• خانه
  • فضای مجازی
  • طوری برنامه‌ریزی کنید که مسافرت‌های ساده دغدغه اعضای خانواده شما باشد/ چمدان هایتان را ببندید
کد خبر : 85008
/ 11:19

طوری برنامه‌ریزی کنید که مسافرت‌های ساده دغدغه اعضای خانواده شما باشد/ چمدان هایتان را ببندید

سفر یکی از سرگرمی‌های خارج از خانه است که می‌تواند برای تمام اعضای خانواده از کودک گرفته تا سالمند فایده‌های فراوانی داشته باشد. به این شرط که برایش برنامه‌ریزی کرده باشید

طوری برنامه‌ریزی کنید که مسافرت‌های ساده دغدغه اعضای خانواده شما باشد/ چمدان هایتان را ببندید

تکتم جاوید: آخرین باری را که به سفر رفتید یادتان هست؟ اصلا اهل سفرکردن هستید یا ترجیح می‌دهید در خانه بمانید و پول‌هایتان را دور نریزید؟ خیلی اوقات به بهانه نداشتن پول، کمبود وقت یا حتی حال و حوصله نداشتن، دور سفر را خط می‌کشیم ودر‌نهایت، وقت خود را پای تلویزیون، با تلفن‌های طولانی یا در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانیم.
سفر یکی از سرگرمی‌های خارج از خانه است که می‌تواند برای تمام اعضای خانواده از کودک گرفته تا سالمند فایده‌های فراوانی داشته باشد. به این شرط که برایش برنامه‌ریزی کرده باشید طوری که مجبور نباشید پس از بازگشت تا مدت‌ها با تأمین هزینه‌ها و مخارج زندگی مشکل پیدا کنید.‌ سفررفتن با خانواده هم برنامه‌ریزی لازم دارد و هم مراقبت‌های سلامتی که بدون آن‌ها دردسر فراوانی به سراغتان خواهدآمد. باما همراه باشید تا به کمک کارشناسان دراین‌باره بیشتر بدانیم.

قناعت و دورریختن مصرف‌گرایی
به محض اینکه اسم سفر را می‌آوریم همه فکرمی‌کنند باید هزینه زیادی بپردازند. حتماً باید با هواپیما بروند، همین پیش شرط‌های کلیشه‌ای است که کار را خراب می‌کند و فشار روانی زیادی را به خانواده تحمیل می‌کند و تنش‌زا می‌شود. مدام این دست وآن دست می‌کنند و آخرشم هم سفر بی‌سفر.
غلامحسین زاهدپیشه، عضو کمیسیون گردشگری استان و فعال در این حوزه می‌گوید: تنها راه‌چاره مسافرت‌های سالانه و تفریح‌های خانوادگی قناعت است. ما عضو جامعه‌ای هستیم که به شدت به سوی مصرف‌گرایی در حرکت است. مردم تحت‌تأثیر تبلیغات به این نتیجه رسیده‌اند که اگر خرج نکنند نمی‌توانند شاد باشند. ما در زندگی‌های خود آن‌قدر هزینه‌های اضافه داریم که به سفر نمی‌رسد. از هزینه‌های آب و برق بگیرید تا نان و خورد و خوراک و... . راه‌حل دیگر برنامه‌ریزی درست و مدیریت هزینه‌های روزانه برای سفر است.وی ادامه می‌دهد: درآمد خیلی از آن‌هایی که می‌گویند پولی برای سفرندارند اتفاقا با یک صرفه‌جویی ساده کفاف یک سفر را می‌دهد اما این‌قدر همه اهل اسراف شده‌ایم که چیزی برای این تفریحات باقی نمی‌ماند. لزومی ندارد به سفرکشورهای دیگر فکر کنید همین ایران خودمان پراز مکان‌های تفریحی است که یک عمر هم برای دیدن همه آن‌ها کافی نیست.این فعال گردشگری همچنین با تأکید بر اینکه هرچه تعداد همسفران بیشتر باشد، هزینه‌ها هم کمتر خواهدبود، اضافه می‌کند:‌ اگر قرار باشد از همه فواید سفر بهره‌مند شویم مسافرت‌کردن دسته‌جمعی بسیار مفیدتر از مسافرت فردی است و در همه هزینه‌ها چه محل اقامت تا غذا بین اعضا تقسیم شده و فشاری را به خانواده‌ها وارد نمی‌کند.

اگه فاصله افتاده ...
دغدغه‌های روزمره زندگی و کار باعث شده است تا خانواده‌ها در طول هفته‌ها و ماه‌ها اغلب زمانی برای با‌هم‌بودن نداشته باشند. به گفته شهرزاد ضمیری کارشناس ارشد روان‌شناسی، مسافرت‌رفتن‌ با اعضای خانواده می‌تواند نتایج مفید بی‌شماری در بهبود روابط داشته باشد. اگر احساس می‌کنید بین شما و همسر یا فرزندانتان فاصله افتاده نخستین و بهترین راه برای کم‌کردن این فاصله، برنامه‌ریزی برای یک سفر است.
وی به مهم‌ترین فواید سفر و نکات آن ‌این‌گونه اشاره می‌کند. متأسفانه در جامعه ما توجه و استقبال کمتری از سفر می‌شود درحالی‌که یکی از ملزومات زندگی همین است. این برنامه‌ریزی می‌تواند باعث استحکام روابط عاطفی اعضا شود.

مسافرت خانوادگی بهترین سفرهاست
سفر خانوادگی باعث می‌شود مدتی را بدون دغدغه‌های روزمره در کنار اعضای خانواده خود باشید. صحبت‌های آنان را بیشتر بشنوید و از احوالات و روحیات آن ها خبردار شوید. اگر نوجوانی در خانه دارید سفر بهترین زمان شناختن و نزدیک‌شدن به اوست. حتی می‌توانید به حالات روحی و روانی او پی ببرید.
اگر در جمع خانواده خود سالمندی دارید سفر‌کردن می‌تواند بهترین زمان استفاده از تجربیات و جمع‌کردن یادگاری‌ها و خاطرات همراهی با او باشد. خارج‌شدن از خانه و بودن کنار اعضا می‌تواند از افسردگی و انزوای سالمند و به دنبال آن بیماری‌های جسمی‌ پیشگیری کند.
مشاهدات حاکی از این است که خانواده‌های اهل سفر و تفریح، خانواده‌های شادتر و باانگیزه‌تری هستند. این نشاط هیچ ارتباطی هم با سفر گران‌قیمت‌ به کشورهای دور و امکانات سفر ندارد بلکه همان خارج‌شدن از فضای شهر و رفتن به طبیعت کافی است.
سفرکردن یکی از بهترین راه‌های کاهش استرس، مشغولیت‌های ذهنی و فکر وخیال است. این تغییر آب و هوا باعث می‌شود اختلالات روحی کمتر شود و به تبع آن مشکلات جسمانی هم کاهش یابد.
یکی دیگر از فواید بی‌شمار سفر تقویت روحیه همکاری و مشارکت جمعی است. شاید اعضای خانواده در امور روزمره به هم کمکی نکنند اما سفر دسته‌جمعی آنان را وادار می‌کند که از هم حمایت کنند.
یکی از نکته‌هایی که باید به خاطر بسپارید این است که اجازه ندهید در سفر کدورت و دل‌خوری ایجاد شود. برای پیشگیری باید از مطرح‌کردن امور تنش‌زا که قبلا در محیط خانواده وجودداشته است پرهیز کنید و سعی کنید فقط خوش بگذرانید.

برنامه‌ریزی دقیق را شروع کنید
هر خانواده‌ایی دو دسته هزینه دارد یک بخش شامل هزینه‌های ثابت ماهانه است که مقدار آن‌ها از یک ماه به ماه دیگر خیلی تغییر نمی‌کند. بخش ‌دوم شامل هزینه‌های جاری ضروری است که مقادیر آن‌ها از یک ماه به ماه دیگر در حال نوسان است. با دانستن این موارد می‌توانید همه هزینه‌ها را روی کاغذ بیاورید و برای سفر پس‌انداز کنید.

مسافرت در فصل مناسب
یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های سفر و تخفیف‌گرفتن در اقامت، این است که در فصل‌هایی که مقصد شما بسیار شلوغ و پربازدید است، سفر نکنید. در واقع عده‌ بسیاری از گردشگران برای کم‌کردن هزینه‌ اقامتشان همین کار را می‌کنند. در چنین زمان‌هایی قیمت هتل‌ها، بلیت اتوبوس و قطار و همچنین رستوران‌ها به‌شدت افت می‌کند.

با ماشین سفر کنید
سفرکردن با هواپیما و قطار برای همه‌ به خصوص بچه‌ها جذابیت دارد اما همیشه نمی‌توانید به عنوان یک گزینه روی آن حساب کنید. سفرکردن با اتومبیل شخصی اتفاقا هم جذابیت بیشتری دارد و هم هزینه‌های خانواده‌ را پایین می‌آورد. در کشورهای خارجی مردم از ‌این کشور تا کشور دیگر با خودرو خود سفر می‌کنند.

سفر بروید اما سوغاتی نخرید
دغدغه برخی خانواده‌ها این است که اگر برای تفریح خود قناعت هم بکنند باز سوغاتی‌خریدن باری به دوش آن‌هاست. این هدایا در پایان سفر علاوه بر حجم زیاد در چمدانتان، هزینه‌هایی را به شما تحمیل می‌کند که می‌تواند صرف موارد دیگر شود. در صورتی که فردی چیز مشخصی را درخواست کرد، بهتر است آن را تهیه کنید.

دست‌پخت خودتان بهتر است
می‌گویند آشپزی هزینه‌های غذا را تا حدود ۶۰‌درصد کاهش می‌دهد که رقم کمی نیست وقتی قرار باشد تا تعداد زیادی از چند خانواده به سفر بروید. می‌توانید قبل از سفر برنامه‌ریزی کنید که چه کسی آشپزی کند. مثلا این کار را در سفر به عهده آقایان بگذارید.

سفر کنید ‌ به دور از بیماری
استفاده از غذاهای فاسد‌شده اصلی‌ترین علت مسمومیت در سفر است. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند برای تغذیه در سفر، غذا را از محل زندگی‌شان ببرند که در این صورت این غذاها نباید از غذاهای فاسدشدنی مثل گوشت خام، تخم‌مرغ خام و فرآورده‌های لبنی باشند درغیراین‌صورت باید از یخدان استفاده کنید.
قبل از تهیه غذا، قبل از خوردن غذا و شیر‌دادن به کودک، بعد از اجابت مزاج، بعد از شستن و تمیز‌کردن کودک، بعد از دست‌زدن به مواد‌غذایی خام نظیر سبزیجات، گوشت، مرغ و ماهی، بعد از مراقبت از بیمار اسهالی باید دست‌ها با آب و صابون به طور کامل و حدود چند دقیقه شسته شود.
در صورتی که قصد استفاده از غذاهای کنسرو شده را دارید مراقب باشید که قوطی‌ها برآمده یا فرورفته نباشند و نشتی یا شکستگی نداشته باشند. قوطی کنسرو را پیش از بازکردن و مصرف، ٢٠ دقیقه بجوشانید. از مصرف مواد‌غذایی سرخ‌کرده، سنگین و پرحجم هم خودداری کنید و کنسروها را محدود کنید.
مسافران باید از خرید یخ‌های قالبی در طول سفر خودداری کنند، چراکه منبع آبی تولید این یخ‌ها مشخص نیست و ممکن است این یخ‌ها آلوده به انگل‌هایی باشد که ممکن است اسهال به همراه داشته باشد. هرگز از آب‌های جاری یا بدون منشا مشخص استفاده نکنید.
در رستوران‌های بین‌راهی هم رعایت نکات بهداشتی اهمیت دارد. بهتر است در رستوران از مواد‌غذایی پخته نشده مثل سالاد و سبزی استفاده نکنید و اگر لیوان یا ظروف یک‌بار مصرف دیگر در اختیارتان قرار گرفت پس از مصرف آن‌ها را بشکنید تا امکان استفاده مجدد وجود نداشته باشد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی