شیمیایی و فلزات سنگین مورد بررسی قرار می‌دهند و در آخرین نمونه نیز آزمایشگاه تشخیص سریع PCR در مرکز استان راه‌اندازی شده است.

 ٨٠ درصد ظرفیت سدها خالی است

به گفته سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز اکنون ٨٠ درصد ظرفیت سدهای استان خالی است و تنها ٢٠ درصد از ظرفیت آن آب دارد.

محمد علایی توان ذخیره‌سازی سدهای بزرگ و در حال بهره‌برداری استان را در مجموع یک میلیارد و ۵١٢ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: یک میلیارد و ١٢۵ میلیون مترمکعب از این مقدار مربوط به سد مشترک ایران و ترکمنستان با عنوان «سد دوستی» است.

وی بیان کرد: اکنون فقط ٣١۴ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان جمع شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود ١۵ درصد کاهش دارد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: پاییز و زمستان سال گذشته، خراسان رضوی شاهد کمترین میزان بارندگی در چند دهه اخیر بود و از سوی دیگر ذخایر برفی استان در دهه‌های گذشته رو به کاهش بود.

علایی با این حال راه حل گذر و مدیریت صحیح بحران کنونی آب را در استان در گرو مشارکت همگانی برای نجات آب دانست و گفت: کاهش بارندگی‌ها، افزایش گرمای هوا، اضافه برداشت و افت سطح آب‌های زیرزمینی و کمبود آب پشت سدهای. استان، چالش‌هایی است که حوزه آب در وضعیت کنونی با آن مواجه است

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی