کد خبر : 84995
/ 08:42

سرقت‌های سایبری پسر ١٣ساله از روی کنجکاوی

پسر نوجوانی که به‌علت کنجکاوی و برای پر‌کردن خلأ تنهایی به اینترنت پناه برده بود، به ٩فقره سرقت‌ سایبری متهم شد.

سرقت‌های سایبری پسر ١٣ساله از روی کنجکاوی

به گزارش شهرآراآنلاین، فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی درباره جزئیات این پرونده گفت: پسری سیزده‌ساله که بیشتر اوقات در خانه تنها بود و در اینترنت به‌دنبال شارژ رایگان می‌گشت، در پی آشنایی با تله فیشینگ به اطلاعات حساب بانکی ۹‌شهروند مشهدی دست یافت.

سردار قادر کریمی افزود: در پی اعلام شکایت یکی از مال‌باختگان مبنی‌بر برداشت وجه از حساب بانکی‌اش، کارشناسان پلیس فتای خراسان‌رضوی وارد عمل شدند و تحقیقات خود را در‌این‌باره آغاز کردند.

رئیس پلیس خراسان‌رضوی ادامه داد: بررسی‌های اولیه پلیس، حاکی از آن بود که از حساب بانکی چند شهروند دیگر نیز وجوهی برداشت شده است. کارشناسان در ادامه تحقیقات علمی خود، عامل این اقدام مجرمانه را که پسری سیزده‌ساله‌ بود، شناسایی و به پلیس فتا هدایت کردند.

کریمی گفت: پسر نوجوان پس‌از حضور در پلیس فتا، عشق به گوشی را انگیزه اقدام مجرمانه خود دانست و گفت: پدر و مادرم توانایی خرید گوشی تلفن همراه هوشمند را نداشتند. وقتم را در فضای مجازی صرف به‌دست آوردن شارژ رایگان می‌کردم و با یک کانال تلگرام آشنا شدم که نرم‌افزارهای مربوط به هک و نفوذ به حساب دیگران را آموزش می‌داد. با راهنمایی‌هایی که از این کانال گرفتم، نرم‌افزارهای مربوط‌به این کار را روی سیستم نصب کردم و با تبلیغات دروغ، چند نفر را به‌سمت این نرم‌افزار کشاندم و پس‌از اینکه اطلاعات حسابشان را به‌دست آوردم، از دو حساب ۶٠٠هزار تومان برداشت کردم.

 خرید اینترنتی دوچرخه

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی درباره این پرونده بیان کرد: پسر نوجوان با این پول برای خودش گوشی تلفن همراه خریده بود. او که با فرارسیدن فصل تابستان در رؤیای دوچرخه به سر می‌برد، از این طریق با مراجعه به سایت شیپور یک دستگاه دوچرخه نیز خریداری کرد.

وی ادامه داد: این نوجوان که نمی‌دانست دوچرخه خریداری‌شده سرقتی است، از‌سوی پلیس شناسایی شد و به‌ناچار دوچرخه را به مالک آن تحویل داد، اما پس‌از گذشت چند روز، کارشناسان پلیس فتا او را دستگیر کردند.

کریمی گفت: نکته شایان‌توجه، نحوه‌ آشنایی پسر نوجوان با فضای سایبری و علاقه‌ به آن است؛ به‌طوری‌که بنابر اظهارات خودش از دوسال قبل، رایانه کیفی خواهرش، وسیله بازی‌های رایانه‌ای‌اش بوده و از یک سال قبل که اینترنت داشته، با کانال‌ها و گروه‌ها آشنا شده و با پخش تبلیغات، شارژ رایگان دریافت می‌کرده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات قانونی در‌این‌زمینه با هماهنگی مراجع قضایی صورت گرفته است، گفت: به والدین توصیه می‌کنیم هرگز بدون نظارت آگاهانه، فرزندان خود را در فضای سایبری تنها نگذارند و با کشف استعداد و خلاقیت فرزندان خود، آن‌ها را در هدایت مسیر.تربیتی به‌سمت فرهنگ ارزشمند انسانی کمک کنند

 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی