کد خبر : 84992
/ 08:19
با تعویض اسکوربورد، زهکشی زمین چمن و پیاده‌سازی سیستم گرمایش از کف

ورزشگاه ثامن نونوار می‌شود

عملیات مرمت و بازسازی زمین چمن و ورزشگاه ثامن‌الائمه(ع) آغاز شده و به‌زودی بزرگ‌ترین ورزشگاه شرق کشور نونوار خواهد شد.

ورزشگاه ثامن نونوار می‌شود

ورزشگاهی که در 10 سال گذشته بار اغلب مسابقات فوتبال را بر دوش کشیده و میزبان بازی‌های مهم داخلی و حتی بین‌المللی بوده، این‌روزها به کارگاهی بزرگ تبدیل شده تا به شرایط استانداردش برگردد. مطابق آنچه در برنامه مرمت این ورزشگاه آمده است، پایان پروژه، اسفندماه خواهد بود و به‌این‌‌ترتیب ورزشگاه ثامن در آستانه عید سال98 لباس نو می‌پوشد. تعویض اسکوربورد که یکی از اشکالات مهم این ورزشگاه بوده و باعث شده بود تا سازمان لیگ به این خاطر بارها به اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال استان تذکر بدهد، یکی از قسمت‌های مهم عملیات نوسازی ورزشگاه است. چمن ورزشگاه هم بخش دوم این ماجراست که بعد از گذشت 13 سال از زمان بهره‌برداری به اندازه کافی کار کرده بود و زمان تعویضش از مدت‌ها پیش فرار رسیده بود. بر اساس آنچه مهندسان پروژه می‌گویند، چمن ورزشگاه ثامن مثل ورزشگاه یادگار امام تبریز و نقش‌جهان اصفهان زهکشی شده و مجهز به سیستم گرمایش از کف خواهد شد تا در زمستان و تابستان کیفیت مطلوبی داشته باشد.

 شروع پروژه با چند ماه تأخیر
پروژه مرمت ورزشگاه ثامن‌الائمه(ع) قرار بود از ابتدای سال97 آغاز شود و تا پایان شهریور97 به پایان برسد. این برنامه‌ای بود که شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور باید با اختصاص چهارمیلیارد تومان اعتبار به مرحله اجرا می‌رساند، اما حالا با گذشت چهار ماه از آغاز سال97 بالاخره در هفته جاری این پروژه آغاز شد.
ورزشگاه ثامن‌الائمه(ع) به‌صورت کلی طرحی نیمه‌کاره است، زیرا پس از آغاز ساخت این ورزشگاه در سال76 و بهره‌برداری در سال84 با تکمیل فاز1 به‌صورت موقت تحویل اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی شد. به عقیده برخی کارشناسان شاید تکمیل فاز‌های دیگر این مجموعه توجیهی نداشته باشد، اما حالا قرار است پس از 13 سال چمن این ورزشگاه تعویض شود و به وضعیت استانداردی برسد. این تعمیرات سبب خواهد شد تا حداقل در شش ماه آینده تیم فوتبال پدیده برای مصاف‌های خانگی خود در ورزشگاه امام‌رضا(ع) از رقبا پذیرایی کند.
در جلسه‌ای که اواخر سال96 در دفتر مقدوری، معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی، با حضور رئیس شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی برگزار شد، کریمی، رئیس شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، متعهد شد که مشابه آنچه در یادگار امام تبریز و نقش‌جهان اصفهان پیاده‌سازی شده، در ثامن‌الائمه مشهد نیز اجرایی شود. تعویض اسکوربورد، تعویض چمن همراه با زهکشی استاندارد و پیاده‌سازی سیستم گرمایش از کف (هیتینگ) از تعهدات اصلی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی برای این ورزشگاه است.

 بهمن یا اسفند، ورزشگاه آماده بهره‌برداری می‌شود
«در بهمن‌ماه یا اوایل اسفند ما می‌توانیم میزبان مسابقات لیگ برتر در ورزشگاه ثامن‌الائمه‌(ع) باشیم.» این را امیر زارعی، معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی می‌گوید.
او همچنین از پیاده‌سازی زهکشی و چمنی استاندارد برای این ورزشگاه خبر داد و دراین‌باره گفت: با تأکیدی که به پیمانکار مجموعه داشته‌ایم، بنا شده تا چمن این مجموعه به‌صورت استاندارد اجرایی شود و قابل رقابت با ورزشگاه‌های خوب کشور باشد. زارعی در بخش دیگری از توضیحات خود درباره عملیات نوسازی این ورزشگاه، پیست دوومیدانی کنار چمن را فاقد نیاز برای راه‌اندازی دانست و گفت: راه‌اندازی پیست تارتان به‌دلیل بُعد مسافت و شرایط آنجا هیچ صرفه‌ای ندارد و قرار نیست روکش تارتان در این مجموعه نصب شود. ما نمی‌خواهیم تجربه سعدآباد را در آنجا تکرار کنیم، زیرا همیشه دوومیدانی‌کاران و فوتبالیست‌ها مشکلاتی برای تمرین در کنار یکدیگر داشته‌اند. به‌همین‌دلیل پیست استاد صابری در مجموعه کوثر برای ورزشکاران دوومیدانی در نظر گرفته شده است.
زارعی در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: اگر مشکلی پیش نیاید، خیلی زودتر می‌توانیم شاهد افتتاح دوباره این ورزشگاه باشیم؛ اما در شرایط فعلی تأکید و تمرکز ما بر پیاده‌سازی شرایط استاندارد و تکمیل نیاز‌های این ورزشگاه است.

 کلنگ‌زنی با پول قرارداد یک بازیکن معمولی!
ورزشگاه ثامن‌الائمه در سال1384 هم‌زمان با سالروز ولادت امام‌رضا(ع) با بازی پرسپولیس و ابومسلم رسما افتتاح شد؛ مسابقه‌ای خاطره‌انگیز با حضور 40هزار تماشاگر که در آن تیم مشهدی موفق شد حریف پرآوازه خود را با یک گل مغلوب کند. کلنگ احداث این ورزشگاه اما 9 سال قبل از آن یعنی در سال1375 زده شد و جالب اینکه برای احداثش مبلغ 760میلیون تومان اعتبار تخصیص یافت که درحال‌حاضر پول قرارداد یک بازیکن معمولی در لیگ برتر می‌شود! البته در نوبت‌های بعد و برای تکمیل پروژه، بودجه دیگری نیز به ورزشگاه داده شد تا اکنون پروژه مرمت زمین چمن آغاز شده و این استادیوم زیبا وارد دوره جدیدی از حیات خود شود.

 ورزشگاه امام‌رضا(ع) میزبان مسابقات پدیده
با توجه به اینکه ورزشگاه ثامن با این پروژه عملا از فاز بهره‌برداری خارج شده، تمام بازی‌های پدیده دست‌کم تا پایان سال اخیر که قرار است ورزشگاه ثامن دوباره افتتاح شود، در ورزشگاه امام‌رضا(ع) انجام خواهد شد؛ ورزشگاه شیک و زیبای داخل شهر که قاعدتا با کناررفتن ورزشگاه ثامن دیگر چاره‌ای برای مسئولان نمی‌ماند که بازی‌های پدیده را به این ورزشگاه ببرند. خوشبختانه ورزشگاه امام‌رضا(ع) با امکانات و شرایط بسیار خوبی که دارد، خلأ ورزشگاه ثامن را پر کرده و نه‌تنها هیچ دغدغه‌ای نداریم، بلکه توفیق اجباری نیز نصیب این تیم مشهدی شده تا به‌معنای واقعی از پشتیبانی تماشاگران برخوردار شود؛ فاکتور مهمی که به‌دلیل دوری ورزشگاه ثامن و کمبود امکانات رفاهی آن، همیشه از آن به‌عنوان یک حسرت برای تیم‌های مشهدی یاد می‌شده است.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی