کد خبر : 84994
/ 10:42
با پایان ضرب‌الاجل سرمربی تیم ملی به فدراسیون، احتمال بازگشت مربی پرتغالی کمتر از همیشه شده است

کی‌روش واقعا دارد می‌رود

با اتمام بازی‌های ایران در جام‌جهانی، کارلوس کی‌روش به‌همراه کاروان تیم ملی به ایران بازگشت و بلافاصله قبل از رفتن به مرخصی بعد از جام‌جهانی، مذاکراتش را با فدراسیون فوتبال بر سر تمدید قرارداد آغاز کرد؛ اما برای تحقق این موضوع، ابتدا خواسته‌هایش را با فدراسیون فوتبال در میان گذاشت.

کی‌روش واقعا دارد می‌رود

با اتمام بازی‌های ایران در جام‌جهانی، کارلوس کی‌روش به‌همراه کاروان تیم ملی به ایران بازگشت و بلافاصله قبل از رفتن به مرخصی بعد از جام‌جهانی، مذاکراتش را با فدراسیون فوتبال بر سر تمدید قرارداد آغاز کرد؛ اما برای تحقق این موضوع، ابتدا خواسته‌هایش را با فدراسیون فوتبال در میان گذاشت. او در آخرین روز خروجش از ایران خواسته‌هایش را که همانند چند سال گذشته عبارت‌اند از هماهنگ‌کردن اردوها و بازی‌های تدارکاتی در فاصله شش ماه تا جام‌جهانی، حل مشکل سربازی بازیکنان و... را در میان گذاشت و خاطرنشان کرد که در هفت سال گذشته بارها اردوها و بازی‌های تدارکاتی او برای آماده‌سازی تیم ملی به دلایل مختلفی لغو شده و این همان موضوعی است که دیگر نمی‌خواهد شاهد آن باشد.
سرمربی پرتغالی با تأکید روی خواسته‌های خود در جلسه با مدیران فدراسیون فوتبال، چهاردهم تیر تهران را ترک کرد و ۱۰ روز به مدیران فدراسیون فوتبال فرصت داد تا به خواسته‌هایش فکر کنند و تضمین لازم را برای تحقق آن‌ها بدهند. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال با استناد به همین جلسات، حضور کی‌روش در ایران را قطعی دانست و حتی به اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال هم گفته که او در تیم ملی می‌ماند و در جام ملت‌ها ایران را برای رسیدن به قهرمانی هدایت می‌کند، اما باوجود سرآمدن ضرب‌الاجل ۱۰روزه کی‌روش، هنوز اتفاق مثبتی دراین‌باره رخ نداده است.
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، که در جام‌جهانی وعده تمدید قرارداد با کی‌روش را داده بود، درخواستی را برای معافیت هشت بازیکن تیم ملی به رئیس نیروهای مسلح داد که این درخواست با پاسخ منفی رئیس نیروی انسانی نیروهای مسلح همراه بود. با این اتفاق، مذاکره فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش به سمت‌وسویی رفته است که انتظار می‌رود کی‌روش اگر روی صحبت‌های خود بماند، نباید قراردادش را برای هدایت مجدد تیم ملی تمدید کند.
او با بیان اینکه خواسته‌هایش را به‌خاطر مصلحت تیم ملی فوتبال ارائه کرده، درباره محقق‌نشدن خواسته‌هایش گفته بود: «اگر آن شرایط و امکانات پیشاپیش محقق نشوند، فکر نمی‌کنم که بنده مربی و شخص مناسبی برای هدایت تیم باشم که بخواهم تیم ملی را به یک جایگاه بالاتر برسانم.» با اتمام ضرب‌الاجل ده‌روزه کی‌روش، هنوز فدراسیون فوتبال در عمل نتوانسته است خواسته‌های سرمربی تیم ملی را برآورده کند و روند تمدید قرارداد سرمربی پرتغالی به‌خوبی پیش نرفته است و مشخص نیست وعده تاج برای ماندن کی‌روش در ایران اجرایی شود.
باوجود برآورده‌نشدن خواسته‌های کی‌روش، فدراسیون فوتبال احتمالا از خواسته‌های خود کوتاه نمی‌آید و به او وعده محقق‌شدن خواسته‌هایش را خواهد داد، چراکه علاوه بر این فدراسیون، وزارت ورزش به‌دنبال تمدید قرارداد سرمربی پرتغالی است. کی‌روش در بخشی از صحبت‌های پایانی خود در خروج از ایران تأکید کرده است که نمی‌تواند مبنای آینده و موفقیت تیم ملی در جام ملت‌ها را بر اساس «قول‌های قدیمی» بگذارد که «در گذشته دیر انجام شده‌اند یا انجام نگرفته‌اند.»

 به‌دنبال فرصتی برای یک پایان دوستانه
درهمین‌حال سایت الفجر مصر خبر داد که فدراسیون فوتبال مصر در آستانه اعلام نام سرمربی جدید تیم ملی مصر قرار دارد. ابو ریده، رئیس فدراسیون مصر، تماس‌های خوبی را با کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران، داشته است تا هدایت فراعنه را در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آفریقای2019 برعهده بگیرد. کی‌روش برای هدایت مصر موافقت اولیه‌اش را اعلام کرده است و قصد ترک تیم ملی ایران را دارد، اما او فرصتی را از فدراسیون مصر خواسته تا کارش را با فدراسیون ایران به‌صورت دوستانه به پایان ببرد. کی‌روش بیشترین شانس را برای هدایت مصر دارد، چون مذاکرات با رنار، سرمربی مراکش، به‌خاطر مبلغ بالای فسخ قراردادش شکست خورد و امکان کسب رضایت دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی، با رسیدن او به فینال غیرممکن است.

  ادامه کار با کی‌روش میسر نیست
سرپرست کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال در رابطه با وضعیت فعلی فوتبال ایران اظهار کرد: اعتقاد دارم جام‌جهانی خوب و منظم و تمیزی برگزار شد. ما هم حضوری موفق، اما با نقاط ضعف خاص خودمان داشتیم. فکر می‌کنم بهترین دستاورد ما هم حضور آقای فغانی در این بازی‌ها بود. مردم از تیم ملی راضی بودند و این نشان می‌دهد کار دوستان در تیم ملی قابل‌قبول بوده است.
امیر عابدینی گفت: کار آقای کی‌روش را باید با منطق کارشناسی تحلیل کرد و به ایشان نمره مثبت یا خوب داد. آقای کی‌روش را نیز در سطح جهان می‌شناسند. من توقع داشتم ایشان وقتی موفقیت را برای مردم رقم زدند و آن‌ها را خوش‌حال کردند، می‌آمدند روی بستر خوش‌حالی مردم قدم می‌زدند، نه اینکه بخواهند ایجاد موج کنند. به‌هرحال این کار پسندیده‌ای نبود و فوتبال ایران را نیز دچار حادثه کرد. من نمی‌دانم چرا دوستانمان در سطح وزیر و حتی بالاتر از وزیر وقتی به آقایانی که از خارج از کشور به ایران آمدند، می‌خواهند دست بدهند گویا به فرشتگان آسمانی دست می‌دهند! درباره این‌ها باید با قاطعیت تصمیم گرفت. من اعتقاد دارم که ادامه کار با آقای کی‌روش با توجه به وضعیتی که وجود دارد، تقریبا مقدور نیست؛ مگر اینکه بخواهیم دوباره تحمل کنیم.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی